Электрическое заземление, заземление молнии и земля ВЧ

При поиске более подробной информации о многодиапазонной полуволновой антенне с торцевым питанием (EFHW) ma zaujal článok indického rádioamatéra Автор (VU2NSB): Multiband End-fed Half-wave EFHW Antenna https://vu2nsb.com/antenna/wire-antennas/multiband-efhw-antenna/

V článku je zaujímavo vysvetlené okrem iného aj elektrické uzemnenie, uzemnenie proti blesku a VF uzemnenie rádioamatérskej stanice. Pre mnohých sú to možno roky nezodpovedané otázky:

Potrebuje vaša rádiostanica zúfalo dobré VF uzemnenie, aby správne fungovala?

Práve ste povedali ÁNO? … V tomto prípade je to nesprávna odpoveď. Dobre nakonfigurovaná rádiostanica pozostávajúca zo zariadení poprepájaných vo vysielacej miestnosti (hamshacku), vrátane anténneho systému (антенна + prenosové vedenie), by nemala vyžadovať VF uzemnenie. Potreba VF uzemnenia je jasným znamením jedného, alebo viacerých kompromisných bodov v nastavení vašej rádiostanice. Zvyčajne príčinou toho je anténny systém.

Znie to ako nezmysel? … Нет, v skutočnosti nieMusíme pochopiť, že existujú predovšetkým tri typy uzemnenia, ktoré sa týkajú typickej rádioamatérskej stanice. Musíme pochopiť rozdiel medzi nimi, aby sme sa riadili tým, o čom hovorím.

Multimeter
Multimeter

Электрическое заземление

Tieto tri typy uzemnenia súelektrické uzemnenie, заземление молнии и земля ВЧ. Prvý typ, elektrické uzemnenie je absolútne nevyhnutné a malo by sa považovať za bezpečnostné opatrenie na ochranu pred nebezpečenstvom úrazu elektrickým prúdom. Ak používate zariadenie napájané z elektrickej siete, odporúča sa kvalitné elektrické uzemnenie. Ak niekto používa iba batériu, bez časti zariadenia rádiostanice pripojenej k elektrickej zásuvke, potom toto uzemnenie ani nepotrebujete.

Uzemnenie proti blesku

Ďalej je to uzemňovací systém na ochranu pred bleskom a inými formami prírodných statických výbojov. Uzemňovacie prvky na toto nepatria do vašej vysielacej miestnosti. Nedaj bože, ak máte smolu, že udrie blesk, určite nechcete, aby desiatky tisíc ampérov nárazového prúdu blesku prešli cez vašu miestnosť do zeme, aby vám nakoniec zhorel dom. Ochranné uzemnenia proti blesku sa vždy vykonávajú mimo domu a v blízkosti päty inštalácie antény a nie v miestnosti. Dokonca aj vtedy môže ktokoľvek len hádať, ako efektívne je uzemnenie prevedené v prípade zásahu bleskom a čo sa vtedy môže stať.

Оно должно быть отправлено по электронной или обычной почте на адрес оценщика не позднее десятого дня после гонки. 144 МГц
Оно должно быть отправлено по электронной или обычной почте на адрес оценщика не позднее десятого дня после гонки. 144 МГц

VF uzemnenie

Tretí typ, VF uzemnenie, by sa zvyčajne nemalo vyžadovať. Prečo by mali vysokofrekvenčné povrchové prúdy tiecť po konštrukcii, kostre, kábloch a konektoroch rôznych zariadení vo vašom hamshacku? … Nemal by existovať žiadny takýto povrchový VF prúd a preto nie je potrebné zariadenie uzemňovať. Tento nežiaduci VF prúd je vždy produkovaný nesprávne nakonfigurovaným systémom antény a napájacieho vedenia. Nakoniec kvôli rozdielnemu potenciálu tečie väčšie množstvo VF prúdu po vonkajšom opletení koaxiálneho kábla, aby skončil na povrchu vášho tela, kostre vašej rádiostanice a iných pripojených zariadení, ako je napríklad ATU, микрофон, telegrafný kľúč,… Tento nežiadúci VF prúd často spôsobuje ich poruchu, alebo vyvoláva nepredvídateľné fungovanie. Во втором случае, čo teraz robiť? … Конечно, že teraz musíte nájsť spôsob, ako sa tohto nežiaduceho VF prúdu zbaviť. что многие радиолюбители склонны в это верить, všetok tento neporiadok si najskôr vytvoríte sami kvôli nerozvážnosti, nedbanlivosti a neopatrnosti. A preto teraz chcete vyskúšať rôzne druhy šialených VF uzemňovacích zariadení na vyčistenie neporiadku, ktorý ste si vytvoriliNebolo by lepšie sa tomu vyhnúť? Zamyslite sa nad tým!

ТЫ 73! Сказочный, OM3CAQ

4.2 6 голоса
Оценка статьи
Настраивать
Установить оповещения
гость
0 Комментарии
Отзыв вставлен
Посмотреть все комментарии
0
Будем рады вашим комментариям, Пожалуйста, комментарий!Икс