Ťažko mi je písať nasledujúce riadky.... Ten, ktorý ma priviedol nielen k rádioamatérstvu, skvelý otec – svoj boj s chorobou, nad ktorou sa nedá vyhrať prehral. Ing.Viliam Petrík, OM3WAO už nie je medzi nami.
O to je to pre mňa bolestnejšie, že sme mali spolu ešte kopu plánov. Na pracovnom stole mám pred sebou koncový stupeň na 2m, kde bolo treba dokončiť už len výstupný obvod. A ani neuvidí ako bude nový rotátor točiť anténami na streche....
Oci, budeš mi veľmi chýbať! Tí, ktorí ste ho poznali, venujte mu spomienku....
Poslal: om0aao v Nedeµa, 05.02.2006 17:16 (2451 krát čítané)
om2amr napísal: "Podla najnovsich informacii z NASA a suitsat.org to vyzera tak, ze SuitSat-1 zamrzol po dvoch obletoch zeme. Aj pocas tychto obletov vydaval len velmi slabe signaly, ktore sa dali zachytit len antenami s velkym ziskom a zaradenymi predzosilnovacmi. Pre tych, ktori nemohli sledovat NASA TV v priamom prenose par faktov z vypustenia (casy v UTC):
22:43 - otvorenie poklopu na ISS po dekompresii, postupny vystup dvoch ruskych astronautou do otvoreneho kozmu
22:59 - rusky astronaut zapina napajanie pre SuitSat-1, spociatku sa zda, ze sa SuitSat-1 nerozbehol, par sekund na to astronaut oznamuje, ze SuitSat-1 je funkcny
23:02 - "odhodenie" skafandra na obeznu drahu - Dosvidania... SuitSat-1 sa vzdaluje od ISS, zvlastny pohlad znamy len zo sci-fi filmov, kedy sa vzdaluje astronaut od lode po strate kontaktu. SuitSat-1 robi pozvolne kotrmelce.
Nasleduju dva oblety, kedy sa nedari pozemskym staniciam zachytit ani naznak signalu na 145.990 HMz. Kedze skafander nebol klimatizovany, dochadza pravdepodobne k zamrznutiu baterii a tym k preruseniu fungovania radia.
cca 4:00 - NASA infromuje, ze baterie su but zamrznute, alebo nefunkcne a SuitSat-1 je mrtvy.
Satelit mal obiehat zem zhruba sest tyzdnov. Predpokladalo sa, ze kapacita baterii vydrzi na tri az styri dni prevadzky. Po siestich tyzdnoch skafander zostupi do hustych vrstiev atmosfery, kde zhori.
"
Poslal: om0aao v Sobota, 04.02.2006 13:52 (1722 krát čítané)
ok1und napísal: "Nezapomente, ze dnes, tj. 3.2.2006 cca ve 22:20 UTC bude vypusten nejpozoruhodnejsi amatersky satelit vsech dob - SuitSat (dowlink 145,990 MHz). Blizsi info naleznete na
http://www.amsat.org/amsat-new/articles/SuitSat/ "
Poslal: om0aao v Piatok, 03.02.2006 14:10 (1234 krát čítané)
Prinášame Vám najzaujímavejšie KV a VKV preteky vo februári 2006. Nezabudnite na naše preteky, či už SSB Ligu, KV aj VKV Prevádzkové aktívy, Aktivity 160m, OM Activity Contest, Moon Contest, CZEBRIS či OK QRP Závod. Sviatkom určite bude ARRL DX CW Contest a CQ WW 160m DX SSB Contest. Držíme palce!
Astronauti z ISS vypustia 3.februara najzvlastnejsi satelit vsetkych cias ! Bude sa jednat o prazdny vesmirny oblek, ktory sa pouziva pri vychadzkach do otvoreneho kozmu. Vo vnutri su zabudovane baterie s cca 3 - 4 dnovou zivotnostou a FM radio, ktore bude vysielat na 145.990 MHz. Radio bude vysielat v 30 sekundovych intervaloch a bude opakovat:"This is SuitSat-1, RS0RS," nasledovat by mal pozdrav v piatich jazykoch, ktory bude obsahovat "specialne slova". Na strankach NASA tvrdia, ze za nahravky a desifrovanie slov budu udelovane nejake ocenenia. Vo vysielani bude nasledovat bude aj kratka SSTV relacia.
najdete viac informacii, zaroven aj linku na trackovanie vyskytu "satelitu" nad nasimi hlavami. Casy vychadzaju pomerne zaujimavo - ranne hodiny medzi 5-6:00 lokalneho casu. Takze si privstanme a pocuvajme.
Radim OM2AMR"
Poslal: om0aao v Piatok, 27.01.2006 16:19 (1571 krát čítané)
AO-7 je jediná družica, cez ktorú je možno pracovať aj v móde A. Dlhší čas sa zdalo, že obvod, zabezpečujúci striedanie módov palubného transpondéru nefunguje a satelit ostáva trvalo prepnutý do módu B (435/145 MHz).
Nedávno sa AO-7 opäť prepla do módu A, ktorý umožňuje aj priemerne vybavenej stanici nadväzovať DX spojenia s jednoduchou výbavou.
Prevádzkový mód je možné zistiť podľa aktívneho majáku. V prípade, že je počuť maják na 29,502 MHz (+/- doppler) je transpondér QRV v móde A. Stanice sa zdržujú okolo strednej frekvencie 29,450 MHz, pre ktorú je uplink 145,900 MHz (+/- doppler). Nedávno sa na transpondéri obajvil aj RX1AX. Vzhľadom na nevýhodnú orientáciu downlink antény na AO-7 sú signály relatívne lepšie, keď sa AO-7 nachádza na severe. Na uplink je potrebných asi 100W ERP.
Ing. Juraj Michňa, podpredseda Telekomunikačného úradu SR (TÚ SR) listom v mene TÚ SR poďakoval Petrovi OM0CD a Štefanovi OM3JW za prácu v skúšobnej komisii pre overovanie osobitnej odbornej spôsobilosti na obsluhu vybraných rádiových zariadení. Podpredseda TÚ SR okrem iného uviedol, že TÚ SR si veľmi váži, že obaja menovaní venovali svoj čas a úsilie práci v skúšobnej komisii.
Dňa 20. decembra 2005 TÚ SR na stretnutí s občianskymi združeniamia a novinármi udelil Slovenskému zväzu rádioamatérov čestné uznanie za dlhodobú spoluprácu s úradom a popularizovanie amatérskej služby. TÚ SR verejne (tlačovou správou) poďakoval za spoluprácu napr. aj Slovenskému CB rádioklubu a ďalším združeniam.
Poslal: VK8DX v Pondelok, 23.01.2006 14:41 (1147 krát čítané)