USB CAT kábel pre FT-1000MP
Yaesu FT-1000MP je veľmi obľúbený transceiver contestmanov. Práve v contestovej prevádzke sa najviac využije výhoda spojenia počítača s transceiverom (ladenie na spoty z DX clustra, bandmapa, automatické zapisovanie frekvencie do denníka,…). FT-1000MP má na tento účel už zabudovaný CAT interface.
Tento interface je však určený na sériové rozhranie RS-232 (COM port). Toto rozhranie najmodernejšia rada počítačov a notebookov neobsahuje, a ak áno, zvyčajne nie v dostatočnom počte. Sériové rozhranie sa často využíva na riadenie PTT alebo rotátora. Tam kde nie je, možeme však využiť bežne dostupný USB na COM prevodník.
Takýto prevodník vyrába viacero firiem a sú bežne dostupné aj u nás za cenu pár sto korún (napr. http://www.sunsway.com.hk/products/usb232.html). Na zadnom paneli FT-1000MP sa však nachádza 9-pinový Canon male konektor, rovnaký ako na prevodníku.
Budeme musieť spraviť v prevodníku dve úpravy:
1, vymeniť 9-pinový Canon male konektor za 9-pinový female konektor
2, predrôtovať vývody v prevodníku
Postup:
1, Nainštalujeme ovládače k USB prevodníku do operačného systému a v Správcovi zariadení skontrolujeme, či je k dispozícii nový sériový port. Poznačíme si jeho číslo.
2, Otvoríme krytku prevodníka a vyberieme plošný spoj
3, Mikropájkou opatrene vyletujeme 9-pinový Canon male konektor
4, Na hornej strane plošného spoja (kde bolo pät vývodov) preškrabneme nožom cestičky 1, 2, 4 a 5
5, Tenučkými káblikmi nadpojíme cestičky na plošnom spoji zeme (č.5) a signálu (č.2)
6, Priletujeme na plošný spoj 9-pinový female konektor
7, Kábliky zeme a signálu naletujeme priamo na vývody konektora „na kríž“
8, Prevodník zatvoríme
Takto upravený prevodník je vhodný len ako CAT kábel. Na komunikáciu s transceiverom postačujú len tri piny, ostatné nás nezaujímajú.
Vyskúšame ovládanie FT-1000MP. Pri prvom spustení softwaru je potrebné nadefinovať potrebné parametre. V HamRadio Deluxe je k dispozícii iba Mark-V, čo ale nie je problém, rýchlosť komunikácie je 4800Bd a číslo portu sme si poznačili zo Správcu zariadení. Ak je všetko v poriadku, software načíta z transceivra údaje a zobrazí ovládaciu obrazovku. Správnosť komunikácie signalizuje blikajúci indikátor CAT na displeji FT-1000MP.
N1MM sa konfiguruje podobne, v menu „Config“ vyberieme „Configure Ports, Telnet, Adress, Other“. V okne, ktoré sa otvorí vyberieme záložku „Hardware“. Na číslo portu, na ktorom je transceiver nastavíme rádio FT-1000MP. Na konci riadka je tlačidlo Set, ktorým sa dostaneme k podrobným nastaveniam. Rýchlosť je 4800Bd, parita N, Databits 8, Stopbits 2, DTR aj RTS nastavíme na OFF. Radio/Nr. Na číslo 1. Všetky parametre potvrdíme a uložíme.
Možné problémy:
1, Software nedokáže pripojiť transceiver, CAT na displeji ani neblikne
Nenainštalovaný ovládač prevodníka, nesprávne nastavené číslo portu, odpojený káblik v prevodníku. Skontrolujte v Správcovi zariadení COM port a premerajte spoje v prevodníku ohmetrom.
2, Software nedokáže pripojiť transceiver, CAT však pri pokuse o pripojenie zabliká
Nepreškrabnutý spoj v prevodníku alebo nesprávne zapojený niektorý káblik v prevodníku, nesprávna komunikačná rýchlosť alebo parametre. Skúste iný software a skontroluje konfiguráciu software. Premerajte prepoje v prevodníku ohmetrom.
3, Software zariadenie pripojí, ale na otáčanie ladiacim gombíkom nereaguje
Nastavený MEM mód na FT-1000MP. Prepnite transceiver do VFO módu.
4, Číslo sériového portu mimo rozsah software
V konfigurácii ovládača nastavte vhodné číslo portu.
5, Prenos niekedy funguje, niekedy nie
Stáva sa najmä v prípade, že k počítaču je pripojených viacero zariadení a po vypnutí a zapnutí počítača dôjde k zmene čísla portu. Nastaviť v konfigurácii ovládača číslo portu, najlepšie COM5 – COM8.
USB CAT kábel ku FT-1000MP používam asi mesiac. Problémy s RFI som nezaznamenal (výkon 100W). Veľmi sa osvedčil najmä s N1MM.