Ako na to… práca cez satelit s jedným rigom IC-706MKIIG

Chcete pracovať cez moderný rádioamatérsky satelit AO – 40 a máte len jeden transceiver ICOM – 706MKIIG? Je to jednoduchšie ako si myslíte.

Predpokladom je použitie vhodného anténneho systému . Pre downlink napríklad paraboly s konvertorom (upraveným na 145 IF) z digitálnej TV antény v ohnisku a vhodnej antény pre uplink. Pre pripojenie TX antény a RX konvertora je potrebné na strane transceivera použiť vhodný duplexer napríklad MFJ-916 s nálepkou 144/440.
Konektory na duplexéri MFJ je vhodné upraviť – vymeniť tak, aby pasovali na 706 a rx tx porty, tiež je vhodné doplniť zapojenie duplexéru o napájanie konvertora s výhybkou cez napájací koaxiálny kábel . Je možné, že máte nejaké iné vhodné zariadenie so správnymi konektormi alebo použite adaptéry podľa vašich potrieb, ak nechcete upravovať MFJ.


Tajomstvo spočíva v oneskorení Vášho vlastného signálu späť zo satelitu. Vzdialenosť ku satelitu a späť je zhruba 2x 65000 km, čo spôsobuje oneskorenie signálu asi o 0,1 – 0,25 sekundy. Tento čas je viac ako dostatočný na to, aby ste počuli Vaše vlastné echo.
Nastavenie transceivera je veľmi jednoduché – prvé VFO nastavte na 145.000 USB pre príjem a nastavte úroveň výkonu na 0 (LOW) ! Druhé VFO nastavte na 435.650 LSB s normálnou úrovňou výkonu. Na prvom VFO vstúpte do menu M1 a stlačte tlačidlo SPL, čím dostanete 145.000 USB a split sa zobrazí na displeji. Stlačte PTT a uvidíte 435.650 LSB pri vysielaní TX, uvoľnite PTT a vrátite sa k 145.000 USB. Uvedené nastavenie uložte do pamäte.
Ďalším trikom je nájsť samého seba na passbande. V prvom rade nájdite signál satelitného majáku na 145 MHz a nastavte Váš prijímač asi o 10 kHz vyššie. Frekvencia majáku na uplinku je 435.655 MHz (nevysielajte tu, rušili by ste signál majáku), nastavte vysielaciu frekvenciu asi o 5kHz nižšie a krátko zavysielajte (zavolajte napríklad „hello“). Následne rýchlo uvoľnite PTT, prelaďujte prijímač o 1-2 kHz smerom dole pokiaľ nezachytíte váš vlastný signál so spätným oneskorením zo satelitu. Po zachytení signálu dolaďte prijímač na jeho dobrú čitateľnosť a to je všetko.
Autor urobil s týmto nastavením mnoho staníc z celého sveta a mnoho hamov 🙂 bolo prekvapených, ako jednoducho sa dá pracovať cez satelit. Vyskúšajte túto metódu.

Spôsob ako použiť jeden koaxiál pre napájanie uplink antény a downlink konvertora s jedným zariadením, ako napr. IC-706MKIIG. Na schéme je znázornené upravené zapojenie MFJ duplexera.

Pridaj komentár