Obrázkový postup pridávania vlastných článkov na portál

Články môže pridávať každý. Anonymní návštevníci nemajú však výhody registrovaných užívateľov – nemôžu využiť obrázky či zvuky.

Registrovaní návštevníci nájdu na hlavnej stránke nájdete vpravo box s názvom “Upload súborov”. Ak naň kliknú, otvorí sa im stránka, kde môžu vybrať súbory s obrázkami, ktoré použijú v článku. Tie by nemali mať viac ako 420 x 420 pixelov a 50 kB, pretože sa budú návštevníkom pomaly načítavať. Na vhodnú veľkosť ich môžete upraviť v ľubovoľnom obrázkovom prehliadači ako je ACDSee, IrfanView a pod. Keďže CQ.sk je na Linux-ovom serveri, dajte pozor na názvy súborov, presnejšie na veľké a malé písmená – “OM0AAO_shack_1.jpg” nie je identické s “om0aao_shack_1.jpg”. Názvy súborov si personalizujte aby ich bolo možné identifikovať.
Na emailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii Vám po úspešnom uploade príde správa s krátkym popisom ako obrázky využiť v článku. Stačí zmeniť názov súboru za Váš a tento HTML tag (príkaz) vložiť do článku pri pridávaní.

Výber súborov na upload

Kliknutím na túto ikonu vyberiete pridať článok

Rovnako sa táto možnosť dá vybrať v menu Oba obrázky zachytávajú miesto, kde treba kliknúť na pridanie článku. Načíta sa okno s formulármi. Ako je z obrázka viditeľné, nie je to nič zložité. Napíšte názov a vyberte tému. Jazyk určuje pre ktorých návštevníkov je článok určený. Okrem slovenských a českých má administrátor ešte možnosť publikovať článok pre všetkých. S týmto nastavením si nelámte hlavu.

Do formulára “Text článku” napíšte úvod článku, ktorý bude publikovaný na hlavnej stránke. Zvyšok článku do formulára “Rozšírený text”.

Stránka na pridávanie článkov

V článku môžete využiť HTML formátovanie. Túto možnosť zvoľte ak chcete použiť Vaše obrázky, či pekne upraviť Váš článok. Napríklad text v ohraničený tagom B alebo strong sa zobrazí tučne. Niektoré príkazy vyžadujú ukončenie. Napríklad ak vyberiete príkaz “strong” na začiatku článku a zabudnete ho ukončiť (ukončuje sa tým istým príkazom, v ktorom je opačné lomeno, napr. /strong).

Možné tagy sú (v príkladoch použité okrúhle zátvorky nahraďte v skutočnosti ostrými):
B – text sa vypíše tučne. Vyžaduje ukončenie. Napr. (B)tučne(/B)
I – text sa vypíše kurzívou. Vyžaduje ukončenie. Napr. (I)kurzíva(/I)
A – slúži na zadávanie odkazov na iné stránky. Vyžaduje ukončenie. Napr. (A href=”http://www.mojastranka.sk”)Stránka OM0XXX(/A)
EM – zvýrazní text. Vyžaduje ukončenie. Napr. (EM)výrazne(/EM)
BR – ukončenie riadka. Ďalší text sa zobrazí v novom riadku. Ak sa príkaz dá dvakrát za sebou vznikne jednoriadková medzera. Napr.(BR)(BR)
STRONG – zhodný príkaz s B. Pozri vyššie.
BLOCKQUOTE – posunutie textu od ľavého okraja. Vyžaduje ukončenie. Napr. (BLOCKQUOTE)posunutý text(/BLOCKQUOTE)
TT – text sa napíše fontom ako na písacom stroji. Vyžaduje ukončenie. Napr. (TT)písací stroj(/TT)
LI – urobí v odrážku. Uzatvorenie je nepovinné. Napr. (LI)odrážka
OL – urobí číslovanú odrážku. Uzatvorenie je povinné. (OL)očíslovaná odrážka(/OL)
UL – odsadenie textu. Uzatvorenie je povinné. (UL)odsadený text(/UL)

Pridávanie rozšíreného textu

Článok je možné vložiť aj ako obyčajný text bez takéhoto formátovania. Teraz kliknite na “Prezrieť”. Ak ste s výsledkom spokojný, vyberte “Poslať” a potvrďte ho. Článok si prečíta (a prípadne opraví) niektorý z administrátorov a publikuje ho.

Ak by ste potrebovali pomôcť s pridávaním článkov, napíšte mi, pokúsim sa Vám poradiť. Môj e-mail je:om0aao@cq.sk.

Pridaj komentár