BALCANT – balkónová anténa s dobrými výsledkami

Nsledujúci popis šikovnej antény panelákového rádioamatéra je z pera Ivana HB9CSM/OM2CS. Vo francúzštine bol uverejnený v HB9 časopise Old Man 11/2005. Ďakujeme!

Keď rádioamatér zmení QTH, je to obyčajne katastrofa …. Stalo sa to pred niekoľkými rokmi aj mne. Po určitom čase som situoval moje možnosti z rádioamatérskeho hľadiska asi takto:

  • vnútorná anténa, alebo
  • vonkajšia anténa, alebo
  • zmeniť QTH

Pretože z hľadiska bývania som v peknom, slnečnom a tichom byte v bytovke na 4. poschodí s dosť veľkým balkónom, v ktorom by nebolo možné nainštalovať vnútornú anténu, rozhodol som sa vyvinúť účinnú balkónovú anténu.
Podmienky:

  • vtesnať anténu do šírky môjho bytu na fasáde – asi 6 metrov
  • presah z balkóna max. 7 metrov
  • napájanie koaxiálnym káblom 50 Ohmov
  • všetky KV pásma
  • žiadne TVI (i keď je tuná káblová TV)
  • výkon do antény 100 W

Mám pomerne slušný balkón o rozmeroch 3,5m x 1,8m. Po hľadaní v rádioamatérskych časopisoch a knihách, kde som nič použiteľného nenašiel, začal som rozmýšľať na najlepšej forme antény pre môj prípad. Môj priateľ HB9ARY mi pred časom spomenul, že niekedy používal anténu s rybárskymi prútmi. Začalo to tým, že som si kúpil 3 metrovú drevenú tyč na záclony. Anténa vo forme obyčajného vodorovného V sa mi zdala krátka a tak som skúsil pridať drôty smerom dovnútra na každú stranu. Pokusy trvali a stále s negatívnym výsledkom. Cez to všetko sa mi obyčajne podarilo urobiť anténu na jedno až dve pásma s vysokým PSV a TVI. Na prispôsobenie som používal „klasické“ továrenské pí-články, ale prispôsobenie sa nedarilo. Nie som špecialista v tomto obore a mám málo skúseností s anténami (som chemik) a tak som sa obrátil na mojich priateľov-špecialistov o radu a dostal som tieto odpovede:

  • nerob, čomu nerozumieš…
  • si na dobrej ceste, ale žiaľ, momentálne nemám čas
  • ja ti navrhnem anténu, ktorá bude fungovať (LW na blízku jedľu+TVI…)

 

Pohľady na BALCANT
Pohľady na BALCANT

A tak v jedno nedeľné popoludnie som si zapol letovačku a bol som rozhodnutý vyskúšať všetko! Začal som s vinutím malej cievky (12 závitov o priemere 14mm a dĺžke 55mm, drôt 1,5mm), ktorá bola navinutá tak, že každý závit mal asi 1 mikroHenry. Ešte som našiel v šuplíku dva otočné vzduchové kondenzátory 200pF a pár keramických kondenzátorov (musia byt keramické a najmenej na 500V). Všetko som to namontoval do pí-článku, ktorý som si pred časom vyrobil a kde sa zmestili aj prepínače:

  • 2 krát 5 polôh na kondenzátory
  • 1 krát 6-10 polôh na cievku
  • (alebo 3 krát 5 polôh na pohodlnejšie prepínanie)

Koncom popoludnia už som skúšobne vysielal na 14MHz, 18MHz, 21MHz, 24,9MHz a na 28MHz… Aj keď som nepozoroval žiadne TVI pri vysielaní na všetkých pásmach, pridal som aj tak veľký fialový toroid o priemere 5 cm a naň navinul napájací kábel RG–58 (koľko sa zmestilo) tesne pri pripojení na anténu. Dĺžka napájacieho kábla od napájacieho bodu po pí-článok je v mojom prípade 7,5 metrov. Postupom času som pridal na záclonovú tyč ešte rybársky prút o dĺžke 5 metrov, čo mi aj dovolilo vzdialiť dve kotvy antény od fasády na 50 cm. Toto viditeľne (a počuteľne) vylepšilo príjem na všetkých pásmach. Takže konečné rozmery antény sú – dĺžka tyče 6,7 m, z čoho z balkóna presahuje 5 m. Dĺžka drôtov je 2 krát 4,7 m plus 1,5 m.

Schéma tunera ku BALCANT-u
Približné hodnoty tunera
Použitie otočných kondenzátorov 500pF zjednoduší celú konštrukciu tunera.

Približné hodnoty na tuneri Drake MN7:

10,1 No 3 pos. 40m REA 2,8 RES 2,5
7,0 No 3 pos. 80m REA 1,0 RES 3,5

V jeden letný deň som skúsil, či náhodou by sa táto anténa dala použiť na 50 MHz. FANTASTICKE!!! S malým klasickým pí-článkom (cievka – 4 závity na priemere asi 10 mm, dĺžka 15 mm, dva malé otočné vzduchové kondenzátory 150 pF) sa anténa dala prispôsobiť aj na toto pásmo. V ten deň som chodil do 50 MHz kontestu a pre nedostatok času som urobil len 13 QSO (najdlhšie spojenia – LY1, YR5, EC7, EO6).

Po dosť dlhom hľadaní sa mi podarilo prispôsobiť túto anténu aj na 10,1 MHz, 7 MHz (a dokonca na 3,5 MHz). Do série s mojím klasickým pí-článkom som zapojil tuner MN-7 (Drake). Funguje aj s FC-20 (Yaesu). Samozrejme na týchto pásmach si netreba robiť ilúzie o vysokej účinnosti…

Môj najkrajší DX s touto anténou bolo QSO v decembri 2003 na 10,1 MHz s K6AR cez LP (long path) presne smerom na juhovýchod, kde smeruje môj balkón…

Záverom by som chcel podotknúť, že táto anténa je anténa prenosná, čiže provizórna. To značí, že je zložená po skončení prevádzky. Len stabilné a pevné uchytenie antény najmenej vo dvoch bodoch môže byť eventuálne použité pre inštaláciu antény nastálo.

Dúfam, že s mojou skúsenosťou pomôžem rádioamatérom, ktorí majú ten istý problém ako ja. Pre informácie ma môžete nájsť na adrese: yvskop@yahoo.com
Vy 73 a DX.
Ivan, HB9CSM

Ďakujeme Ivan za pekný a zaujímavý článok! S pozdravom team CQ.sk!

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x