Reakce na anketu – přidělování volacích značek na Slovensku
Tón, OM3LU nam zaslal jeho příspěvek, ktery je reakcí na prave předsazené anketu na našem portálu. budeme rádi, ak budete vsetci reagovat svojimi nazormi na tuto anketu v komentaroch za Tonovym prispevkom. Děkujeme.
Pretože sa na portáli cq.sk už viackrát negatívne spomínal Telekomunikačný úrad SR, vydávanie povolení a prideľovanie volacích značiek OM rádioamatérom, rozhodol som sa reagovať ako rádioamatér, ktorý vie o čo ide.
– Prideľovania volacích značiek –
Do roku 1989 mal povoľovací úrad pre OM stanice k dispozícii len prefix OK3 a v tomto prefixe boli zahrnuté všetky stanice okrem neobsluhovaných. Začiatkom roku 1993 prebehla na TÚ SR diskusia a potom vypracoval Výskumný ústav spojov predpis na prideľovanie aj rádioamatérskych volacích znakov. Na rok 1993 sa vydávajú všetky prefixy OM1-OM0, sú regionálne rozdelené a používajú sa jedno, dvoj a trojpísmenkové sufixy pre rôzne skupiny koncesionárov. Jednopísmenkové sufixy sú určené pre kontestové stanice, dvojpísmenkové pre rádioamatérov tried A a B, trojpísmenkové pre triedy C, D a pre ostatné stanice. Čiže pre kluby, prevádzače FM, nódy PR, BBS, majáky atď. Jediné obmedzenie, ktoré dal TÚ SR je, že trojpísmenkové sufixy sa budú vydávať po celých blokoch, čiže najskôr blok AAA-AZZ a po jeho úplnom vyčerpaní ďalší blok, atd. Pre triedy C a D sú určené bloky AAA-JZZ, čo je asi 6700 značiek na jeden prefix. Tieto skutočnosti boli zverejnené v Rádiožurnáli 1993. Pri porovnaní s inými európskymi krajinami je náš systém logický a našim rádioamatérom vyhovuje.
– Vydávanie povolení –
Vydávanie povolení TÚ SR je podľa mojich znalostí a aj podľa ohlasov tu na portáli, veľmi rýchle a presné. Pani Ing. Kováčová zohľadňuje aj žiadosti na vybrané značky. Nakoniec na stretnutiach vo Vysokých Tatrách jej svoju spokojnosť s vydávaním povolení prejavilo veľa OM rádioamatérov. A nejde len o povolenia, ale o celý prístup k povoľovacej agende. Tu si ozaj nemôžeme sťažovať, ale musíme TÚ SR pochváliť a pani Ing. Kováčovej poďakovať.
Celý problém pána Vila Petríka ml. začal pri žiadosti o povolenie, keď si požiadal o značku OM0WAO, lebo jeho otec má povolenie OM3WAO (chodili sme spolu do školy, hoci nie do rovnakého ročníka). Na vysvetlenie, že predpis na vydávanie značiek to neumožňuje, reagoval pán Petrík príspevkom na portáli a vypísaním ankety. Dnes už má povolenie OM0AAO a môže vysielať.
Na, že dostal pán Petrík povolenie o pár dní neskôr spôsobila neplánovaná neprítomnosť p. Ing. Kováčovej v práci, lebo jej zomrela matka. To len na vysvetlenie. V ostatnom ma dopĺňajú Vaše reakcie v komentároch.
Vypísaná anketná otázka pána Petríka “Jste naprosto spokojeni se systémem, jakým jsou v OM přidělovány volací znaky?” je nešťastná a hľadá chyby neobvyklým spôsobom. Tyto bezohledné dezinformace se šíří již mnoho let v nezmenšené míře, až máte chuť, odpovedzte na anketnú otázku ako keby tam nebolo slovo “absolutně”, lebo to je v tomto prípade len fikcia a má slúžiť na podporenie urazeného ega. Sri.
Tono Mráz, OM3LU