Malta 9H

Kto chce poznać szczegółowo fakty dotyczące radioamatorów Malty i Malty?, Polecam mu, aby si prečítal príspevok OK1XU na stránkach Českého rádioklubu. Je z roku 2001, ale mnoho vecí je platných aj dnes. Nechcem preto nosiť vodu do mora, ale podeliť sa o svoje zážitky pri snahe o stretnutie s aspoň jedným maltským amatérom. Prípravy som na to urobil už doma. Pohľadal som medzi lístkami tie, čo začínali na 9H a z QRZ.comu som náhodne vyhľadal údaje o amatéroch, ktorí by sa mohli nachádzať v blízkosti môjho miesta pobytu. QRZ.com poskytuje aj mapu sídla amatérov. Pri mnohých maltských amatéroch som na obrazovke uvidel, že sídlia vo Vatikáne. jak zbudować konstrukcyjnie wymagający pion z wymiarowym systemem radialnym podłoża i indywidualizacją?, čím to je, možno niekto kto je v „obraze“ mi to vysvetlí. Okrem maltských lístkov som si pripravil niekoľko svojich a tiež aj pár fotografií . Po príchode na Maltu som rýchlo zistil, že v okolí Mellieha Bay žiadneho amatéra nenájdem, a tak som sa pokúsil skontaktovať s kolektívkou 9H1MRL. Pre toho kto sa na Malte vyzná – maličkosť, pre toho kto niedetektívka so znakmi konšpirácie. Maltský amatéri z Malty a tiež z ostrova Gozo majú v žltých stránkach odkaz na svoju organizáciu spolu s číslami telefónu. Samozrejme tie čísla sú nesprávne. Tu nám pomohol recepčný z hotela, ktorý na informáciách zistil to správne. Pre Maltu je +35621423608.

Maltskí amatéri majú klubové dni v nedeľu od 10. robić 12. a v utorok a štvrtok od 18. robić 20. godziny. Telefonicky sme si dohodli návštevu na nedeľu. Fígeľ v dohováraní bol v tom, že moja „angličtina“, ktorá je na Malte po maltštine druhý úradný jazyk, stačí tak na jednoduché fone QSO, ale na komplikovanejší rozhovor sa použiť nedá. Tu sa presadila manželka, ktorá po anglicky vie dobre, ale zas amatérske záležitosti a detaily nie sú jej silnou stránkou. Telefónovanie bolo ešte komplikované lietadlami, ktoré pristávali na medzinárodnom letisku a os dráhy vedie presne nad rádioklubom. Na tri pokusy sa však rozhovor uskutočnil. Dohovorili sme sa na nedeľu.

Mapa

Autubusová tabuľa Nastal však problém, kde ten Attard vlastne je a kde v tom Attarde ten ráioklub nájdeme. Naplánovali sme to tak, že autobusom pôjdeme do Mosty (aj o tej bude niečo spomenuté), tá je blízo Attardu a taxíkom sa dáme do Attardu doviezť. Cestovanie autobusom na Malte je výhodné. V autobuse vodič predá cestujúcemu celodenný lístok za 2,60 i na všetky linky.V Moste sme vystúpili pri parkovisku, kde bolo vyhradené miesto pre taxíky, ale asi preto že bola nedeľa, žiadny taxík neprišiel. Malťania sú však veľmi milí a ústretoví ľudia, a tak nám jeden okoloidúci po vypočutí, že kam chceme ísť, poradil, nech pokračujeme autobusom do Valletty a odtiaľ sa jednoducho dopravíme do Attardu. Aj sa tak stalo, a z Valletty cestoval ďalší Malťan, ktorý vedel, kde je rádioklub a ukázal nám, kedy máme vystúpiť. Ak by niekto chcel rádioklub navštíviť, tu je obrázok zastávky s číslami autobusov.

Autubusová zastávka

Všetko sa podarilo a my sme boli na návšteve u maltských amatérov. Najviac sa nám venoval Carmelo 9H1AQ, s ktorým sme návštevu dohovárali. Posedeli sme si pri káve, popreberali rôzne témy. Z ních ma asi najviac zaujalo to, že síce sú v CEPTE, ale kto chce z Malty vysielať, nech si vybaví dočasnú značku. Podmienky jej získania sú na stránke MARL a nie je to nič zložité. Porobili sme spoločné fotografie, poprezerali si vybavenie klubu, QSL službu, zariadenia, ktoré zhromažďujú s úmyslom vytvoriť múzeum. To že na deň kedy som bol u amatérov 9H nezabudnem, mi zaisťuje aj skutočnosť, že som mal práve meniny.

blank

QSL bureau blank
blank blank

Spoločné foto

Teraz znova o Moste. Pri cestovaní do rádioklubu nastúpilo do autobusu asi šesť mníšok a keď sme ich požiadali o radu ako cestovať, odporúčali nám vystupiť v Moste pri Dóme. Tento je slávny od druhej svetovej vojny, kedy pri leteckom nálete na kupolu spadla bomba, prerazila ju a padla medzi ľudí, čo boli na pobožnosti. Keby vybuchla, bol by to strašný masaker. Lenže bomba nevybuchla a dodnes jej repliku ukazujú turistom. To že boma nevybuchla sa považuje za zázrak. Verziu, že bomba bola vyrobená v protektoráte a sabotérmi výroby naplnená pieskom, rozširujú iba po slovensky alebo česky hovoriaci sprievodcovia.

Na záver teda ešte obrázok bomby a medaila Dómu v Moste.

Medaila Dómu v Moste blank

że nie mogą być używane na pokładzie

0 0 głosy
Ocena artykułu
Ustawiać
Ustaw alerty
Gość
0 Uwagi
Dodano opinię
Zobacz wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za Twoje komentarze, Proszę, komentarz!x