Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: om6acr
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3499

ľudí online:
Návštevníkov: 48
Členov: 0
Spolu: 48


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


SDR TRX Ensemble


SDR TRX Ensemble


TRX SoftRock Ensemble je malý 1W SDR transceiver pre skupinu KV pásiem. Vychádza z úspechu SoftRock v.6.3 TRX taktiež z dielne Tonyho Parksa, KB9YIG. Principiálne môže pracovať akoukoľvek moduláciou (určené softwarom).

Získať stavebnicu SDR Ensemble si vyžaduje trpezlivosť a sledovanie internetu. Všetky stavebnice sú predávané cez web http://kb9yig.com/ , avšak ich dostupnosť je obmedzená. Cena SDR Ensemble je 74USD, čo je veľmi priateľné. Minulý rok sa mi podarilo jednu stavebnicu zakúpiť, poskladať a sprevádzkovať.


Stavebnica je zasielaná v dvoch obálkach. Dôvod je zrejme vyššie poštovné za väčší alebo ťažší balíček. V mojom prípade bol niekoľkodňový posun v doručení, takže bolo treba čakať kým nedorazila aj druhá obálka. V nich sú súčiastky na všetky štyri skupiny pásiem 160m, 80m/40m, 30m/20m/17m alebo 15m/12m/10m, takže po dokončení vám časť zostane nepoužitých. Staviteľ sa však musí rozhodnúť, o ktoré pásma má záujem.

Koncepcia zapojenia SDR Ensemble používa USB AVR riadenie frekvenčnej syntézy si570. To znamená, že oscilátor je plynulo preladiteľný z počítača. Vstupné a výstupné I a Q signály sa vedú do zvukovej karty. Podľa typu zvukovej karty je tak možné spracovať až 192kHz frekvenčného spektra v jednom okamihu.

Zmiešavače v RX aj TX časti sú FST3253, PA je osadený dvoma tranzistormi BS170. Výhodou je, že frekvenčná syntéza a AVR sú napájané cez USB a od ostatnej časti SDR TRX izolované. Zmenšuje to vnikanie rušivých produktov do zariadenia.

SDR TRX Ensemble
Detail SDR TRX Ensemble


SDR TRX Ensemble
Celková konštrukcia vrátane prídavného relé na RX/TX PA a XVRT


Na plošnom spoji nie sú žiadne nastavovacie prvky, celé nastavenie sa robí softwarovo. Zjednoduší to uvedenie do prevádzky, ale obmedzuje dosiahnuté parametre.

Osadzovací a oživovací postup je k dipozícii na webstránke http://www.wb5rvz.com/sdr/ensemble/ . Určite ho je potrebné dodržať, lebo jednoduchosť zhotovenia je len zdanlivá. Náročnejšie je osadenie SMT súčiastok (blokovacie kondenzátory a IO) a navinutie cievok, resp. transformátorov. Obojstranný plošný spoj navyše je navrhnutý s veľmi malými plôškami na súčiastky čo sťažuje kvalitné zapájkovanie. Chce to vhodnú mikropájku, cín, držiak a istú ruku.

Osadzovanie plošného spoja tak súhrnne zaberie cca. 10 až 15 hodín čistého času. Na oživenie je nutné mať JS voltmeter a ampérmeter, a veľmi vhodný je osciloskop a druhá rádiostanica.

SDR TRX Ensemble
Zadný panel SDR TRX Ensemble


Výsledná úžitková hodnota SDR zariadení je do veľkej miery určená zvukovou kartou, počítačom a softwarom. SDR Ensemble nie je výnimkou. Odporúčam hľadať odpovede na internete a nedbať aj na ich nelogickosť. Prakticky každý software obsahuje aj nejaké chyby. Čoho sa teda vyvarovať?

1, prepojovacie káble a konektory, audio aj USB, musia byť špičkové. T.j. káble s dobrým tienením a konektory precízne, najlepšie pozlátené. Káble by nemali byť dlhšie ako je nutné.

2, napájací zdroj pre SDR musí byť stabilizovaný s dobrou filtráciou

3, na zvukovej karte nešetrite. Zvukové karty na základnej doske síce „hrajú“ dobre, ale pre spracovanie SDR veľmi vhodné nie sú. Ak plánujte aj vysielať, vhodné sú karty podporované PowerSDR

4, Výber počítača záleží od nárokov, ktoré budete mať. V minimalistickej verzii môžete vyskúšať aj P-III/1GHz ale ak budete chcieť využiť filtre s lepšou strmosťou či zredukovať oneskorenie signálu, treba výkonný PC. Teda aspoň dvojjadro, niekoľko GB RAM, grafickú kartu. Operačný systém záleží od hardwaru, väčšinou sa používa Windows XP a Windows 7. Ak máte novší hardware, dajte prednosť Sedmičke, má lepšiu prácu so zvukovým zariadením ako predošlé verzie OS.

5, SDR software sa delí na PowerSDR (vrátane klonov) a ostatné. Programy ako Rocky, KGKSDR, WinRad sú jednoduché a určite funkčné, ale sú s nimi spojené určité obmedzenia. Pre solídnejšiu prácu treba PowerSDR, ktorý je síce zložitejší, ale ponúka lepšie možnosti. Do pozornosti dávam GSDR http://genesisradio.com.au/GSDR/new/, ktorý v aktuálnej verzii už umožňuje riadenie si570 a podľa mojich skúseností je výrazne rýchlejší a stabilnejší ako PowerSDR

Ak teda máte záujem o experimentovanie na KV a zručnosť v skladaní stavebníc, vyskúšajte SDR TRX Ensemble. Nevýhodou je náročné zhotovenie a nemožnosť dosiahnutia optimálneho nastavenia, výhodou je cena. Pokiaľ to SDR myslíte skutočne vážne, priplaťte si rovno za nový Genesis G11 http://www.genesisradio.com.au/G11/ .

 

Príbuzné odkazy

· Viac o Technika
· Iné články od: om0aao


Najčítanejšie články Technika:
WIFI anténaHodnotenie článku

Priemerné skóre: 0
hlasov: 0

Obetujte prosím chvíľku hodnoteniu tohto článku:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýMožnosti


 Stránka vhodná na tlač Stránka vhodná na tlač

 Poslať tento článok priateľovi, známemu Poslať tento článok priateľovi, známemu"SDR TRX Ensemble" | Prihlásenie/Vytvoriť konto | 1 Komentár | Hľadať v diskusii
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa

Re: SDR TRX Ensemble (Skóre: 1)
kým: OM6ACB v Sunday, 11.03.2012 21:15
(O užívateľovi | Poslať správu)
Možem len potvrdiť informácie v tomto článku.Tiež som si postavil tento SDR transciever na 80/40m pásmo a funguje perfektne! Skladal som ho podľa návodu a na oživenie mi stačil len voltmeter a PC.