Новая жизнь радиостанций – SDR адаптер

Подавляющее большинство выпускаемых радиостанций для SSB и CW используют кварцевые фильтры.. Tie sú kľúčovým faktorom určujúcim vlastnosti ako selektivita a odolnosť prijímača. Okrem toho platí, že vek zhoršuje parametre takýchto filtrov. Jednoduchým a veľmi účinným spôsobom ako zlepšiť tieto rádiostanice je implementácia SDR technológie.

Vyskúšal som tento spôsob s minimálnym úsilím v rádiostanici President Lincoln. Je to rozšírená rádiostanica. Z obvodového zapojenia sa dozvieme, že pre SSB a CW využíva kryštálový filter na frekvencii 10,695MHz. Filter je síce 8-pólový, ale nevyznačuje sa výbornými parametrami, čo každý používateľ tejto rádiostanice potvrdí. Šírka pásma je: 2,2кГц (-6дБ); 4,9кГц (-15дБ) a 8kHz (-60дБ).

S využitím SDR technológie to môže byť výrazne lepšie. Ako na to? Z rádiostanice je potrebné vyviesť MF signál. Asi najľahší spôsob je využiť obvody zosilňovačov NB, konkrétne z kolektoru tranzistoru Q202. Stačí na to oddeľovací kondenzátor cca. 1nF a konektor na zadnom paneli. NB je malý plošný spoj s väčšinou SMD súčiastok osadený vertikálne na hlavnom plošnom spoji. Bod pripojenia sa dá identifikovať podľa rezistora 1,5k. V prevádzke bude musieť byť zapnutý NB, ale ten nás pri posluchu cez SDR už veľmi zaujímať nebude.

Miesto vyvedenia MF signálu

Signál sa privedie do SDR prijímača naladenom na frekvenciu medzifrekvencie. Použil som SDR Ensemble, ale vyhovie aj iný typ prijímača. Keďže bol zo zariadenia odobratý ešte pred filtrom, môžeme na monitore vidieť aj širšie spektrum z pásma a monitorovať tak výskyt signálov.

Rozdiel v kvalite príjmu je markantný. Ešte viac vynikne pri použití kvalitnejšej zvukovej karty a optimálnom nastavení filtrov. Takýto vplyv na tvar 2,7kHz filtra má nastavenie buffra v PowerSDR:

Vplyv veľkosti buffra v PowerSDR na tvar filtra

Tento popis nie je úplným návodom, ale chcel by naznačiť, aký prínos predstavuje SDR. Tí šikovnejší by napríklad dokázali zabudovať SDR prijímač priamo do rádiostanice či nájsť aj iné miesto napojenia. Nebojte sa teda experimentovať s SDR, oplatí sa to!

0 0 голоса
Оценка статьи
Настраивать
Установить оповещения
гость
1 Комментарий
Старейший
Последний Самый популярный
Отзыв вставлен
Посмотреть все комментарии
имеет обмен полосами восходящей и нисходящей линии связи
1 имеет обмен полосами восходящей и нисходящей линии связи

[…] Bandmap je možné pripojiť na medzifrekvenciu prijímača alebo na anténu. Ja mám z FT-1000MP vyvedenú medzifrekvenciu do klasického SDR prijímača pripojeného na zvukovú kartu. Keďže konfiguráciu som robil predtým už v rôznych SDR […]

1
0
Будем рады вашим комментариям, Пожалуйста, комментарий!Икс