Re:Re: ale, ale

#11695

Ahojte,

Matej, tak ako to píšeš to znie veľmi ľahko. Je to však len časť z podmienok k získaniu triedy Extra.

Na VKV nepredpokladám nejakú vážnejšiu aktivitu z OM. Nie je to podľa mňa možné. Pamätáš na stretnutie Tatry? Koľko ľudí malo záujem o meranie?

Dôvody:


1, VKV DX prevádzka sa v dôsledku geologických daností nerozšírila tak ako v OK

2, Chýba “ťahúň”. Stanice, ktoré majú výsledky, nie sú veľmi činné na poli šírenia poznatkov (česť výnimkám). Mladšie ročníky si nemôžu pamätať predvádzanie SAT prevádzky Ondrom OK3AU a o WSJT síce počuli, ale chýba im tá povestná iskrička, ktorá by ich zapálila. Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť (alebo čítať).

3, VKV DX prevádzka si vyžaduje čas. Podmienky šírenia si väčšinou nevyberajú a treba mať kusisko šťastia, aby pripadli na dobu, keď nie sú iné povinnosti – QRL/rodina.

4, Sociálny pohľad – prevládajú skoršie ročníky, pre ktoré nie sú nejaké výjazdy do prírody reálne. Mladšie ročníky majú skôr iné povinnosti ako živitelia rodín.

Troška predbehnem a vezmem konkrétny prípad – seba. Na VKV považujem za najkrajšie techniku a preteky. Techniku preto, lebo je cestou k dosiahnutiu úspechu na VKV a preteky z toho dôvodu, lebo sú potvrdením schopností konštruktéra, stratéga a operátora.

A teraz tá novinka – som QRT na VKV a chystám sa venovať KV contestingu. Prečo?

1, Z domáceho QTH nemôžem asi 1,5 pracovať. Sused kúpil nový TV, na ktorom 5W FM na 2m robí moaré. Že chyba je u neho sa mi nepodarilo vysvetliť a pozrieť sa na to nedovolí. Bodka.

2, Ostávala by teda aktivita /p. Kopcov v okolí je dosť. Akurát sa tam dostať. Napr. pred rokom som vybavoval na 1.subreg Chopok asi dva mesiace. Kde sú časy, keď sa to dalo po chlapsky dohodnúť za 5 minút s jedným človekom…

3, Veľa času a námahy som venoval práci pre náš klub. Zo zdravotných, pracovných, študijných a iných dôvodov som zostal sám. Web, technika, vybavovačky, vysielanie, konštruovanie, projekty, denníky… ojoj.

4, QRL. Už párkrát sa mi pri MS stalo, že v prostred týždňa som zaspával od únavy o deviatej a jednoducho organizmus nebol schopný vydržať pri stanici a ráno ísť do práce.

Summa summárum, po zistení, že 100W z FT-1000MP na KV nikoho neruší som nateraz s akoukoľvek VKV činnosťou skončil. Navyše na KV nie som od nikoho závislý (vybavovačky, zháňanie ľudí) a keď môžem a chcem, dá sa kedykoľvek realizovať nejaký ten technický výmysel či urobiť QSO.

Posledné tri roky, z toho 1,5 roka bolo pre mňa VKV takým bojom, že už nemám síl sa vôbec o niečo v tejto oblasti pokúšať. Ale aj tak veľmi rád spomínam na mnoho pekných chvíľ na VKV a mnoho šikovných VKV-istov. nech sa vám darí a držte mi palce na KV. TNX[/b]