Výpočet vzdialeností z lokátorov na mobilnom telefóne

Poznáte to – podarí sa super QSO, chcete vedieť koľko kilometrov to je, ale počítač nikde? Zdá sa to nereálne? Ani nie!

Pomoc však existuje, pokiaľ máte pri sebe mobilný telefón podporujúci Jav-u. A to každý dnešný telefón zvláda. No a samozrejme aplikáciu, ktorá to spočíta. Jeden takýto program pre Java 2 Micro Edition (čiže nielen mobilné telefóny, ale aj PDA a ďalšie zariadenia) napísal Jirka Klír, mladý programátor z Prahy. Jeho výhodou je, že okrem tohto dokáže oveľa viac, je zdarma a v češtine.

Program sa volá CB Lokator a nájdete ho na jeho stránkach http://jklir.wz.cz. Celý program má len pár kilobajtov. Podľa možností telefónu si vyberte jednoduchú textovú verziu, prípadne grafickú. Momentálne sa vyvíja nová verzia 4.0 Gold.
Zrejme najťažšie bude pre väčšinu záujemcov nakopírovanie súboru do telefónu. K tomu je potrebný obslužný software na komunikáciu s mobilným telefónom a nejaké spojenie s počítačom (káble, IR, blue tooth). Môže pomôcť aj kolega, ktorý ani nemusí byť rádioamatér – ten stiahne z PC súbor na svoj telefón a vám ho presunie cez IR.

Čo CB Lokátor dokáže? V prvom rade vypočítava vzdialenosť medzi dvoma lokátormi. Okrem toho prepočítava lokátory na zemepisné súradnice, hláskuje ich v dvoch jazykoch (CZ a EN). Okrem toho dispomnuje aj funkciou mapa, ktorú som však nemal možnosť vyskúšať.

Po spustení treba zadať do telefónu oba lokátory. Robí sa to klávesnicou ako pri klasickej SMS. Pozor! Program len kontroluje dĺžku lokátora (šesť znakov), nie jeho správny tvar. Takže ak sa pomýlite, výsledok, ktorý sa zobrazí je pochopiteľne nesprávny.

Potom sa stačí už len vybrať v menu to, o čo máte záujem a prečítať si výsledok na displeji. Podľa autora sú medzi telefónmi veľké rozdiely v rýchlosti výpočtu. Aplikáciu som testoval (a používam) na Siemens-e CX65, pričom odozva je takmer okamžitá. Nie celkom sedí grafika – logo programu je odrezané a nefunguje mi funkcia mapa. Aplikácia však počíta presne, pri porovnávaní s výsledkami z PC programov som nezaznamenal rozdiely.

Celkovo je možné hodnotiť CB Lokator ako počin zdarilý. Ak máte tú možnosť nahrať ho do telefónu a spustiť, odporúčam – nikdy neviete, kedy sa bude hodiť!

Pridaj komentár