Hľadať
     
  
Home  Prihlás sa/Registruj English Slovak        Hlavná stránka    Na Stiahnutie   Užívateľský účet   Pridaj článok   Top 10   Archív článkov   Témy   Kontakt   

Hlavné menu

· Úvodná stránka
· Archív článkov
· Najlepších 20
· Naše súťaže
· CQ Infoservis
· HAM vysielanie
· LF+HF
· VHF+SHF
· QRP
· Contesting
· Technika
· Prefix list
· IOTA list
· DX cluster
· QSL info
· VHF databáza a lokátory
· Tabuľka DXCC OM - YL, XYL
· Inzercia
· Linky (www odkazy)
· Na stiahnutie
· Diskusné fórum
· Svetový čas
· Pridaj novinku
· Váš účet
· Súkromné správy
· Odporúčajte nás
· Kniha návštev


OM LOW POWER VHF CONTEST

OM LOW POWER VHF CONTEST
Výsledky preteku 2005
Ceny 2005
Propozície preteku 2006
Výsledky preteku 2006

Propozície preteku 2007
Výsledky preteku 2007

Propozície preteku 2008
Výsledky preteku 2008

Propozície preteku 2009
Výsledky preteku 2009

Propozície preteku 2010
Výsledky preteku 2010

Propozície preteku 2011
Výsledky preteku 2011

Propozície preteku 2012
Výsledky preteku 2012

Propozície preteku 2013
Výsledky preteku 2013

Propozície preteku 2014
Výsledky preteku 2014


Propozície preteku 2015
Výsledky preteku 2015

Propozície preteku 2016
Výsledky preteku 2016

Propozície preteku 2017
Výsledky preteku 2017

Propozície preteku 2018
Výsledky preteku 2018

CQ.sk podporuje Moon contest

MOON contest


Antény OK5IM

OK5IM banner


Kto je on-line?

Vitajte, Anonymous
Užívateľské meno
Heslo
(Registrova?)
Členstvo:
Najnovšie: gardenspace
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Celkove: 3508

ľudí online:
Návštevníkov: 66
Členov: 0
Spolu: 66


Posledných 10 inzerátov

Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.


Remote station – áno alebo nie?


Najprv ešte vysvetlenie čo to remote station je. Remote station je rádiostanica obsluhovaná na diaľku (zvyčajne cez internet) pričom operátor a zariadenie sa fyzicky nachádzajú na rôznych miestach.

Technicky sa využívajú dve riešenia:
1) PC s vhodným softwarom, napríklad HamRadio Deluxe alebo TRX-Manager + VoIP ako Skype či IP Soundv prostredí Windows, resp. Smart GNOME Controll + VoIP Ekiga alebo TeamSpeak
2) HW riešenie (remoterig.con) najmä pre transceivre s oddeliteľným predným panelom, napr. IC-706 či TS-480

Možné využitie:
 • zdieľané klubové zariadenie na DX prevádzku pre členov klubu bez nutnosti fyzicky byť v priestoroch rádioklubu
 • možnosť zriadenia amatérskej rádiostanice pre obyvateľov nehnuteľností bez možnosti realizácie anténneho systému
 • realizácia remote station vo vhodnej lokalite, napr. s nízkym rušením alebo výhodnej VKV kóte

 • Táto technológia však prináša aj určité riziká. Technickým je možná nedokonalosť realizácie (napr. zakľúčovaný TX bez možnosti vypnutia či poškodenie po zásahu blesku). Ďalším rizikom je možnosť podvodu. Kontrola remote station je prakticky veľmi ťažko realizovateľná a opiera sa najmä o čestnosť prevádzkovateľa. Napríklad použitie viacerých RX-ov v rôznych lokalitách pri conteste je neodhaliteľné.

  Váš názor na použitie remote station môžete vyjadriť v ankete.
  DX TOPLIST OM - YL, XYL


  Túto dlhodobú súťaž organizuje CQ.sk pre slovenských rádioamatérov s cieľom propagovať DX prevádzku s rádioamatérkami celého sveta (YL, XYL).

  Účelom súťaže je prejaviť úctu rádioamatérkam, oživiť ich záujem o tohto koníčka. Súťažou chceme tiež zviditeľňovať Slovensko vo svete, reprezentovať rádioamatérsky šport, vytvoriť zaujímavý zoznam zemí DXCC s rádioamatérkami.

  Súťaže sa môžu zúčastniť všetci aktívni rádioamatéri, fyzické osoby, ktorí pod vlastnou volacou značkou naviažu spojenie s rádioamatérkou z niektorej platnej zeme DXCC a pošlú hlásenie. Spojenie môže byť uskutočnené na všetkých rádioamatérskych pásmach a všetkými druhmi prevádzky.

  Súťaž začína 8.marca 2011, kedy sa oslavuje Medzinárodný deň žien a končí 8.marca 2012.

  Hlásenia o uskutočnenom spojení, s údajmi ako na QSL lístku, sa posielajú na adresu vyhodnocovateľa admin@cq.sk Pre zapísanie do tabuľky bude rozhodujúci čas spojenia s YL, XYL (first one YL/XYL). Spojenia sa budú pravidelne dopĺňať do tabuľky DX TOPLIST OM-YL, XYL na stránke www.cq.sk V hlásení je potrebné uviesť meno rádioamatérky, s ktorou bolo naviazané spojenie. Pri porušení súťažných aj povoľovacích podmienok sa rozhodnutie vyhodnocovateľa považuje za konečné.
  Zatím známá fakta o neúspěchu Taurusu XL


  ok1in napísal: "Na tiskové konferenci NASA, po dnešním neúspěšném pokusu o vypuštení nosiče Taurus XL se třemi CubeSaty, diskutovaly zodpovědné týmy o příčině selhání aerodynamického krytu rakety. Kapotáž, která chrání sondy během startu a stoupání, podstoupila redesign oddělovacího mechanizmu po podobném selhání před dvěma lety. Nový systém již byl několikrát úspěšně použit při jiných startech.
  NASA Launch director Omar Baez řekl, že odpočítávání startu a letu probíhalo hladce až do okamžiku, kdy by měli obdržet údaje o tom, že kapotáž se oddělila od nosné rakety.
  Data budou ještě jednou podrobně analyzována, týmy doufají, že pochopí co stálo za příčinou selhání mechanizmu a že naleznou místo v jižním Pacifiku, kde kosmická loď po neúspěšném pokusu přistála.
  Pro nás to znamená, že nejbližší novinky na orbitě můžeme očekávat až 12.4.2011, kdy bude na zatím blíže nedefinovanou dobu aktivován Arissat-1, čekající na vypuštění na palubě ISS...
  Pro zájemce o další podrobnosti odkazuji na stránku projektu:
  http://www.nasa.gov/mission_pages/Glory/main/index.html
  "
  ARISSat-1 bude 12.4. aktivní na palubě ISS


  ok1in napísal: "Podle dnešního oznámení NASA, bude ARISSat-1, který je stále na palubě ISS, 12. dubna 2011 - tj. v den 50 výročí letu J. Gagarina - aktivován a připojen k vnější anténě ISS. AMSAT podporuje tuto aktivitu a bude potvrzovat příjem signálů z Arissatu-1.

  Roscosmos také potvrdil plánované vypuštění Arissatu-1 na orbitu během EVA v červenci 2011. Zatím se to jeví jako slabá záplata na neúspěšný pokus o vynesení CubeSatů na orbitu z dnešního rána...
  "
  CubeSaty - smůla pokračuje :-(


  ok1in napísal: "Dnes v 11:10 SEČ zaznělo Liftoff! a Taurus XL se vydal na orbitu. Vše pokračovalo bez problémů do 6 minut po startu , kdy Launch Director Omar Baez oznámil neočekávanou událost, bez bližších informací, co se vlastně stalo. O chvíli později přišla zpráva, že se neoddělil aerodynamický kryt hlavice posledního stupně - není tudíž možno CubeSaty oddělit od nosné rakety.
  Další informace budou známy až po detailním vyhodnocení dat na tiskové konferenci ca 2,5 hodiny po startu. Možná existuje slabá naděje, že k oddělení krytu přece jen došlo, ale to se ukáže velmi brzy.
  Smůla v programu AmSat a CubeSat tedy pokračuje... :-("
  Mobilní anténa pro 80m pásmo


  ok2ab napísal: "
  Mobilní anténa pro 80m pásmo

  I když to není tak běžné tak i na pásmu 80m se dá pracovat mobilním provozem. Z malého osobního auta a s anténou dlouhou 2,5 metru. "
  Novinka od ICOM: IC-7410


  IC-7410 (obr. 1)

  Tak ako iné firmy ani ICOM nezaháľa a vyvíja nové modely produktov. Najnovšie vypustil do sveta novinku: TRX s označením IC 7410 (obr. 1) čo by naznačovalo že je to vylepšený model aj u nás v OM veľmi populárnych modelov IC7400 a IC 746. Na rozdiel od nich však už neobsahuje pásmo 2 metre, je to teda čisto krátkovlnné zariadenie od 160 - 6 metrov samozrejme vrátane WARC pásiem. Vzhľadovo sa však kupodivu nápadne podobá na dizajnovo perfektne spracovaný model IC 7600, ktorý je nástupcom veľmi úspešnej trojice IC756PRO (1-3), no na prvý pohľad je vidieť rozdiel v displeji, ktorý je u tu len čiernobiely a chýbajú postranné funkčné tlačidlá vľavo od displeja.

  RS-BA1 IP rRCS (obr. 2)

  Ale k podstatnému a to je čo ukrýva vnútri: jedná sa o superhet s dvojitým zmiešavaním (prvá MF na 64.455MHz a druhá na 36kHz) s rovnakou technológiou DSP ktorú používajú modely 7600 - 7800. Citlivosť je už dnes štandardných 0.16μV na 160 - 10 m pri odstupe signál/šum 10db a zapnutom prvom predzosilňovači, dnes je ale asi najvyšší dôraz kladený na odolnosť voči blízkym silným signálom, tu je udávaná odolnosť na viac 2.4kHz /-6dB, na menej ako 3.4kHz /-40dB. Výkon klasických 100 W na všetkých pásmach, TRX obsahuje taktiež automatický tuner, čo však poteší je priame prepojenie počítača a TRXu cez USB rozhranie. A ešte ďalšia veľmi príjemná novinka, a to je možné perfektne prepracované diaľkové ovládanie nazvané RS-BA1 IP rRCS (obr. 2), ktoré umožní veľmi jednoduché a efektívne diaľkové ovládanie TRXu cez internet. Vzhľadom na cenu, ktorá sa predbežne pohybuje u predajcov okolo 1700 eur, tak je to veľmi sľubný model, ktorého kvality ale preveria samozrejme až hodiny strávené v prevádzke. Viac o IC7410 tu: http://www.icom.co.jp/world/products/amateur/hf/ic-7410/index.html

  73! Paťo OM1XQ
  Start Cube Satů plánován na 4.3.


  ok1in napísal: "Po nezdaru prvního pokusu o start 23.2. kvůli závadě na signalizaci a následném přerušení startovací sekvence, je Taurus XL opět připraven Na Vanderbergově základně v komplexu 576-E ke startu.

  NASA oznámila, že start Taurusu XL je plánován na 4.3. v 5:09 EST - což je 10:09 UTC, ve středu startovacího okna trvajícího 48 sekund. Oddělení Cube Satů je plánováno ca 13 minut po startu.

  Odpočítávání a start bude možno sledovat na kanálu NASA TV, přenos začne v den startu v 3:30 EST, tedy 8:30 UTC.

  Že by se to nakonec podařilo? Nechme se překvapit... :-)

  73! Petr"
  Cubesaty stále na základně Vandenberg :-(


  ok1in napísal: "Tak se nějak nedaří...

  Po odkladu vypuštění Arissatu-1 ze stanice ISS ruskou stranou, byl zastaven i start Taurusu XL, který měl vynést na orbitu 3 Cube Saty. V den startu (15 minut před plánovaným startem) byl přijat falešný status a aktivace Taurusu XL byla zrušena.
  Problém dosud nebyl vyřešen, intenzivně se pracuje na odhalení závady. Další možný termín startu byl předběžne určen na první polovinu března.

  Aktuální informace o startu Taurusu naleznete zde
  http://www.nasa.gov/glory

  73! Petr
  "
  Tři CubeSaty jsou připraveny ke startu...


  ok1in napísal: "Tři CubeSaty jsou připraveny ke startu...

  Po několika odkladech je plánován start na 25.2.2011.

  Chcete-li pomoci, předejte vámi zachycená data na odkazy uvedené na konci tohoto článku.
  CubeSaty jsou zhotoveny kolektivy následujících univerzit:

  University of Colorado at Boulder:
  Satelit: Hermes
  Downlink: 437.425 MHz, AFSK/FM, 1200 bd
  Maják: AX.25 každých 5 sekund

  University of Kentucky:
  Satelit: KySat-1
  Downlink: 436.790 MHz, CW - AFSK/FM, 32 wpm - 1200 bd
  Maják: Morse každých 5 min - AX.25 každých 2.5 min

  Montana State University:
  Satelit: Explorer-1
  Downlink: 437.505 MHz, FSK/LSB, 1200 bd
  Maják: AX.25 každých 15 sekund

  Adresy pro zasílání dat:
  Colorado - hermescubesat@gmail.com (Název: "Hermes Pass Data")
  Kentucky - ssl@engr.uky.edu (Název: "KySat Pass Data")
  Montana - http://www.ssel.montana.edu/e1p (kliknout na Data Submission Tab a odeslat)

  WEBové stránky univerzit:
  Colorado - http://spacegrant.colorado.edu/hermes
  Kentucky - http://ssl.engineering.uky.edu/kysat1/
  Montana - http://www.ssel.montana.edu/e1p

  Další informace naleznete zde http://www.cubesat.org/
  Hodně štěstí při pokusech...

  73! Petr"
  2630 článkov (263 stránok, 10 na stránku)
  [ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 | 191 | 192 | 193 | 194 | 195 | 196 | 197 | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | 212 | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | 230 | 231 | 232 | 233 | 234 | 235 | 236 | 237 | 238 | 239 | 240 | 241 | 242 | 243 | 244 | 245 | 246 | 247 | 248 | 249 | 250 | 251 | 252 | 253 | 254 | 255 | 256 | 257 | 258 | 259 | 260 | 261 | 262 | 263 ]

  Užívateľské menu

  Rýchle odkazy
  · Pridať článok
  · Pridať www odkaz
  · Pridať inzerát

  Textová nápoveda
  · Ako sa zaregistrovať?
  · Ako pridať článok?
  · Ako pridať link?
  · Ako pridať inzerát?
  · Ako pridať tému do fóra?


  Google  Otázky pre Vás

  Povolili by ste používanie remote station?

  Áno
  Nie
  Neviem  Výsledky
  Ankety

  hlasov: 962
  Komentáre: 0


  OM HAM roka

  Rok 2004
  Dipl. Ing. Jaroslav Just
  OM3TA, SK


  Rok 2005
  Rudolf Karaba
  OM3PC


  Rok 2006
  MUDr.Harry Činčura
  OM3EA


  Rok 2007
  Dipl. Ing. Radoslav Gališ
  OM6KW


  Rok 2008
  Ing. Jaroslav Kubíček
  OM1II


  Rok 2009
  Jozef Ivan
  OM3NA (in memoriam)
  a
  Peter Martiška
  OM3PA


  Rok 2010
  Anton Srnka
  OM1AEG


  Rok 2011
  Dušan Pavlík
  OM2ADP


  KV podmienky


  Ako rozumieť podmienkam šírenia?

  Podmienky na 2m

  Aurora:
  Status

  Es vrstva:
  Status

  Dnešný vývoj vo vesmíre:
  Horizontálna os - 3 hodiny/stĺpec


  Subdomény cq.sk

  OK1CSS Štepán
  OM5JA Tóno
  OK1TNM Rudo
  OK2AB Rostislav
  OM3KRN RK Nitra
  OTC SARA - OM9OT
  OM7KW, ex OM7AAS
  Contestový tím OM0A


  Partneri

  Svetelektro.com
  SATTECH TV, SAT a měřící technika
  LC Antennas - antény, baluny, ununy