Mikrofon elektretowy do transceivera
Mikrofony elektretowe mają kilka zalet. Jednym z największych jest zrównoważone pasmo przenoszenia, wysokie napięcie wyjściowe, mały rozmiar i niska cena. V súčasnosti nie je problém zakúpiť si stolový mikrofón alebo náhlavnú súpravu k počítaču za pár korún.
Ak sa teda rozhodnete pre takýto mikrofón a vaše zariadenie malo dynamický mikrofón, budete postavený pred otázku ako ho pripojiť k takémuto zariadeniu.
Najvhodnejšie sú zariadenia, ktoré majú na jeden pin mikrofónneho konektora vyvedené jednosmerné napätie. Príklad zapojenia ukazuje schéma. Kondenzátor 2,2uF je oddeľovací a rezistory 33k a 68k tvoria delič napätia. Nimi sa nastaví optimálna modulačná úroveň. Nie je použitý trimer, lebo kto si trúfne použiť SMD súčiastky, zmestí sa aj do mikrofónneho konektora. Konektory na pripojenie PTT a mikrofónu sú na krátkych vývodoch z neho.
Komu by bola vyrovnaná modulácia nepríjemná môže zmenšiť kapacitu oddeľovacieho kondenzátora niekoľkonásobne, čím dosiahne potlačenie nižších frekvencií.
Oprócz satelitów w amatorską komunikację kosmiczną zaangażowane są również kompleksy orbitalne, ktoré nemajú napätie v mikrofónnom konektore je možné pripojiť rovanko, iba napájacie napätie pre elektretový mikfofón treba dodať z externého zdroja (baterka, naájací zdroj).