Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: om6acr
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3499

ľudí online:
Návštevníkov: 47
Členov: 0
Spolu: 47


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


WIFI anténa


Pohľad skrz WIFI anténuWIFI, wi-fi, mikrovlnka, bezdrôtový internet sú synonymá pre prenos dát (internetu) éterom na pomerne vysokých frekvenciách. Výhodou je najmä mobilita v kombinácii s vysokou prenosovou rýchlosťou (rýchlosť prístupu na internet býva limitovaná providerom).

Siete najpoužívanejších štandarov 802.11b a 802.11g pracujú na frekvencii 2,45 GHz. To nie je veľmi vzdialené rádioamatérskemu pásmu 13 cm a tak platia všetky zákonitosti ako pre toto mikrovlnné pásmo.

Najväčším problémom WIFI je šírenie signálu v priestore. Pokiaľ sa neuspokojíme s dosahom do niekoľko metrov (desiatok metrov), je potrebné uvažovať o výkonnejšej anténe. Komerčne sa na strane klienta používajú najmä smerové antény yagi a paraboly. Ich cena je však pomerne vysoká.

Porovnával som tri antény – originálnu dodávanú s AP, homemade DL7KM (osmička) a 10-elementového loop quada, ktorý sa vynikajúco osvedčil. Najlepší DX, ktorý som na túto anténu robil je AP vo vzdialenosti 4,5 km.

Konštrukčne je anténa jednoduchá (jednoduchšia ako vyzerá), vyžaduje bežné mechanické náradie a väčšiu pájku (viac ako 100W).


Inšpiráciou k danej anténe je materiál na http://www.paramowifix.net/antenas/loop_uda_yagi/. Je to design G6KSN prepočítaný na frekvenciu podľa potreby. Tu popisovaná verzia je dosť dlhá.

Vďaka programu LoopYagi Design od G6KSN si môžeme anténu spočítať na ľubovoľnú frekvenciu s ľubovoľnou dĺžkou boom-u. V mojom prípade je to 10-elementová verzia. Počet prvkov určila dĺžka medenej nosnej rúrky – boom-u. Celá anténa nie je dlhšia ako tridsať centimetrov.

WIFI anténa

Tu sú rozmery vypočítané programom:
Výsledky výpočtu rozmerov WIFI antény

Nákres reflektoraReflektor je vyrobený z kuprextitu. Ak nemáme k dispozícii kružidlo, môžeme namerať približne rozmer podľa CD, hi. Veľkou pájkou poriadne priletujeme nosný boom. Je to medená rúrka cca.30cm s priemerom 10 – 12 mm. Tiež vyvŕtame dieru pre N-konektor.

Na boom-e si naznačíme pilníkom pozície jednotlivých prvkov. Ryhy urobíme radšej dlhšie, aby ich bolo pri letovaní dobre vidieť.

Na prvky použijeme Cu vodič s priemerom 1,5 mm. Krúžok vyrobíme takto: z drôtu odstrihneme presnú dĺžku vodiča na prvok (napr. 135 mm) a ten zohneme na rúrke vhodného priemeru. Po uvoľnení z kliešťov drôt odpruží, preto je vhodnejšie použiť rúrku menšieho priemeru ako je prvok. Takto si nachystáme všetky prvky, aj žiarič.

Nákres WIFI antény

Veľkou pájkou potom stačí už len prvky naletovať na boom. Po zaletovaní všetkých prvkov rozstrihneme presne oproti boomu žiarič (môžeme aj 1 mm vyštiknúť). Namontujeme N-konektor. Z tenkého koaxiálneho káblika (dá sa použiť aj RG-58 ak nie je lepší) vyrobíme prepojku. Všetky vývody skracujeme na minimum. Káblik zaletujeme.

Mechanická konštrukcia je zrejmá z fotografií:
Detail žiariča Vedenie káblika
Umiestnenie konektora Prvky WIFI antény

Program Loop Yagi CALC si môžete stiahnuť .: TU :.. Anténa bola vyskúšaná s výbornými výsledkami len na WIFI, na AMA zatiaľ nie. Pri WIFI je badateľný vplyv polarizácie (vertikálne, horizontálne, "a niečo medzi tým") a smerovosť. Nastavenie na najlepší signál si vyžaduje trocha trpezlivosti.

Pre vonkajšie použitie ju nezabudnite dobre zafixovať proti vlhkosti.

 

Príbuzné odkazy

· Viac o Technika
· Iné články od: om0aao


Najčítanejšie články Technika:
WIFI anténaHodnotenie článku

Priemerné skóre: 0
hlasov: 0

Obetujte prosím chvíľku hodnoteniu tohto článku:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýMožnosti


 Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu"WIFI anténa" | Prihlásenie/Vytvoriť konto | 6 Komentáre | Hľadať v diskusii
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa

Re: WIFI anténa (Skóre: 1)
kým: om1aeg v Sunday, 14.05.2006 19:25
(O užívateľovi | Poslať správu) http://wwww.srnka.eu
Len chcem upozornit, ze s takto vyrobenou antenou podstupuje prevadzkovatel riziko financneho postihu zo strany TUSR, kedze antena nema vyhlasenie o zhode....Re: WIFI anténa (Skóre: 1)
kým: OM0AAO v Monday, 15.05.2006 08:09
(O užívateľovi | Poslať správu)
Ahoj Tóno,


na WI-FI je teda možné používať len komerčné antény s certifikátom?Re: WIFI anténa (Skóre: 1)
kým: OM0AAO v Monday, 15.05.2006 12:49
(O užívateľovi | Poslať správu)
Pán Vavro promptne zareagoval na príspevok a poslal informáciu používaní homemade WI-FI antény.

Všeobecné povolenie č. VPR - 01/2001 v platnom znení nájdete na http://www.teleoff.gov.sk/sk/Vpovolenia/rlan.html

V bode 1 sa okrem iného uvádza "Anténa: integrovaná alebo meraná spolu so zariadením a definovaná vyhlásením výrobcu o zhode."Re: WIFI anténa (Skóre: 1)
kým: Karel (benghi@inmail.cz) v Tuesday, 16.05.2006 21:40
(O užívateľovi | Poslať správu | Denník) http://radio.benghi.org
Jestli se neklamu, tak dokonce několik kanálů na WiFi padá do rádioamatérského pásma 13cm. Navíc, to, že postavíte anténu na pásmo, v kterém pracuje WiFi, ještě neznamená, že do ní taky budete vysílat. Může to být například součást měřícího zařízení pro optimální výběr kmitočtu při plánování aplikace WiFi zařízení. (Doplněno vhodným měřícím přijímačem, či spektrálním analyzátorem.) Jakému postihu se pak odvážný experimentátor vystavuje v tomto případě?
Re: WIFI anténa (Skóre: 1)
kým: cigi v Wednesday, 20.09.2006 12:24
(O užívateľovi | Poslať správu)
ahojte, uvazujem ze si take nieco zostrojim. Mozete mi poradit ci to bude fungovat na vzdialenost asi 100m ale v zastavanom priestore? cca 10 betonovych resp. tehlovych stien v trase ? DakujemRe: WIFI anténa (Skóre: 1)
kým: OM1ARH v Thursday, 25.09.2008 10:17
(O užívateľovi | Poslať správu)
Ukazte mi niektom, ktora antena na streche ma certifikat, ak ma, kde ma vyrobne cislo, ak ma vyr. cislo, kto ma evidenciu distribuovanych anten??
Ak zariadenie ma certifikat ( wifi ) a je umiestnene niekde v priestore ( nainstalovane), kto sa stara o to, aky je skutocny vykon EIRp v smere vyzarovania a ci to niekto kontroluje??
Az na zaklade staznosti a podozrenia ma urad moznost konat.
Kedze tychto spojov su tisice, dovozcov desiatky, indivindi home made zlepencov tiez tisice, som zvedavy kto na pasme 2.4GHz spravi raz poriadok...
Meracia sluzba nepracuje preventivne, ani preventivno-represivne, meracia sluzba monitoruje a mlci, ak vobec pasmo 2.4GHz vobec monitoruje.
Situacia je ale napr. v BA taka, ze toto pasmo sa zacina po velkom boome 1999-2004 celkom cistit a "dialkove" spoje miznu ( hlavne tie ktore boli smerovane cez parabol. anteny krizom cez mesto) prevladaju lokalne hot spoty a male lokalne siete.
hufne sa prechadza na vyssie pasma s GP koli silnemu zaruseniu 2.4GHz hlavne v intravilane mesta.