Teplotný spínač ventilátora

Veľmi často sa v praxi stretávame s požiadavkou chladenia určitých súčiastok. Na tento účel bežne dostať chladiče rôznych veľkostí aj profilov. Ich ceny ale nie sú zanedbateľné.

V niektorých prípadoch ani továrenská konštrukcia nevzbudzuje dôveru – napr. PA či zdroje. Zdroj, ktorý som si kúpil mal síce masívnejší chladič, ale ruku by ste na ňom po hodine prevádzky určite neudržali. Pre pokoj vlastnej duše (čo ak sa prerazia stabilizačné tranzistory) som ho doplnil ventilátorom s obvodom, ktorý ho spína pri zvýšenej teplote.


Prúdiaci vzduch môže zvýšiť chladiaci účinok veľmi výrazne (až 7-krát!) a tak nie je nutné, aby v takomto prípade bežal ventilátor ani trvale, ani na plné obrátky. Pri zvýšenej teplote sa poruší rovnováha mostíka, komparátor sa preklopí a tranzistor cez zrážací rezistor spustí ventilátor.

Zapojenie je maximálne jednoduché, ale pritom veľmi kvalitné. Napájacie napätie je 13,8V. Rezistor R3 znižuje obrátky ventilátora, čo výrazne znižuje hlučnosť. Trimer Rp slúži na nastavenie teploty, pri ktorej sa ventilátor rozbehne. Hodna súčiastok zapojených vo wheatstonovom mostíku je určená hodnotou odporu termistora Rt. Platí, že Rt=Rp=R1=R2. Kondenzátory C1 a C2 sú blokovacie, IO 7805 zabezpečuje, aby s kolísaním napájacieho napätie nebol náhodne spúšťaný aj ventilátor. Operačný zosilňovač môže byť ľubovolný – MAA…., TL…., BM…. a podobne. Tranzistor T je nutné vybrať podľa nasledujúcich parametrov: Uce>15V, Ic>150mA ( záleží od ventilátora ). Neuvádzam presné hodnoty súčiastok, každý si ich zvolí podľa jeho súčiastkovej základne sám.

Hysteréziu zabezpečuje len termistor (v mojom prípade neznámy typ zo starého TV). Ventilátor po spustení beží minimálne asi minútu. Zapojenie pracuje k absolútnej spokojnosti na mojom zdroji RM LPS120/S.

Pridaj komentár