Close Menu
    sobota, 19 júla
    European Hamradio portal
    Nová téma do fóra
    • LF+HF
    • VHF+SHF
    • Technika
    • Contesting
    • Ham informácie
    • Software
    • Digitálne módy
    • DXbulletin
    • QRP
    • Recenzie
    European Hamradio portal
    Home»Diskusné Fóra»CQ HAMRADIO fórum»Krátke vlny»Rusenie a plazma

    Rusenie a plazma

    Posted In: Krátke vlny

    • Návštevník
      Anonymný on 7. októbra 2011 o 8:37 #11296

      Mam pomerne dosť veľký problém, ktorý sa ale určite netýka len mňa. Susedia v paneláku si kúpili nove TV plazmy. Vždy, keď to zapnú (od 08:00 do 22:30) sa na KV pasme ozve šum tak 5S. Všetko ostatne zanikne a rádiostanica u mňa je nepouziteľná.
      Chcem sa opýtať, či ma niekto s týmto tiež skúsenosť a ako to najlepšie odrušiť tak, aby som sa nemusel sťahovať na samotu a naďalej sa venoval rádioamatérstvu z domu…

      Odpovedať
      Účastník
      om5na on 7. októbra 2011 o 10:59 #13442

      @rio wrote:

      Mam pomerne dosť veľký problém, ktorý sa ale určite netýka len mňa. Susedia v paneláku si kúpili nove TV plazmy. Vždy, keď to zapnú (od 08:00 do 22:30) sa na KV pasme ozve šum tak 5S. Všetko ostatne zanikne a rádiostanica u mňa je nepouziteľná.
      Chcem sa opýtať, či ma niekto s týmto tiež skúsenosť a ako to najlepšie odrušiť tak, aby som sa nemusel sťahovať na samotu a naďalej sa venoval rádioamatérstvu z domu…

      Nanešťastie je to globálny problém….
      http://www.youtube.com/results?search_query=plasma+tv+qrm+radio&aq=f

      Najúčinnejšie riešenie je prehovoriť susedov aby obmenili plazmu na LCD TV … 😥

      Odpovedať
      Účastník
      om1aeg on 8. októbra 2011 o 15:33 #13443

      Tiez s tym mam problem. Aktualne pouzivam dipol na 80m a „sumenie“ niekde medzi 5 az 7S na 80m. Na dalsich pasmach mam uz relativny klud. Potom az nad 15m mi robi zase problem LAN na niekolkych desiatkach kmitoctov v ramci 15m a 10m. Problemom nie su len plazmy ale aj nabijacky na telefony, adaptery k laptopom a vsakovake ine spinane zdroje.

      Sam mam minulorocnu plazmu a od vyrobcu bol pribaleny napajaci kabel s pevne umiestnenym feritovym odrusovacim jadrom, dalej bol pribaleny maly toroid na odrusenie LAN kabla do TV. Pre pripojenie do STA pouzivam VF kabel co ma original ferity na oboch koncoch. Taktiez mam komplet prerobenu elektrinu na TNS v celom byte. Vysledok je ten, ze moja plazma ma nerusi, skusane nad ranom. Neviem si ale predstavit lietat po susedoch a odrusovat… Taktiez staci aby sa niekto novy nastahoval, alebo vymenil TV a je to opat v….

      Co ale planujem skusit je vymena symetrickeho dipolu za deltaloop, podla zahranicnych for je loop o dost oddolnejsi voci lokalnemu ruseniu.

      Dalsia moznost je zriadenie si remote RX, pripadne SDR v nejakej radiovo kludnejsiej oblasti.

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 9. októbra 2011 o 17:13 #13444

      Noo, tak to je super nápad. Najprv navštívim okolitých susedov a postupne budem zistovat, kto ma ruší a pokúsim sa ich nahovoriť aspoň na toroidy. Ešte mi nejaké zostali zo starých PC tak ich porozdávam… Dúfam, že s kladným výsledkom.

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 12. októbra 2011 o 9:53 #13445

      Rio, neber to tak pacifisticky. Možno to poriešiš aj u seba doma. Ja osobne bývam na 8. poschodí 9. poschodového paneláku a dosť aktívne pracujem na všetkých KV pásmach. A ešte som nemusel ísť odrušovať žiadneho zo susedov, aby mi nerušil príjem. Dokonca v mojej vlastnej obývačke môže byť zapnutý 106cm plazmový televízor. Na základe vašej predošlej diskusie som to skúšal v raňajších hodinách, keď je väčšina KV pásiem tichá a základná úroveň šumu z pásiem sa na mojej K3 pohybovala niekde na S2-3. Sedel som pri RIGu, prechádzal z pásma na pásmo a moja polovička na môj povel zapínala a vypínala televízor v obývačke. A vždy sme počkali, až do rozsvietenia obrazovky. A môžem povedať, rozdiel v šume 0. A to mám nad strechou ponad celý panelák 84m dlhú Windomku. Čiže cez ANT to neprichádza. Tak ako už Tono OM1AEG naznačil to rušenie sa šíri po sieti. Prečo to u mňa neprejde ani po napájacej sieti, vysvetlím.
      My všetci sme viac menej do nejakej hĺbky elektrotechnici. Dokážeme si kadečo postaviť a dokážeme tiež čítať schémy a chápať z nich funkciu zariadení. No často, keď sa jedná o ten prvý a triviálny krok, náš tzv. HAMSHACK, tak sa často správame až diletantsky. 99% úvah sa sústreďuje na otázky:“Aký RIG a akú ANT budem mať?“ A keď sa tieto dve veci u nás doma konečne stretnú, tak rýchlo, rýchlo zastrčiť niekde do steny a poďme ho na DX! Len veľmi málo ľudí uvažuje nad schémou zapojenia domových rozvodov 230V a hlavne svojho HAMSHACKU!
      Hlavne v starších panelákoch si treba uvedomiť, že zásuvkové obvody sú káblované v 2 žilovom prevedení, kde pracovný nulový vodič (tečú ním všetky pracovné prúdy aj vášho zariadenia a aj všetkých spotrebičov pred a za Vami zapojených v línii zásuviek na vetve) je aj vodičom zemniacim, od ktorého by sme my očakávali, že aspoň ako tak nám splní úlohu nulového zemného potenciálu. Ale to je len utópia. Predstavte si schému, že na vetve v zásuvke niekde pred Vami a lebo za Vami, máte zastrčený Váš televízor a do jeho anténnej zdierky zase koaxiál pre prívod TV signálu. Je jedno, či ten koaxiál ide do rozvodov STA alebo káblovky, v každom prípade na ten istý rozvod je pripojený aj susedov „plazmový televízor „! Prepojené všetko a všetci so všetkým = ideálna cesta pre príjem rušivého šumu.
      Ďalšia alternatíva je, že aj HAM chce mať doma pekný veľký plazmový TV. Tu si treba vždy uvedomiť, že v ktorom bode sa náš napájací bod HAMSHACKU v tej schéme nachádza? Ako základný východzí bod berme náš bytový ističový rozvodný panel, kde môžeme ešte ako tak hovoriť o dobrej „0“. Z tohto bodu existujú tri základné schémy pripojenia: 1. Sme pripojený na sérii zásuviek s rôznymi pripojenými spotrebičmi niekde medzi týmto nulovým bodom a rušenie produkujúcou plazmou. 2. Sme pripojený na sérii zásuviek s rôznymi pripojenými spotrebičmi niekde za rušenie produkujúcou plazmou, čiže medzi ňou a koncom vedenia. 3. Sme niekde na inom zásuvkovom obvode od bodu „0“, na ktorom plazma nie je pripojená. V každom z týchto prípadov sa bude rušivý vplyv prejavovať ináč. A čo je podstatné, tak isto aj vplyv prevádzky nášho TX zariadenia na ostatné zariadenia v dome! Najlepším riešením je napájanie podľa bodu 3 a to ešte tak, že tá bočná vetva slúži len na napájanie našej „svätyne“. A nešetriť na prierezoch káblov!
      V roku 2005 som vykonával rekonštrukciu novo nadobudnutého bytu a už vtedy som v týchto intenciách robil aj rekonštrukciu elektro inštalácie. Od stupačkových rozvodov a elektromeru v schodisku som vymenil bytovú prípojku, kde nulový vodič je 2x10mm2. Od bytovej ističovej rozvodnice sú všetky zásuvkové okruhy ťahané výhradne v 3 žilovom zapojení (pre tých bez elektrotechnickej kvalifikácie, že okrem fázového vodiča je tam jeden nulový-pracovný, čiže pre výkon odoberaný zo zásuviek a jeden zemniaci-ochranný, spojujúci kostry všetkých pripojených zariadení, ale cez ktorý netečie žiaden záťažový prúd). Do hamshacku mám úplne samostatnú prípojku s pracovnou nulou 10mm2 a ochrannou (zeleno žltá) 2×10 mm2. A čo je ešte potrebné pripomenúť, že ako hlavný bytový prívod, tak aj prívod k mojej svätyni, všetko je bohato „ozdobené“ zacvakávacími feritmi. Držal som sa zásady: “Nič, čo si neželám, nesmie po tomto vedení ani odo mňa von a ani ku mne dnu!“
      Pozor si treba dať tiež na to, aby ani iný spotrebič v hamshacku, ktorý sa môže galvanicky stretnúť so zariadeniami na našom stole, nebol napájaný z iného bodu napríklad pôvodnej zásuvky v stene. Tiež som spravil tú chybu a mal z toho problém. Cez PC a router sa mi stretlo spojenie mojich zariadení na stole, so setup boxom a TV zapojeným do zásuvky v stene, ktorá fungovala na pôvodných rozvodoch. A spôsobovalo mi to problémy pri DIGI prevádzke. Toľko k zapojeniu nášho pracoviska k napájacej sieti.
      No a než som na jar v roku 2006 začal stavať antény na streche domu a než som po prvý krát stlačil kľúč, tak tak isto všetky moje napájacie koaxy a tiež koaxy a káble systému STA boli bohato ozdobené feritovým materiálom. A musím odklepať, do dnešného dňa som nemal jediný problém s rušením a to ani jedným smerom.
      Je mi jasné, že v už zariadenom a obývanom byte, sú určité veci nerealizovateľné podľa môjho vzoru. No treba spraviť maximum pre to, aby sme mali vlastný prívod z čo najbližšieho bodu k HDS, nešetriť na prierezoch káblov a kvalitne ich odrušiť!

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 14. októbra 2011 o 7:51 #13446

      Ja používam túto zásuvku, kúpil som ju už dávnejšie v Metre.

      Vilo, OM3CAQ

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 14. októbra 2011 o 12:57 #13447

      pre OM5CD, Dakujem za vysvetlenie, teraz uz je asi neskoro zacat prerabat elektrinu, ked uz byvam v novom byte, no na toto budem pamatat, ked sa budeme stahovat. Urcite si pridam zo par feritov na privodne kable no skusim aj odrusovaci filter, co mi ukazal OM3CAQ. Dakujem vsetkym za rady, dufam, ze to pomohlo nielen mne ale aj dalsim, co maju problem s rusenim.

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 15. októbra 2011 o 6:25 #13448

      Vilo, to je úžasné. S takou predlžovačkou som sa ešte nestretol. Konštruktér bol buď HAM alebo mal takého suseda!!! 😆
      Keby niekoho taká predlžovačka zaujímala, mám možnosť nakupovať priamo z centrálneho skladu firmy HAMA za VO ceny.

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 24. októbra 2011 o 11:26 #13449

      Zdravim, ja mam ten isty problem. Byvam v bytovke, na streche OCF dipole na 80m, dost casto sa okolo 3.7MHz vyskytne rusenie S8-9 a proste sa toho neda zbavit, aj ked necham rig na baterke (ft817), tak to tam je. Minule som s VX7 naladenou na 3.7MHz behal po bytovke a to rusenie je na kazdom kovovom objekte, ci je to elektricka skrinka alebo zarubna, podla mna mozem aj 10kg feritu dat na kable, aj tak to nepomoze.
      Brat OM5AMX ma zasa problem v panelaku, ze niektore vchody maju vytah s menicom, ktory je pocut na 80m.
      Riesenie je prestahovat sa alebo si spravit E-cko a ist aspon na 40m 🙂
      Este mi napada, ze by som skusil ci je rusenie na antene priamo na balune, potom budem chodit vysielat na strechu/povalu 🙂

      Odpovedať
      Účastník
      ok1xr on 24. októbra 2011 o 21:08 #13450

      Ahoj, já s ní mám ten samý problém. Samozřejmě mi odešla CRT TV v neděli tak jsme museli do marketu pro jinou. Jako naschál jsem nanašel liškový TX 80m a blb prodavač mi nepůjčil ani tranzistorák a rodina mne ukecala na plazmu Philips která se jim líbila. Že mi pracky neupadly a my ten krám dotáhli domů. Na 80m skřeky po celém pásmu, S-metr na devítce,
      160m to samé až od 40m nahoru to sice nelyším, ale šum je zvýšený i tam. Pokus s napájením TRXu z AKU dopadl stejně. Bohužel jsem byl líný ten krámveliký cpát do auta a jet ho vrátit. Naštěstí mám tolerantní manželku a když chci vysílat tak TV vypne. Bydlím v rodinném domku sousedy daleko od baráku, takže nehrozí panelákový mumraj od všch možných a nemožných nabíječek telefonů atd. A až plazma klekne tak jede do tříděného odpadu a šupem. Samozřejmě jsem otevřel druhý den krabici v hamšeku a vypadla na mně liška. Zákon schválnosti. Mít ji na prodejně, tak mi ten šmejd neřekročil práh baráku. Nebyla zrovna nejlevnější. Jinak dostala už dávno místo 230V 400V a byl pokoj.

      Odpovedať
      Účastník
      OmniExplorer Bot on 8. februára 2013 o 11:39 #13451

      Nechcel som zakladat novu temu tak to davam sem. Byvam v rodinnom dome a z casu na cas (vacsinou cez tyzden) mam ten maly ssb usek 15m pasma pre N triedu uplne zaruseny (+20 az +40db). Vzdy to trva cca 5-30 minut potom to prestane. V dome som vypol vsetky spotrebice, odpojil vsetky dobijacky ale nepomohlo. V okoli su len rodinne domy kde su v tom case vacsinou ludia v praci. Netusi niekto co by to mohlo byt? Video prikladam:

      http://youtu.be/08WEmrymu8M

      Dakujem
      Marian
      OM5ARI

      Odpovedať
      Účastník
      om5na on 9. februára 2013 o 19:25 #13452

      To: OM5ARI

      Ahoj Marian,

      podľa parametrov signálu z videa ide o signál zo záhorizontálneho rádiolokátou (OTHR) s takýmito parametrami:
      – šírka pásma: cca 20 kHz
      – počet impulzov za 1s: 50s (perióda 20ms)

      Mimochodom nemáš v tej miestnosti aj nejaké kukačkové hodiny ???

      73, Dežo OM5NA

      Odpovedať
      Účastník
      OmniExplorer Bot on 10. februára 2013 o 7:58 #13453

      Dik za vysvetlenie, chvilu som nechapal tym kukuckovym hodinam az ked som si to video par krat pustil. Tie tu naozaj nemam, to bola nejaka zvlastna kombinacia zvuku 🙂

      OM5ARI
      Marian

      Odpovedať
      Návštevník
      Anonymný on 22. januára 2014 o 20:37 #13454

      Nechcem byt svina, ale ono to rusenie funguje aj na opak…
      Mal som v novom byte novu trubu vstavanu a tato mala hodiny a casovac z displayom.
      Samozrejme, ze v novostavbe som mal zakomponovane od zaciatku stavby vsetky rozvody uplne sam spravene, zvlastna trubka v podlahe az na strechu na koax. pre anteny atd..
      rozvod 220V do vsetkych zasuviek dokonca tienene, ale stalo sa, ze…
      Po instalacii istej rury sa zacalo sirit rusenie na 80m..
      Kedze som experimentoval z malymi kratenymi antenami na terase a roznymi loop antenami zo silnym polom, vysledok sa dostavil.
      Po jednom zaklucovani presne na rusiacom kmitocte sa ozvala rana a hodiny v trube zhasli.
      Odisiel zdroj. Nahradeny bol miniaturnym trafom, rusenie zmizlo.

      Rovnako sa zachovala nabijacka Nokia z noveho telefonu, ked som zaklucoval na balkone antenu 2m loop presne na kmitocte kde bol rusiaci peak… Aj som sa zlakol, ale vyhodilo poistky.

      Najhorsie som takto ulovil „cestujuce“ rusenie na 20m, kedy som cakal az pojde bzucanie okolo…
      Odporucal sa ventilator 24V v chladnicke..

      Nieje to sice navod, ale jedno z nahodnych rieseni, alebo debugovania problemu.

      Odpovedať
      Účastník
      om1aeg on 24. januára 2014 o 12:54 #13455

      Ron, pobavil si 🙂

      Ja som si tiez robil hon na lisku, obcas sa mi objavilo rusenie od 160m po 20m za 9+ na deltaloopa, tak som skusal smyckove anteny, feritky a behat po dome ale nic nepomahalo, nevedel som to lokalizovat, nakolko toto rusenie vyzarovalo uplne vsetko od kablov, blaskozvodu, radiatorov az po armaturu v paneloch. Obcas trvalo rusenie hodinu, obcas pol dna. Nakoniec som to vyriesil zapnutim kv prijimaca ku ktoremu som prilozil LPD vysielacku a postupne vypinal istice byt po byte a pocuvanim ci zmizlo. Najdlhsie trvalo pokial som kazdemu susedovi vysvetlil co riesim, ze si maju vypnut korektne PC / TV… Zo 74 bytov to bol byt 72 🙂 Formulka hladam zdroj iskrenia, co by mohla byt zle dotiahnuta zasuvka s nasledkom poziaru vcelku zaberala a nebol so susedmi problem 🙂

      Rusil univerzalny zdroj znacky Marathon pripojeny k netbooku, pan sused zlikvidoval povodny napajac a pripajal bez konektora a feritu toto rusitko do svojho NB systemom hnedy drot do dierky a modry do kruhu, DC snura samozrejme netienena. Dostal iny zdroj od IBM na pozadovane napatie a je ticho. To preco som to nevedel lokalizovat bolo ze to bola dorabana elektrina prechadzajuca dvoma poschodiami s velkou dlzkou cez vela murov blizko rozvodov vody .

      Co ma dorazilo najviac, tak rusiaci sused vedel, ze ten zdroj rusi, nakolko ho nemohol pouzivat, ked mala sestra vedla zapnute VKV radio…

      Odpovedať
    Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 16 )
    1 2 →
    Odpoveď na: Reakcia #13727 v Rusenie a plazma
    Vaše údaje:




    − 8 = 1

    Najnovšie odpovede
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    • Meshtastic (LoRa) na Slovensku
    Nedávne témy
    • Osciloskop Tektronix 469
    • Predám Profí PSV do 3kW
    • Mobilné antény 2, 3, 4 pásma (28, 50, 144 a 433)
    • Predám FT847 + analogový zdroj 30A + KVPA ACOM 1100 + koax.kabely
    • Program VIRGO pro MS
    Rádioamatérsky portál CQ.sk
    • LF+HF
    • VHF+SHF
    • Technika
    • Contesting
    • Ham informácie
    • Software
    • Digitálne módy
    • DXbulletin
    • QRP
    • Recenzie
    • Rádioamatérske frekvencie – ako počúvať?
    • Rádioamatérske portály a stránky národných rádioamatérskych organizácií
    • Výrobcovia a predajcovia rádioamatérskej techniky
    • Zásady používania súborov cookie (EÚ)
    RSS Contesty
    • LABRE DX Contest
      0000Z, Jul 19 to 2359Z, Jul 20
    • Russian Radio Team Championship
      0700Z-1459Z, Jul 19
    • Trans-Tasman Low-Bands Challenge
      0800Z-1400Z, Jul 19
    • YOTA Contest
      1000Z-2159Z, Jul 19
    • Feld Hell Sprint
      1200Z-1359Z, Jul 19
    • CQ Worldwide VHF Digital Contest
      1200Z, Jul 19 to 1200Z, Jul 20
    • IARU Region 1 70 MHz Contest
      1400Z, Jul 19 to 1400Z, Jul 20
    • North American QSO Party, RTTY
      1800Z, Jul 19 to 0559Z, Jul 20
    • RSGB International Low Power Contest
      0900Z-1200Z and 1300Z-1600Z, Jul 20
    • Run for the Bacon QRP Contest
      2300Z, Jul 20 to 0100Z, Jul 21
    Značky
    6m 160m anténa anténny tuner callbook CB contest CQ WPX Contest CQ WW Contest CW diplom DK7ZB DX Elecraft EME FT8 Icom IOTA IOTA Contest Kenwood koncový stupeň kv meteor scatter N1MM OM9OT OM Activity Contest predzosilňovač prijímač QO-100 QRP QSL remote station RTTY satelit SDR SSB SSB liga subregionál SWL TCVR vkv WSJT yaesu yagi zosilňovač
    CQ.sk

    Ďakujeme Vám za návštevu na tomto portále určenom pre všetkých rádioamatérov z OM a OK.

    Prinášame Vám tu aktuálne informácie z rádioamatérskeho sveta, nechceme však byť iba úzko zameraní na jednu oblasť, preto na týchto stránkach prakticky denne pribudnú nové články z každého okruhu, ktorý sa nás HAM-ov týka.

    Poprosili by sme všetkých, ktorí môžu prispieť svojimi článkami, nápadmi, podnetmi, aby sa aktívne zapojili do budovania tohto portálu. Nie je to portál tých, čo ho vytvorili, ale pre Vás všetkých.

    V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte administrátora na adrese: admin@cq.sk. Ďakujeme a tešíme sa na stretnutie na pásme! 73 de OM0RX ES OM0AAO.

    Subdomény CQ.sk
    • OM3KWZ RK
    • OM5GT Róbert
    • OM6AS Martin
    • OM7PY Ervín
    • OM9AUI Marek
    • OM5JA Tóno
    • OK1TNM Rudo
    • OK2JKD Dalibor
    • OTC SARA – OM9OT
    • OM7KW, ex OM7AAS
    • Contestový tím OM0A
    CQ.sk podporuje Moon contest
    MOON contest

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Vložiť/upraviť odkaz

    Zadajte cieľovú URL adresu

    Alebo odkaz na existujúci obsah

      Nebol zadaný žiaden hľadaný výraz. Zobrazujú sa posledné položky. Hľadajte alebo použite šípky na klávesnici pre označenie položky.