Odpoveď na: ochrana proti statike

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Technika ochrana proti statike Odpoveď na: ochrana proti statike

#13679 Odpoveď

Anonymný
Najidealnejsie je pri moznosti prepatia ako burka, snehova chumelica, hmla a pod odpajat antenu

To je síce určite najlepšia možnosť, ale ako toho dosiahnúť? Koax od antény mám zvedený cez vetraciu šachtu na bytovke priamo do bytu. Takže jediné možné odpojonie je v byte, čo nie je celkom ono. Najlepšie by bolo na dialku dokázať odpojiť koax ešte pred vstupom do budovy, čiže na streche. Nevidel niekto nejaké riešenie? Tuším som kdesi videl že chlap odpájal na diaľku konektor PL cez servopohon. Pokiaľ by to ale malo chrániť proti preskočeniu blesku, tak si myslím že by bolo treba dosť veľkú vzdialenosť na odpájanie.

na 3,7MHz mam tlmivku, lebo balun mam prudovy...

Tak to by som poprosil trochu rozpísať, lebo moc nerozumiem. Keď sa dáva prúdový balun, či už toroid, alebo nacvakané ferity, vtedy sa nedáva skratovací pahýl, ale lepšia možnosť je tá tlmivka? Ak áno, tak prečo?

Čiže zatial mi to vychádza na ten skratovací pahýľ, no tá dĺžka je celkom dosť. Moja otázka znie, či je možné ten pahýľ skrútiť povedzme do cievky, alebo niečo podobné, alebo musí ísť pekne súmerne pozdĺž napájača?

Ďakujem za reakcie, verím že to pomože viacerým, nakoľko sa jedná o dosť doležitý článok vysielacieho ako aj prijímacieho reťazca.