Ako sa robí rekord v CQ WW conteste, MW9W
Takmer som ho zmeškal. CQWW. Nedopatrením sa pri rezervácii letenky poplietol dátum a tak na poslednú chvíľu začalo horúčkovité telefonovanie, mailovanie a tečenie nervov. A to sme sa chystali na CQWW celý rok….
…. CQWW totiž nie je len pretekmi, sú to najväčšie KV preteky a pre nás v multi aj príležitosťou na osobné stretnutie. Nehovoriac o známych, ktorí si v čase CQWW dajú tú námahu, aby vás aspoň pozdravili aj keď nemajú rádio zapnuté celý rok.
Wales je nádherná krajina, hrdá na svoju minulosť, jazyk a ľudí. Je tu množstvo pôvodných farmárskych usadlostí ako vystrihnutých z románov minulého storočia – kamenné a tehlové domčeky, niektoré obrastené brečtanom, úzke uličky a tŕnisté ploty kvôli ovciam. Cymru, ako Walesania svoju krajinu nazývajú, je zároveň miestom, kde som sa mohol už druhýkrát s vynikajúcimi ľuďmi zúčastniť CQWW Contestu.
Základňou je vynikajúce QTH Roba MW0RLJ, ktoré sa nachádza hneď pri mori, len pár kilomtrov od mesta Fishguard. Vďaka jeho pohostinnosti ideme „polovičný portable“, keďže 30m stožiar stojí v záhrade a druhý je nachystaný. Ďalšími členmi contestového tímu sú Chris G1VDP, Ant MW0JZE, Tim M0URX, Charles M0OXO, Oliver MW0JRX a moja maličkosť – OM0AAO.
Na vlastné oči som mal možnosť vidieť aj efektivitu OFCOM, čo je tamojší telekomunikačný úrad. Oliver počas predošlého víkendu robil dvojo skúšok. Sobotňajší výsledok vedel ihneď a tak sme v nedeľu večer vymýšľali novú značku. Výsledok nedeľňajších skúšok prišiel v stredu poštou (congrats!) a cez internetovú stránku sme našli vhodnú značku za moment. Ráno bola v emailovej pošte koncesia… MW0JRX.
Troška som pomáhal pri príprave na skúšky. Otázky veľmi praktické (jednoduchšie výpočty napätí, prúdov, prepočty, antény, riešenie TVI) a čo ma dorazilo – požiadavka doniesť vlastnoručne vyrobené zariadenie. Test prebieha výberom správnej odpovede zo štyroch možností a na úspešné zvládnutie treba správne odpovedať na 60%.
Štvrtok bol anténarskym dňom, no meteorológovia sľubovali zlé počasie a vyšlo im to na 100%. Dážď bol skôr vodorovný ako zvislý a občas sa zdalo, že prší aj zdola nahor. K už stojacemu vertikálu na 40m tak pribudol obdobný 1/4 vertikál na 80m a inv.L na 160m. Na tej sa zlomil vrchný dielec a kvôli zhoršujúcemu sa vetru išli obe antény opäť dole.
Piatok vykuklo slniečko a hneď bolo veselšie. V skupinkách sa pilne pracovalo na ďalších anténach a na poli tak vyrástli antény na 160m, 80m, 40m a neskôr aj 3el.yagi na 15m a 4el.yagi na 10m. Tú sme do rezonancie dostali pomocou pílky, horšie to bolo so smerovkou na 20m. Na toto pásmo bol plánovaný trapovaný Mosley beam, ktorý nie a nie rezonovať na 20m. Stožiar sme sklápali a vyklápali snáď dvadsaťkrát ale chybu sme nenašli. Vymenil sa napájač, rôzne svorky, merala sa vodivosť spojov, trapov,… Potom sa zotmelo a nadišiel čas rozhodnutia.
Drôtový dipól pre 20m sme zavrhli ako neefektívny a radšej sme sa dohodli, že pôjdeme SOSB Assisted kategórie na chodivých pásmach. Chalani mi prepustili značku MW9W pre 160m, Oliver MW0JRX dostal 80m, Charles využil značku MW0X a striedal sa s Timom (MC0SHL) na 40m, Ant zbieral násobiče na 15m ako GW4OH a Chris GW1VDP sa mračil na 10m. Rob spolu s Jane sa starali o dobrú náladu a hladné krky. MNI TNX!
Piatkové podmienky na 160-ke boli výborné. So 400W z AL-811 prekvapujúco prichádzali stanice na výzvu kým dovolať sa na niektoré stanice bol fakt problém. Inverted L chodila fakt dobre a mrzí len spojenie s PZ5Z, na ktorých som sa nadránom nedovolal ani po piatich minútach.
Sobotňajšie podmienky sa zhoršili a šnúra W staníc sa už nekonala. Európskych staníc však bolo stále dosť a kde-tu sa našiel aj nejaký násobič ako napríklad ZA0 či OH0. PZ5Z sa opäť nekonalo, hneď vedľa bol 3V8BB s mohutným pile-upom. Ešte horšie bolo, že na bandmape svietilo viacero násobičov v CW segmente.
Desiatka bola mizerná aj v nedeľu, tak som ponúkol Chrisovi, nech si vezme 160-ku a užije aspoň pár spojení. Gentlemansky však odmietol a stále sledoval 10m. Za posledný večer pribudlo ešte asi päťdesiat QSO, pričom potešilo QSO s viacerými OM a OK stanicami, ako aj DK5WL (podľa jeho návodu sme mali anténu) a TF3SG, ktorý sa na okamih ocitol na 1840kHz, čo je najnižšia frekvencia, po ktorú som mohol ísť.
Celkovo 461QSO do 61DXCC a 13 zón = 39590 bodov, v tej chvíli jednička SOSB Assisted 160m vo Walese (ako aj G, GM, EI atď.) a nový rekord Walesu. V tamojších končinách nie je top band zrejme populárny, hi. Druhým poznatkom je, že väčšina staníc sa tlačí po 1880kHz.
V logu MW9W sú aj tieto stanice: OM7M, OM7GW, OM7VV, OM2XW, OM3KFF, OM3X a OK1DQT, OK1T, OK5W, OK7Y, OK1MKU, OK2PAY, OK1FFU, OK2SKP, OK2JS, OK2BEN, OK2BXU, OK1HEH, OK1BB, OK1LO. Na OK1OUE som sa nedovolal ani po dlhom volaní. Všetkým patrí veľká vďaka!
Po conteste sa otvorilo šampanské na oslavu. Však bolo čo oslavovať! Tých rekordov a prvenstiev by malo byť viac, hi. O tom viac na www.mc0shl.com
V pondelok sme zbalili väčšinu výbavy a večer sme prevetrávali klubovú značku MC0SHL na 40m a kuli plány do budúcna. Určite dôjde k vylepšeniu antén a zrejme pribudne ešte jeden či dvaja ľudia do tímu.
QSL managerom je Tim M0URX. Lístok je už navrhnutý a chystá sa do tlače! Napriek zime nás Oliver pri spoločnej fotografii prinútil vyzliecť do klubových tričiek (bola riadna zima) a tento záber je aj na QSL lístku. Pokyny nájdete na stránke www.mc0shl.com .
Ďakujem všetkým za úžasný zážitok, množstvo pekných QSO a budem sa tešiť o rok zas dopočutia!