Consideration of the draft Permit Conditions

An amateur service is understood as a radio communication service for the purpose of self-education…., this is how all Permit conditions, including the current one, begin proposal. Indeed?

Overview of connections since 2016 do 2021
Overview of connections since 2016 do 2021

The current DX operation is dominated by the FT8 mode (according to Clublog statistics, about 67% QSO is in this mode). In automatic mode, the computer makes the connections for you. You can easily leave the station somewhere in the corner and in the evening you will see what stations have been added to the log. As long as the propagation conditions are good, 100W is enough to connect all over the world.

So it is illusory, that "N class operator, who wishes to carry out tests of the special professional competence of an operator of Class E amateur stations must have completed at least 500 connection…". He didn't have to make a single connection, all done by computer.

Let's ask ourselves a question - what kind of self-education is this? Brings operator skill? Technical?

Well, now let's ask ourselves a question - won't a Class N radio amateur ask himself?: "Why try for Extra, 100W is enough for me all over the world, the class won't bring me new bands or any super benefits".

On the other hand, there is no definition of the number of power elements of the transmitter in the proposal. Why? The advantages and disadvantages of multibeaming are known. In the Czech Republic, decree no. 156/2005 mentioned: "Performances specified in paragraphs 2 a 3 they must not be exceeded in the sum of the powers of individual broadcasting devices during their simultaneous operation on one frequency and modulated from one source."

The minutes of the meetings are presided over by the SZR
The minutes of the meetings are presided over by the SZR (spring: hamradio.sk)

According to a report on hamradio.sk, the Slovak Association of Radio Amateurs (SZR) submitted his proposal already in 2014. It wouldn't be fair, to document, which concerns all radio amateurs had the opportunity to express themselves? It is not even in the resolution of the SZR congress http://www.szr.sk/szr/zjazdy/8/uznesenie.htm (2014) a http://www.szr.sk/szr/zjazdy/9/uznesenie.htm (2018), however, you can find it in the reports from the SZR presidium meeting http://www.hamradio.sk/clenske/zapisy.htm Although the last one is from the year 2018, but if you go through older, you can find mentions of work on the Permitting Conditions. It is up to the members of the SZR, to express their agreement or disagreement with the way the SZR Presidium acts.

I consider the new draft of the Permit Conditions to be incorrect and I do not agree with it.

2 28 voices
Article evaluation
Set up
Set alerts
guest
5 Comments
The oldest
The latest Most rated
Feedback inserted
View all comments
Adam
Adam
6 months ago

Na druhú stranu je zase pre mňa ako Nkára ktorý robí výhradne SSB pribudnutie 20 so you won't have to list this 40 m pásma veľmi prínosné. A nový povoľovacie podmienky len prispejú k môjmu zdokonalovaniu a sebavzdelávaniu.

Panel
Panel
Answer to om0aao
6 months ago

nebude. morseovku uz nikto z mladych nevie, ako CW vykape zacina vykapavat aj SSB. Aby udrzali dotacie zo statu tak rozdaju koncesie CBckarom a PMRkarom

the seal
the seal
Answer to Panel
1 a month ago

Kecanie”, t.j. použitie papule, teda na KV spravidla SSB, je jedným z tradičných atribútov rádia, takže vykapania SSB sa naozaj neobávam. Schopnosť použiť tlamu máš totiž spravidla v štandardnom vybavení, zakiaľ nutnosť zvládnuť CW bola kedysi bolestivo pociťovaná prekážka.
A ak je niekto technický neschop, môže mať problém vôbec pripojiť rádio k počítaču.
It's interesting, že tu skoro nikto nevidí prieraznosť a relatívnu jednoduchosť napr. FT8 (čo je stále len cvrlikanie cez SSB :D) ako motivačný faktor. Je totiž motivujúce urobiť s FT8 za víkend celú Európu. Kým by začiatočník urobil podobný výlov na SSB, trvalo by to dlhšie resp. DLLLHOOO (ale pravdepodobne kratšie, ako na CW so zarátaním celej tortúry okolo naučenia sa morseho). Po takom jednoduchom nábehu si proste povieskúsim niečo ťažšie” (a nájde si JS8Call :D) a takto sa môže prepracovať v podstate k akémukoľvek módu v poradí ním pociťovanej obtiažnosti (ktorá je spravidla subjektívna). Ak dáš na začiatokneprekonateľnúprekážku, tak to časť záujemcov odradí hneď a ďalšiu časť v priebehu prípravy na skúšky a v konečnom dôsledku neurobia nijaké spojenie nikdy. Je to to, what you want (aby si mal, for example, blahý pocit nejakejvýlučnosti”)? Pri pohľade na vekové priemery rádioamatérov a najobľúbenejšiu rubriku ich médií (SK) – ktorej proliferácia je sama osebe PR failnemám pocit, že toto je správna tendencia.

the seal
the seal
Answer to om0aao
2 months ago

Bude. Pretože aj v EÚ je stále dosť krajín, kde je akceptácia CEPT Novice povolení na bode mrazu (Írsko, Greece) a vo väčšine ostatných je orezaná alokácia. A ľudia zvyknú cestovať a radi by aj s rádiom.
Nechcel by som byť ani Čech. Akumulované bingo: nielen orezaná (klasici by povedalitradičná”) alokácia, but also 10 W max. Pritom QRP jeneveľmi vhodný módpre začiatočníka, lebo demotivuje (nie každý to berie ako challenge, like me – a aj to v podstate z donútenia, lebo na domácom QTH KV anténu neumiestnim, tak behám po kopcoch, pochopiteľne, nie s 5kilovým rádiom). Buď ho prekričia, alebo sa nedokričí on sám. Aj keď, pravda, v porovnaní s takými portošmi, kde si po prvom leveli licencie ešte 2 roky nezavysielate (!!!) je to raj.

5
0
We will be happy for your comments, Please, comment!x
()
x