Obravnava osnutka Pogojev za dovoljenje

Pod amatersko službo se razume radijska komunikacijska storitev za namen samoizobraževanja…., tako se začnejo vsi pogoji Dovoljenja, vključno s sedanjim snubitev. Vsekakor?

Pregled zvez iz let 2016 naredi 2021
Pregled zvez iz let 2016 naredi 2021

Pri trenutnem delovanju DX prevladuje način FT8 (po Clublog statistiki približno 67% QSO je v tem načinu). V samodejnem načinu računalnik vzpostavi povezave namesto vas. Postajo enostavno pustite nekje v kotu in zvečer boste videli, katere postaje so bile dodane v dnevnik. Dokler so pogoji za razmnoževanje dobri, 100W je dovolj za povezavo po vsem svetu.

Torej je iluzorno, ta "operator razreda N, ki želi opravljati preizkuse posebne strokovne usposobljenosti operaterja amaterskih postaj razreda E, mora imeti opravljeno najmanj 500 povezava…". Ni mu bilo treba vzpostaviti niti ene povezave, vse narejeno z računalnikom.

Vprašajmo se – kakšno samoizobraževanje je to? Prinaša spretnost operaterja? Tehnični?

No, zdaj pa se vprašajmo - ali se ne bo vprašal radioamater razreda N?: "Zakaj bi poskušali dodatno, 100W mi je dovolj za ves svet, tečaj mi ne bo prinesel novih bendov ali kakršnih koli super ugodnosti".

Po drugi strani pa v predlogu ni opredeljeno število močnostnih elementov oddajnika. Zakaj? Prednosti in slabosti multibeaminga so znane. Na Češkem je dekret št. 156/2005 omenjeno: »Uspešnosti, določene v odst 2 a 3 ne smejo biti presežene v seštevku moči posameznih oddajnih naprav pri njihovem sočasnem delovanju na eni frekvenci in modulirano iz enega vira.«

Zapisnike sej vodi SZR
Zapisnike sej vodi SZR (pomlad: hamradio.sk)

Glede na poročilo hamradio.sk, Slovaške zveze radioamaterjev (SZR) svoj predlog podal že v 2014. Ne bi bilo pošteno, dokumentirati, ki zadeva vse radioamaterje imeli možnost izraziti svoje? Ni ga niti v resoluciji kongresa SZR http://www.szr.sk/szr/zjazdy/8/uznesenie.htm (2014) a http://www.szr.sk/szr/zjazdy/9/uznesenie.htm (2018), najdete pa v poročilih s seje predsedstva SZR http://www.hamradio.sk/clenske/zapisy.htm Čeprav je zadnja iz let 2018, če pa greš skozi starejšo, najdete omembe dela na Pogojih za dovoljenje. Na članih SZR je, izraziti svoje strinjanje ali nestrinjanje z načinom delovanja predsedstva SZR.

Novi osnutek Pogojev za dovoljenje ocenjujem kot nepravilen in se z njim ne strinjam.

2 28 glasovi
Ocena članka
Nastaviti
Nastavite opozorila
gost
5 Komentarji
Najstarejši
Zadnji Najbolj ocenjeno
Povratne informacije vstavljene
Oglejte si vse komentarje
Adam
Adam
7 Choke balun

Na druhú stranu je zase pre mňa ako Nkára ktorý robí výhradne SSB pribudnutie 20 m a 40 m pásma veľmi prínosné. A nový povoľovacie podmienky len prispejú k môjmu zdokonalovaniu a sebavzdelávaniu.

Panel
Panel
Odgovorite na om0aao
7 Choke balun

nebude. morseovku uz nikto z mladych nevie, ako CW vykape zacina vykapavat aj SSB. Aby udrzali dotacie zo statu tak rozdaju koncesie CBckarom a PMRkarom

pečat
pečat
Odgovorite na Panel
3 Choke balun

Kecanie”, t.j. použitie papule, teda na KV spravidla SSB, je jedným z tradičných atribútov rádia, takže vykapania SSB sa naozaj neobávam. Schopnosť použiť tlamu máš totiž spravidla v štandardnom vybavení, zakiaľ nutnosť zvládnuť CW bola kedysi bolestivo pociťovaná prekážka.
A ak je niekto technický neschop, môže mať problém vôbec pripojiť rádio k počítaču.
Zanimivo je, že tu skoro nikto nevidí prieraznosť a relatívnu jednoduchosť napr. FT8 (čo je stále len cvrlikanie cez SSB :D) ako motivačný faktor. Je totiž motivujúce urobiť s FT8 za víkend celú Európu. Kým by začiatočník urobil podobný výlov na SSB, trvalo by to dlhšie resp. DLLLHOOO (ale pravdepodobne kratšie, ako na CW so zarátaním celej tortúry okolo naučenia sa morseho). Po takom jednoduchom nábehu si proste povieskúsim niečo ťažšie” (a nájde si JS8Call :D) a takto sa môže prepracovať v podstate k akémukoľvek módu v poradí ním pociťovanej obtiažnosti (ktorá je spravidla subjektívna). Ak dáš na začiatokneprekonateľnúprekážku, tak to časť záujemcov odradí hneď a ďalšiu časť v priebehu prípravy na skúšky a v konečnom dôsledku neurobia nijaké spojenie nikdy. Je to to, čo chceš (aby si mal, na primer, blahý pocit nejakejvýlučnosti”)? Pri pohľade na vekové priemery rádioamatérov a najobľúbenejšiu rubriku ich médií (SK) – ktorej proliferácia je sama osebe PR failnemám pocit, že toto je správna tendencia.

pečat
pečat
Odgovorite na om0aao
3 Choke balun

Bude. Pretože aj v EÚ je stále dosť krajín, kde je akceptácia CEPT Novice povolení na bode mrazu (Írsko, Grčija) a vo väčšine ostatných je orezaná alokácia. A ľudia zvyknú cestovať a radi by aj s rádiom.
Nechcel by som byť ani Čech. Akumulované bingo: nielen orezaná (klasici by povedalitradičná”) alokácia, ampak tudi 10 W max. Pritom QRP jeneveľmi vhodný módpre začiatočníka, lebo demotivuje (nie každý to berie ako challenge, kot jaz – a aj to v podstate z donútenia, lebo na domácom QTH KV anténu neumiestnim, tak behám po kopcoch, pochopiteľne, nie s 5kilovým rádiom). Buď ho prekričia, alebo sa nedokričí on sám. Aj keď, pravda, v porovnaní s takými portošmi, kde si po prvom leveli licencie ešte 2 roky nezavysielate (!!!) je to raj.

5
0
Veseli bomo vaših komentarjev, Prosim, komentar!x