Přepěťová ochrana trochu jinak

V diskusii na fóre FT817 – FT817ND bola spomenutá ochrana proti prepätiu. Diskutovalo sa o tyristore alebo transiloch. Keďže transily sú pre mňa relatívne novými súčiastkami, premýšľal som o spojení výhod transilu a tyristoru, teda o veľmi rýchlej reakcii a veľkom prúde. Nakoniec sa ukázalo, že optimálne zapojenie je podľa schémy.

Ako som sa dočítal, transil je v podstate Zenerova dióda so zmenenou charakteristikou. Koleno charakteristiky v závernom smere je ostré, takže dióda prechádza do oblasti Zenerovho napätia veľmi rýchlo.

Prepäťová ochrana zapojenie

Kúpil som dva kusy transilu s označením P6KE6V8CA. Sú to bipolárne transily. Unipolárne, ktoré dokonale pasovali, mal GM vypredané. Po zmeraní mal jeden transil napätie 7,08V, druhý 7,01V a na otvorenie tyristora je potrebné asi 0,75V. To znamená, že ochrana funguje pri 14,88V. To je veľmi uspokojivé. Ešte lepšie je, že napätie sa dá jemne doplniť obyčajnými kremíkovými diódami zapojenými v priepustnom smere. Tým sa ochranné napätie zvýši na optimálnych 15,56 V. Na odstránenie podstatnej časti špičiek, či už indukovaných alebo získaných z VF, sú však potrebné blokovacie kondenzátory. Pravdou však je, že tieto blokovacie kondenzátory sú už nainštalované v slušných napájacích zdrojoch. Zvyčajne priamo na výstupných svorkách.

Schéma prepäťovej ochrany
 

V riadiacich obvodoch som zámerne nepoužil žiadne kondenzátory, pretože predlžujú čas odozvy. Paralelné rezistory k tranzistorovým obvodom slúžia na správne rozloženie napätia na jednotlivé transily. Bez týchto rezistorov sa napätie rozdeľuje na transily podľa ich vnútorných odporov v uzavretom stave. Ten nie je zaručený ani uvedený v technických listoch. To môže spôsobiť problém pri otváraní. Pravdou je, že bez rezistorov bude zapojenie fungovať možno na deväťdesiat percent. Ale tých desať percent…

Počas prevádzky je žiarovka samozrejme vynechaná a obvod je pripojený priamo. Žiarovku som mal zapnutú skúšobne len preto, aby som mohol odčítať napätie pri zapnutí tyristora. Myslím, že toto zapojenie by mohlo fungovať. Ale to ukáže až čas. Zatiaľ to beží v jednom prevedení bez problémov.

Prototyp prepäťovej ochrany

Poznámka: Ak je napätie vhodné, môže sa použiť len jeden transil. Potom sa rezistory odstránia a celý obvod má len dve súčiastky. Pri testoch som chcel overiť funkciu pri sériovom zapojení transilov a možnosť jemného nastavenia pomocou sériovej diódy.

73! Zdraví Jarda OK1CJB
http://ok1cjb.nagano.cz

4 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x