Yaesu FT-817 受信時の消費量削減

Yaesu FT-817を改造して受信時の消費を抑える :

FT-817は受信時でも消費量がかなり多い, podla manuálu je to pri zatvorenom umlčovači RX cca 250mA a pri otvorenom umlčovači cca 450 mA, čo je dosť veľa a na vnútorný akupak 1400mAh podľa mojej skúsenosti vydrži TRX iba cca 6 hodín pri príjme a z toho času ani nie cca 15 minút vysielania. Preto každé aj minimálne zníženie odberu pomôže. Našiel som jeden popis na internete. LED na prednom paneli signalizuje otvorený umlčovač zelenou farbou a vysielanie červenou farbou. Príjem je indikovaný aj na LCD displeji S-metrom a tak sa dá ušetriť na LED, keď odpojíme napájací rezistor od LED diody, aby pri príjme pri otvorenom umlčovači nesvietila, ušetrí sa cca 12 に 15 mA pri príjme. Počas vysielania, pri stlačenom PTT zostane LED svietiť na červeno, ako to bolo aj pôvodne. Rozober TRX, odober predný panel, odpoj prepojobvacie káble medzi predným panelom a telom TCVR. Stiahni gumu z gombíka, pod ňou je malá skrutka, ktorú povolíš imbusákom 1/16 INCH. Stiahni gombík, povoľ maticu, vytiahni VFO ladiaci člen. Vytiahno gombík SEL. Odskrutkuj skrutku pridržajúcu plošný spoj k plastovému prednemu panelu. Opatrne vytiahni plošný spoj zo spodnej strany, tam kde nie sú dve biele západky.

LED dioda sa náchádza na prednej strane plošného spoja nad dierou pre VFO gombík. Je to malý plastický štvorček zo 4 vývodmi. Teraz nájdi dva rezistory tesne vedľa LED naľavo. Odstráň rezistor ktorý je tesne pri VFO diere, nie ten ktorý je tesne pri hornom okraji.

Opatrne nazad zmontuj celý TCVR. Keď zapneš rádio a otvoríš umlčovač LED by nemala svietiť na zeleno, pri vysielaní by mala LED svietiť na čevrveno, tak ako predtým.
Celá úprava však podľa mňa neprinesie až taký výrazný efekt na celkové zníženie spotreby a predlženie doby použita TRX z batérií. V porovnaní s pracnosťou pri rozoberaní predného panelu a odstraňovaní rezistora napájajúceho LED diodu by som to už druhý krát nerobil

ジョセフ, OM1CI, http://jbalaz.szm.com

0 0 投票
記事の評価
アラートを設定する
ゲスト
0 コメントコメント
フィードバックが挿入されました
コメントをすべて表示
0
コメントをお待ちしております, お願いします, コメント!バツ