Odpoveď na: VKV anténa pre domáce QTH na kontenstovanie

Domov Diskusné Fóra CQ HAM fórum Veľmi krátke vlny VKV anténa pre domáce QTH na kontenstovanie Odpoveď na: VKV anténa pre domáce QTH na kontenstovanie

#15078 Odpoveď

om3cvv
Člen

Janko na nete máš kopu antén. Vždy záleží ako vysoko je anténa nad prekážkou. Staré antenárske pravidlo hovorí, že za metre sú kilometre.
Podľa výšky, ktorú si určíš si navrhuješ aj typ antény. 17 el. YAGI požaduje minimálnu výšku 7,5 m nad prekážkou. Pozri si stránku DK7ZB a tam si nájdi dĺžku niečo okolo 4 m. Zisk antény sa už neurčuje podľa počtu prvkov, ale podľa jej dĺžky. Ak máš veľmi zlé QTH tak tam daj kvada. Pre začiatok skús postaviť toto

https://www.qsl.net/dk7zb/Duoband/5+8_2m-70cm.htm

budeš to mať ako porovnanie k budúcim anténam, prípadne niečo šikovné pri práci v teréne. Je lepšie postaviť na každé pásmo samostatnú anténu. Nakoľko ja tvrdím, že zlá anténa je lepšia ako žiadna, tak ten vertikál čo máš hore daj provizórne do horizontálnej polohy a ono to bude chodiť.
Inak v Trnave je rádioklub OM3KTR, predpokladám, že ak ich navštíviš, tak nebudeš musieť tuto vypisovať.
Najlepšie je začať v prevádzkovom aktíve, ktorý ja každú tretiu nedeľu od 8 do 11 GMT, po novom UTC v pásme 2 m a 70 cm. Teraz je aj vianočný kontest http://vanocnizavod.nagano.cz/. http://vanocnizavod.nagano.cz/soubory/Sout.pdf tento rok to bude 26.12.
Podmienky PA máš na http://vkv.szr.sk/ v rubrike VKV PA. Takže veľa zdaru.