70cm filter pre Yaesu FT-857
Každý druh prevádzky je niečím špecifický. Práca cez satelity kladie dve hlavné požiadavky: citlivosť prijímača a čistota vysielača. S oboma má FT-857 problémy, ale napriek tomu je zariadenie na satelity použiteľné. Citlivosť je možné vylepšiť predzosilňovačmi, pričom najmä v pásme 70cm je veľmi slabá a väčšina pokusov o zachytenie signálu zo satelitu sa tak skončí neúspechom. Našťastie, zhotovenie predzosilňovača nie je ťažké.
Druhým, horším problémom sú nežiadúce produkty vysielača z pásma 70cm. Tie sa prejavujú po zakľúčovaní (a to aj SSB bez modulácie) a príjme na 2m zariadením na jednom stole. Z prijímača sa rinie len silný šum, ktorý spoľahlivo prekryje akýkoľvek iný signál. Je to pravdepodobne spôsobené kombinovaným koncovým stupňom 2m+70cm. Riešením je použitie prídavného filtra.
Popisovaný filter je výsledkom experimentu, dá sa povedať, že je to prototyp. Je založený na mechanike helical filtra, ktorý sa však nepodarilo naladiť do pásma. Do budúcnosti to bude potrebovať trocha upraviť.
Zapojenie vychádza z obyčajného diplexeru, presnejšie jeho polovice – hornopriepustného filtra. Napriek obavám, že takýto jednoduchý obvod nedokáže odstrániť silné rušenie je opak pravdou. Straty v takomto filtre po naladení sú minimálne.
Mechanickú konštrukciu si každý prispôsobí svojim možnostiam. Podmienkou je, aby filter bol v tienenej škatuľke a pokiaľ je možné, aby cievky boli odtienené taktiež (prípadne pootočené o 90 stupňov). Vhodné rozmery sú 25 x 25 x 40mm. Ako materiál na zhotovenie takejto krabičky dobre poslúžia zbytky kuprextitu. Kondenzátorové trimre môžu byť obyčajné fóliové z najbližšieho obchodu, majú kapacitu 3-15pF. Cievky sú vinuté samonosne, 1z na priemere 6mm CuL drôtom.
Na naladenie filtra vystačíme s PSV metrom a skrutkovačom. Otáčaním trimrov sa snažíme dosiahnuť minimálne PSV a to na vstupe aj výstupe (filter je symetrický, po zamenení vstupu s výstupom a opačne musíme namerať rovnaké hodnoty). Keďže trimre majú živý rotor aj stator, je vhodné použiť prípravok na ladenie z izolačného materiálu. Ak nie, postupujeme krok za krokom, teda zakľúčujeme, odmeriame PSV, odkľúčujeme, pootočíme trimrom a celý postup opakujeme. Chce to trpezlivosť, jednotlivé prvky sa vzájomne ovplyvňujú. Naladenie je zrejmé, nenaladený filter má vysoké PSV, keď sa trafíme, doladenie je už len minimálne. C1 a C3 majú mať rovnakú polohu rotoru.
Ladenie samozrejme robíme s minimálnym výkonom, inak hrozí poškodenie trimrov alebo aj koncového stupňa. Najväčšie zaťaženie trimrov je práve pri nenaladení!
Efektivita filtra je vynikajúca, bez problémov je možné počúvať vlastné signály cez VO-52 zariadením na tom istom stole.