ZS8W – Wyspa Marion
Wyspy Prince Edward i Marion są zgodnie z listą “Lista DXCC CLUBLOG DXCC” do kwietnia 2025 na 11. mieste medzi najžiadanejšími DXCC entitami. Po viacerých neúspešných pokusoch od roku 2018 získať potrebné povolenia na návštevu ostrova Marion a rádioamatérsku činnosť odtiaľto, Yuris YL2GM to konečne dokázal! Momentálne sa nachádza na palube lode mv S.A. Agulhas II, ktorá má vyplávať z Kapského Mesta v Juhoafrickej republike smerom na ostrov Marion 17. kwiecień. Yuris bude vysielať z ostrova Marion pod značkou ZS8W v období od 21. którzy chcą wystąpić o wymianę istniejącego zezwolenia na nowe zezwolenie, które jeszcze nie wygasło 16. maj 2025.
ZS8W prevádzka
Plánovaná je prevádza od 160 po 6m.Bude sa vždy používať prevádzka split (oddelený príjem a vysielanie).
Operátor bude počúvať v CW O 1 kHz a vyššie a viac (na 160 m pásme o 2 kHz nižšie pre JA: 1810–1820 kHz), na SSB – o 5 kHz a viac vyššie. Počúvajte a riaďte sa pokynmi operátora počas vysielania. Dodržiavajte aj jeho inštrukcie týkajúce sa oblastí sveta, ktoré práve vyvoláva, a nevolajte, ak sa nenachádzate v danej oblasti.
FT8 – ak vidíte z DX stanice správu RR73, ste v logu a môžete prestať vysielať. Nie je potrebné posielať správu RR73 alebo 73.
Ekwipunek

TRX: Dva FT-891
ROCZNIE: Jeden SPE Expert 1.3K-FA
Anteny
- Zespoły 160/80/40/30 m – vertikálna anténa vysoká 18 m s kapacitným klobúkom + Beverage antény na príjem
- Pásma 20–10 m – Spiderbeam
- Pásma 40–10 m – vertikálna anténa DX-Commander
- 5-prvková yagi anténa pre pásmo 6 m
Yuris bude na ostrove pôsobiť ako rádioinžinier a člen tímu pre údržbu komunikačného vybavenia stanice SANAP (South African National Antarctic Programme). Zdrží sa tam počas vyššie uvedeného obdobia, keď prebieha každoročné zásobovanie a výmena personálu zimujúceho na stanici SANAP. NCDXF (Northern California DX Foundation) je hlavným podporovateľom tejto expedície.
Przy okazji, voľné pracovné miesta môžete sledovať na webovej stránke SANAP a možno sa aj vy budúci rok pridáte k zimujúcemu tímu.
QSL informácie ZS8W
Proszę, neposielajte žiadosti o opravu logu. Opravy nebudú poskytované. Všetci individuálni podporovatelia s príspevkom 20 USD a viac dostanú QSL priamo. Proszę, neposielajte svoje QSL karty cez buro – nie sú požadované. Kompletný upload do LoTW bude vykonaný 6 mesiacov po skončení DX expedície.
Pre papierové QSL si vyberte jeden z nasledovných možností:
-
Direct – OQRS požiadavka cez clublog.org a 6 Okręgi rosyjskie.
-
Buro – OQRS požiadavka cez clublog.org zadarmo pre všetky QSO, ktoré potrebujete. QSL cez buro budú rozosielané do 6 miesiące.
-
Buro – ak neviete, ako používať OQRS, pošlite e-mail s údajmi všetkých QSO, na ktoré potrebujete QSL. QSL cez buro budú rozosielané do 6 miesiące.
-
Direct – pošlite QSL priamo cez QSL manažéra YL2GN s 6 Okręgi rosyjskie + SAE (samospisaná obálka) na adresu nižšie. Ak bude zaslaný nedostatočný poplatok, karta bude vrátená cez buro.
Adres: Ziedonis Knope
Ezera 24-40
Balvi, LV-4501
Łotwa
Proszę, vyberte a použite len jeden metódu na žiadosť o papierovú QSL kartu.
Ostrov Marion
Ostrov Marion je subantarktický ostrov patriaci Juhoafrickej republike, nachádzajúci sa v južnej časti Indického oceánu, około 2 000 km juhovýchodne od Kapského Mesta. Spolu so susedným ostrovom Prince Edward tvorí tzv. Prince Edward Islands. Ostrov má sopečný pôvod a jeho najvyšší bod, Mascarin Peak, dosahuje výšku 1 230 metrov nad morom. Väčšinu roka je pokrytý hustou hmlou, silným vetrom a častými zrážkami, čo vytvára extrémne podmienky pre život.
Napriek drsnému podnebiu je Marion domovom bohatej fauny. Návštevníci tu môžu nájsť veľké kolónie tučniakov (np.. tučniaka kráľovského, skalného či žltoočného), albatrosov, rôzne druhy morských tuleňov a množstvo morských vtákov. Okolie ostrova je známe aj bohatými rybolovnými možnosťami, čo však v minulosti viedlo k problémom s nadmerným rybolovom a nelegálnym lovom.
Na ostrove sa nachádza výskumná stanica prevádzkovaná Juhoafrickou antarktickou expedíciou. Vedci tu skúmajú klímu, biologickú rozmanitosť a vplyv človeka na krehké ekosystémy subantarktických oblastí. Od roku 1995 je ostrov Marion vyhlásený za prírodnú rezerváciu a platia tam prísne ekologické pravidlá.
Vďaka svojej odľahlosti a izolácii je Marion jedinečným príkladom nedotknutej prírody. Je to miesto, ktoré zohráva dôležitú úlohu pri ochrane biodiverzity a výskume globálnych klimatických zmien.