Tests…

Little, who read the article about me knew, that I'm going to “D-éčko”. I received the coveted invitation last week. Pri učení som vychádzal najmä z dvoch zdrojov: knihy “Requirements for tests of the amateur radio station operator” od Ing.Jaroslava Kadlčáka OK1BB a Ing.Miloša Prosteckého OK1MP a stránok TÚ SR http://www.teleoff.gov.sk. Keďže času bolo už málo a chcel som sa to naučiť čo najlepšie, na portále bolo troška pomenej článkov a na e-maily som odpisoval až dnes – SRI…

Moja púť za skúškami začala v pondelok večerelektričkou cez Starý Smokovec do Popradu. Po 40 minútach čakania prichádza autobus. Ráno pred piatou prichádza na Nivy. To už vyzivujem tak, že by sa aj krokodíl zľakol. Na stanici čakám na rozvidnenie, potom skočím splašiť niečo pod zub a vydávam sa do mesta. TÚ SR sídli na Továrenskej 7 v peknej budove. Asi o pol ôsmej už sedím na vrátnici….

Ako také skúšky prebiehajú?
Všetcito je siedmy (hanba!) sa odoberáme o ôsmej do zasadačky, kde nás víta predsedníčka skúšobnej komisie p.Kováčová. Predstaví nám členov skúšobnej komisie a povie, ako taká skúška prebieha. Treba ešte skontrolovať prihlášky, a môžeme začať!

Adepti na triedu C a B začínajú skúškou z morzeovky a prevádzky. Aby sme ich nerušili, odoberáme sa na chodbu, ale za dverami počúvame to pípanie. Na tvárach vidno sústredenie, nervozitu aj veľké očakávanie. Veď tak dlho sa na to pripravovali!

Potom sa dostávajú k slovu aj ostatníprichádzajú na rad skúšky z predpisov a techniky. Z každej oblasti päť otázok. Nič zložité, ak to človek má preštudované. Ťažkosti robí hádam iba technikakaždý uchádzač sa tam zdržal hádam najdlhšie.

Ja začínam skúškou z predpisov. Začínam otázkou: “Čo je to amatérska vysielacia rádiová stanica?”. “Za akých podmienok je možné vysielať z paluby lodí a lietadiel?”: ďalšia otázka. Nie som si celkom istý, which is better than the FT-1000MP, že odpovedám dobre. “Čo nie je dovolené vysielať?” Potom sa odoberám na chodbu, kde si porovnávame otázky

Po krátkej pauze prichádzam na prevádzku. Tú hodnotili moji známi ako aj najťažšiu. Rozoberáme možnosti využitia 2m. EME, tropo, lokátorový systém, QSL tickets… Otázky sú skutočne ťažšie, tu nestačí iba nabifliť sa. Nad viacerými treba porozmýšľať. Hodil by sa žolíkZavolám známemu”. Konečne sa objavuje tých vytúžených sedem písme: prospel.

Ihneď si sadám do kresla a začínajú otázky z techniky. “Za prvéusmerňovače, typy, Properties, využitie. Za druhé: čo je to predozadný pomer antény? Tretia: antény pre VKV. Štvrtá: vstupný zosilňovač prijímača a požiadavky naň. Posledná: bloková schéma TCVR-a.Kreslím jednocestný, dvojcestný, Graetzov usmerňovačNa každú otázku si v duchu formulujem odpoveď: yagi, quad, quagi, paraboly, vertical, profit, polarizácia, výhody. Konečne mám všetko!

Na chodbe medzi účastníkmi vládne už uvoľnenejšia atmosféraväčšina má už skúšky za seboua to úspešne. Čochvíľa sú hotoví všetci. Na pásme sa v dohľadnom čase objaví teda šesť nových operátorov plus jeden staronový. Mrzí ma len, že sufix by mal začínať písmenom “A”. Chcel som požiadať o značkuOM0WAO”, kvôli rodinnej tradícii…. Zdá sa mi nezmyslené, že existuje predpis o tom, že sufix musí začínať týmto písmenom.

Skúšky sa mi zdali ľahšie ako som si predstavoval. Alebo to bolo len šťastie na otázky? i atenuator a kusok drotu. Určite sú ale zvládnuteľné. Držím palce aj ďalším adeptom na skúšky a s Vami milý HAM-ovia sa teším dopočutia!

0 0 voices
Article evaluation
Set up
Set alerts
guest
0 Comments
Feedback inserted
View all comments
0
We will be happy for your comments, Please, comment!x