Jednoduchý regulátor pre pájkovačky

Od Rada som dostal popis regulátora k odporovým pájkovačkám, ktoré je možné bežne kúpiť za cenu do 100Sk (v Košiciach v predajni T. len za 57Sk!). Tieto pájkovačky sa napájajú priamo zo siete 230V, no veľmi sa prehrievajú. Už dlhší čas používam pre túto pájkovačku iný spôsob regulácie výkonu.
Tieto pájkovačky sa predávajú s výkonom 40W (niekedy aj 30W). Takýto malý príkon som riadil dvojstupňovo cez usmerňovaciu diódu. Hlavný spínač spína striedavé napätie 230V. Za ním nasleduje usmerňovacia dióda KY130/600, ktorá znižuje príkon na asi polovicu a pájkovačka sa preto neprehrieva. Paralelne na nej je ďalší spínač, ktorý ju premosťuje, ak je potrebný plný výkon pri pájkovaní väčších plôšok, alebo pri začiatočnom zapnutí pájkovačky.

Schéma zapojenia regulátora pre pájkovačku. Tento spínač by mohol byt nožný, čo by uľahčilo a zrýchlilo prácu narozdiel od ručného prepínania. Dióda má byť dimenzovaná na napätie 230V a pre prúd 200mA. Pred celým elektrickým zapojením je poistka 0,25A. Paralelne k nej môže byť pripojená tlejivka s rezistorom. V prípade, že sa poistka prepáli, tlejivka sa rozsvieti. Toto zapojenie je pre začiatočníkov (ako som aj ja) je vcelku vhodnejšie ako iné, ktoré sú zložitejšie.

Pridaj komentár