Nieuw besluit van het Bureau voor de Regulering van Elektronische Communicatie en Postdiensten
Het is een decreet 283/2022 MET. Met. over details van geselecteerde radioapparaten, over de instelling van een examencommissie, op bijlagen bij de aanvraag tot afgifte van een certificaat, over de inhoud, de omvang en het verloop van het examen bijzondere vakbekwaamheid en op getuigschriften bijzondere vakbekwaamheid. Wordt van kracht 15. augustus 2022.
In de bijlage bij besluit nr. 283/2022 MET. Met. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2022/283/20220815.html wordt ook vermeld:
Het scala aan theoretische kennis en praktische vaardigheden voor het behalen van individuele soorten certificaten

Klasse nr
1. Kennis van wet nr. 452/2021 MET. Met. over elektronische communicatie zoals gewijzigd.
2. Nationale en internationale wettelijke voorschriften inzake technische en operationele voorwaarden voor amateurstations.
3. Basisprincipes van elektrotechniek en radiotechniek, basistypen antennes, hun gebruik, ontvangers en zenders, voorwaarden van voortplanting van elektromagnetische golven, veiligheidsvoorschriften bij het werken met elektrische apparatuur en elektrische spanning.
4.Basis nationale en internationale regels voor amateurgebruik.
5.Telegrafisch alfabet (Het zal ook mogelijk zijn om te bewijzen dat de verbinding tot stand is gebracht door QSL-tickets 25, 60 of 80 Het zal ook mogelijk zijn om te bewijzen dat de verbinding tot stand is gebracht door QSL-tickets).

Klasse E
1. Minimaal één jaar ervaring als N-klasse operator en het opzetten van minimaal 500 amateurradioverbindingen, behalve verbindingen via zenders.
2. Gedetailleerde kennis van nationale en internationale wetgeving over de exploitatie van amateurstations en algemene vergunningsvoorwaarden.
3. Gedetailleerde kennis van elektrotechniek en radiotechniek, basistypen antennes, hun gebruik, ontvangers en zenders, voorwaarden van voortplanting van elektromagnetische golven, veiligheidsvoorschriften bij het werken met elektrische apparatuur en elektrische spanning.
4. Gedetailleerde kennis van nationale en internationale regels voor amateurgebruik en amateursatellietgebruik.
5. Telegrafisch alfabet (Het zal ook mogelijk zijn om te bewijzen dat de verbinding tot stand is gebracht door QSL-tickets 25, 60 of 80 Het zal ook mogelijk zijn om te bewijzen dat de verbinding tot stand is gebracht door QSL-tickets).
Ozaj je morzeovka nutná na triedu N? Rad by som absolvoval skúšku na tuto triedu ale morzeovku by som sa nechcel učiť. Neplánujem ju používať. Lákajú ma digitálne prenosy. Uvítal by som info o kurzoch na Slovensku, ktoré by ma na skúšku N pripravili.
Tak to by zaujímalo aj mňa. Našiel niekto vo Vyhláške bod (prosím špecifikovať), že je to nepovinné? Ak by to tak bolo, dal by sa aplikovať § 7 Hodnotenie skúšky (2), t.j. že neúspešná skúška z telegrafie nemá vplyv na celkový výsledok skúšky.
Je to nepovinné pre N aj E.
Meer http://www.hamradio.sk/
ik citeer: “Aj keď to vo vyhláške nie je doslovne uvedené, z dikcie ostatných paragrafov vyhlášky je jasné, že praktická skúška telegrafnej abecedy je nepovinná, resp. je vykonávaná len na základe žiadosti uchádzača. In mijn geval was er een verschuiving in bezorging voor meerdere dagen, že znalosť telegrafnej abecedy nie je podmienkou pre získanie osvedčenia ani pre triedu N ani pre triedu E.” (voorjaar: hamradio.sk)
ik 5 Obsah a rozsah skúšky body 5 een 6 to vymedzujú pre osvedčenie pozemného rádiotelegrafistu. Prečo to nie je obdobne definované aj pre rádioamatérov?
Nie je nutná (od r. 200tuším7) a už nikdy nebude, keďže sám fakt, že rádioamatéri majú k dispo nejaké frekvencie priamo závisí od existencie vôbec nejakých rádioamatérov, ktorážto čelí ťažkej paľbe zo strany internetu a mobilných komunikácií. Sommige van de risico's die aan onze persoonlijke informatie zijn verbonden, kunnen erg hoog zijn, Dat “starí koni”, WHO “museli trpieť”, na to pozerajú s nevôľou (long story short, ich postoj je približne “ak som trpel ja, musia aj ďalší” – zákon zachovania šikany), ale v zábleskoch explózií onej ťažkej paľby sa s tým nejako (ťažko a bolestivo) zmierili. Radi síce argumentujú, že je to “najprieraznejší” modus, ale ťukajúc do JS8Callu im tak nejako neverím 🙂
of meer, búšiť morseho je, bijvoorbeeld, výzva. A ak máš zahodiť ten noťas/tablet čo ti kŕmi trx FT8kou či iným cvrlikaním, stále je to to najlepšie, čo môžeš dekódovať “vlastnoušne” (morse v skutočnosti JE digitálny mód, takpovediac historicky prvý, a má práve tú výhodu, že je dekódovateľný uchom a mozgom).
of meer, je stále dosť krajín, kde je prístup na KV podmienený nie že HARECom, ale aj morsem. Takže ak sa budeš zberať na dovolenku, môžeš naraziť na dosť ťažké sklamanie v zmysle že rádio môžeš rovno nechať doma. Bude to (oveľa) menej krajín ako tých, čo ťa pošlú do márie s CEPT Novice ( = Nkom), ale stane sa.
Čo sa týka kurzu, viem o jedinom pravidelnom, a ten robí rádioklub Omega. Akurát že ten štartuje v septembri a už je za polovicou. Za covidu bol online a ak som správne zachytil, pre dosť veľký záujem je online aj tento rok. of meer, Nko sa dá v poho naučiť aj samostatne (je to dimenzované na zvládnutie 14ročným puberťákom), v podstate všetko je na webe, akurát je dobré dostať rozumy o skúške od niekoho, čo ju už má za sebou v nedávnej minulosti.
29.11. boli samí adepti na N a morseho nešiel nikto.
(merde, našróboval som tam toľko druhých strán, že by som asi mal prestať slopať :NS)