Sfida WSPR

Antenna KV
Antenna KV

WSPR challenge je idea Remca PA3FYM a Roba PE1ITR, il cui principio è valutare la capacità di ricevere segnali WSPR. Tento princíp sa dá využiť na overenie vlastností antény a vhodnosti QTH pre príjem slabých signálov.

Princíp je veľmi jednoduchýpodľa reportovaných unikátnych značiek zachytených za 24 hodín sa vytvára tabuľka. V tejto chvíli je to jediné kritérium a nezohľadňuje napríklad SNR či vzdialenosť.

Príklad pre porovnanie dvoch antén

Ku prijímaču A pripojíme prvú anténu a spustíme dekódovanie WSPR, ku prijímaču B pripojíme druhú anténu a rovnako spustíme dekódovanie WSPR. V tomto prípade však použijeme pre WSPR inú značku, aby sme vedeli potom výsledok porovnať. Dopo 24 hodinách alebo dlhšom čase sa pozrieme na http://wspr.pe1itr.com/ a zistíme, ktorý prijímač zachytil viac značiek.

Je otázne, či dané porovnanie príjmu je najlepším kritériom porovnania antén. Ak napríklad prvá anténa je typu NVIS a druhá DX-ová, tak sa dá predpokladať, že NVIS anténa vyhrá. Je skutočne ale lepšia? Ak však porovnávame dve antény obdobného typu, tak táto metóda význam má.

Je možnosť aj porovnania dvoch prijímačov, kde signál z jednej antény rozdelíme deličom do dvoch prijímačov a overíme, ktorý počúva lepšie.

0 0 voci
Valutazione dell'articolo
Impostare
Imposta avvisi
ospite
0 Commenti
Feedback inserito
Visualizza tutti i commenti
0
Saremo felici per i tuoi commenti, Per favore, commento!X