8-pásmová Windom anténa
Popisovaná 8-pásmová Windom anténa umožňuje prácu na ôsmich KV pásmach od 80 po 10m. Windom anténu vyvinul v roku 1929 W8GZ a jej verzia s označením FD-4 je používaná rádioamatérmi už dlhé roky.
Ďalším vývojom, ktorý sa prvýkrát objavuje v starom čísle časopisu QRV, boli pridané ďalšie žiariče, čím sa zväčšil počet pásiem, na ktorých anténa pracuje. DL1BCC jednoduchým doplnením len dvoch drôtových prvkov s dĺžkou 4,69m a 9,38m ku FD-4 dosiahol výborné výsledky, ktoré v dvojročnej prevádzke aj prakticky úspešne overil.
Dĺžku žiariča vypočítame podľa vzorca: L/2 = 142,5/f, pričom platí, že ak prvok rezonuje napríklad na 30m, bude rezonovať aj v pásme 15m. Zámerom nebolo, aby anténa pracovala aj v pásmach 18 a 24 MHz, ale anténa funguje aj tu, spolu teda na ôsmich pásmach.
Konštrukcia: anténa vyžaduje priestor v dĺžke asi 40m (pozn. Ivan OM2CS prakticky overil, že zahnutie koncov žiariča nie je veľmi na závadu). V prípade DL1BCC sú závesné body vo výške 8m, ale anténa vplyvom previsu je v najnižšom bode len asi 6,9m nad zemou. DJ7SH anténu umiestnil do výšky 5m, pričom časť antény ide aj ponad garáž. Kratšie žiariče vytvárajú invertované véčko s uhlom asi 100 stupňov.
Po natiahnutí antény skontrolujte najprv, či anténa rezonuje v pásmach 80m, 40m a 20m. V prípade potreby upravte dĺžku úseku 27,7m tak, aby anténa v týchto pásmach vyhovovala vaším požiadavkám. Pravdepodobne si všimnete, že rezonancia v pásme 30m sa posunie mierne nad pásmo.
Pri nastavovaní antény si dajte pozor, aby ste nemali konce žiaričov zmotané do cievky, čím by boli vlastnosti antény ovplyvnené. Napájač musí byť spustený kolmo k zemi a až potom môže viesť ku zariadeniu. Koaxiál umiestnil DL1BCC do starej záhradnej hadice, aby nedošlo k jeho poškodeniu.
Menšia výška antény u DJ7SH spôsobila, že nastavovanie nebolo nutné. Ale ako vidno na grafoch PSV, prispôsobenie na 40m je dosť zlé a aj najnižšie PSV na ostatných pásmach je vyššie. Obe stanice však môžu prevádzkovať anténu bez akýchkoľvek prispôsobovacích obvodov.
Ivan OM2CS túto anténu s úspechom používa tiež. Kvôli nedostatku priestoru musel zahnúť konce žiariča, napriek tomu anténa pracuje veľmi dobre. Najnižšie PSV 80m – 1,05; 40m – 1,4; 30m – 1,2; 20m – 1,2; 17m – 1,1; 15m – 1,2; 12m – 1,3 a 10m – 1,1.
Hľadanie ideálnej všepásmovej konštukcie: po zhotovení antény boli nadviazané prvé spojenia. Potvrdila sa dobrá účinnosť. Najmä spodná spodná časť antény (inv.V) sa pričinila o výrazné zlepšenie pri DX komunikácii oproti horizontálnej anténe. V pásme 30m sa podarilo množstvo spojení na východné aj západné pobrežie USA s reportami S6 a S7 pri výkone 100W. Pri spojeniach po Európe neboli badateľné rozdiely.
Popis tejto antény nie je vedecký, ale dáva podnet na realizáciu dobrej antény na viacero KV pásiem.
Literatúra:
[1] – Eine Doppel-Windom-Antenne fur acht Bander, Hubert DJ7SH a Rolf DL1BBC, CQ-DL 9/83
TNX Ivan OM2CS za podklady