Burza geomagnetyczna 6. – 8. 10. 2015
Kto stanął w obronie swojego TCVR-av w środę? 7. 10. 2015, więc po powrocie poczuł, który albo nie ma podłączonej anteny, lub zgasło wejście odbiornika… Pasma KV były praktycznie puste. Słońce znów nam pokazało, który może czasami wyparować.
Co spowodowała burza geomagnetyczna??
1. 10. O 18.13 UTC doszło do erupcji klasy M 5.5 i wyrzut masy wieńcowej. Przyjechała do nas po tygodniu i silna burza geomagnetyczna, która zaczęła się wieczorem 6.10 i kontynuował cały następny dzień przy wartościach Kp > 5 – 7 dosłownie gumował nie tylko dolne pasma KV (MUF bolo 23.50 UTC równy 2! (więc np.. na 80 metrów dalej była strefa ciszy 1400 km i ponad 40 km 5000 km!) a na wykresie połączeń z logu HRD wyglądało to tak w nocy, jakby obowiązywał zakaz transmisji… Miejmy nadzieję, że słońce nam tego nie pokaże 2 tygodnie, kiedy w weekend odbędą się zawody CQ WW DX?, Część SSB. Z kolei w Norwegii i północnej Skandynawii czy Kanadzie już drugą noc cieszą się cudowną zorzą polarną. (Więcej informacji i zasobów: 599.cz,HRDlog.net, www.qrz.com, www.spaceweather.com a www.n3kl.org).
Drogi OM1XQ
Burza geomagnetyczna
Geomagnetická búrka je prírodný fenomén, ktorý má vplyv na magnetické pole Zeme. Je spôsobená interakciou slnečného vetra s magnetosférou Zeme, čo vedie k zábleskom geomagnetického poľa. Tieto búrky môžu mať rôzne dôsledky a významné dopady na našu technológiu, komunikáciu a životné prostredie.
Príčiny geomagnetických búrok
Príčinou geomagnetických búrok sú výtrysky a erupcie slnečných škvŕn, ktoré vyžarujú slnečný vietor a slnečné častice smerujúce k Zemi. Keď tieto častice narazia na magnetosféru Zeme, môžu viesť k poruchám v jej magnetickom poli. Dôsledkom sú farebné polárne žiary a záblesky v oblastiach blízkych pólov, ako aj rušenia v rádiových komunikáciách a navigácii.
Zorza polarna

Jedným z najmarkantnejších aspektov geomagnetických búrok sú polárne žiary alebo auróry, ktoré vznikajú v dôsledku interakcie slnečných častíc so zemskou atmosférou. Tieto nádherné svetelné javy sú pozorované blízko pólov, kde sa slnečný vietor stretáva s magnetickým poľom Zeme, čo vyvoláva žiarivé farebné záblesky na oblohe.
W drugim przypadku, okrem estetického vplyvu, geomagnetické búrky môžu mať aj nežiaduce dôsledky. Poruchy v magnetickom poli Zeme môžu ovplyvniť elektroniku a infraštruktúru. Napríklad môžu spôsobiť prerušenia v elektrických sieťach, problémy so satelitnými komunikáciami a GPS systémami alebo poškodenie elektronických zariadení.
Vplyvy geomagnetickej búrky
Vzhľadom na rastúcu závislosť moderného sveta na technológii, geomagnetické búrky sa stali predmetom záujmu pre vedcov, technikov a aj verejnosť. Snažia sa pochopiť ich príčiny a vplyv na našu civilizáciu a snažia sa vyvinúť opatrenia na minimalizáciu ich negatívnych dôsledkov.
Existujú snahy o monitorovanie slnečnej aktivity a predvídanie možných geomagnetických búrok. To umožňuje lepšiu pripravenosť pre kritickejšie systémy, ako sú energetické siete alebo letectvo, ktoré by mohli byť zraniteľné voči týmto prírodným udalostiam.
V závere je dôležité uvedomiť si, že geomagnetické búrky sú prirodzenou súčasťou slnečnej aktivity a ich vplyv na Zem je súčasťou širšieho ekosystému našej planéty. S rastúcou technologickou závislosťou je však dôležité sledovať a pochopiť tieto búrky, aby sme mohli minimalizovať ich potenciálny vplyv na náš každodenný život.