Internetová príručka

Pýtate sa čo to má spoločné s rádioamatérskym portálom? Internet vytlačil zo shackov paket rádio a poskytol obrovské možnosti. Čím lepšie a efektívnejšie ich vieme využiť, tým máme z neho lepší osoh.

Bezpečnosť na internete
Vírusy a ďalší škodlivý software vedia riadne pokaziť náladu – ale len v prípade, že si nedáte pozor. Opravné balíčky a aktualizácie operačných systémov riešia nedostatky, na ktoré sa počas tvorby operačného systému neprišlo. V prostredí Windows povoľte automatické aktualizácie (Nastavenie – Ovládací panel – Automatické aktualizácie). Po stiahnutí takéhoto balíčka sa na lište napravo objaví ikona žltého štítu. Kliknutím na ňu otvorte okno a spustite inštalácie.
Firewall slúži na zamedzenie prístupu z/na počítač v sieti. Funguje na základe definovateľných pravidiel. V prípade, že nechcete aby sa vo vašom počítači mohol niekto prehrabávať, je dobré mať firewall. Windows XP už majú integrovaný aspoň jednoduchý firewall, Windows Vista pomerne slušný firewall. Kvalitnejšie a drahšie sieťové prvky (napr. routre) mávajú zabudovaný hardwareový firewall. V konfigurácii si však overte, či je aj zapnutý.

Obrovské bezpečnostné diery predstavujú routre, resp. WI-FI routre nastavené od výroby. Po Slovensku sú tisícky routerov, na ktoré sa dokáže pripojiť žiak základnej školy. Po zapísaní základných prístupových údajov (napr. na DSL linku) je vhodné nastaviť firewall, IP adresy a konfiguráciu WI-FI. Ak bezdrôtové siete nepotrebujete, vypnite ich.

NOD32 a Eset Smart Security Antivírusové programy, resp. antivírusové balíky sú ďalšou súčasťou na ochranu vášho počítača a len málokto sa bez nich zaobíde. V poslednom čase sú k dispozícii komplexné balíky antivírusu + firewallu + antimalwaru + antispamu a pod. Inštalácia takého balíka vyrieši veľmi veľa. Producenti väčšinou ponúkajú možnosť bezplatného otestovania ich produktu na určitú dobu. Odporúčané sú Eset Smart Security www.eset.sk, Kaspersky Internet Security www.kaspersky.cz , AVAST www.avast.com , AVG www.grisoft.sk či ďalšie.

Používanie ďalších programov, napr. na odstránenie škodlivého software (malware) záleží od rozsahu vlastností antivírusového balíka.

Prehliadače
Používatelia operačného systému Windows určite poznajú Internet Explorer. Konkurenciu mu robia Mozilla Firefox www.mozilla.sk či Opera www.opera-prehliadac.com . Každý má svoje výhody aj nevýhody. Najrýchlešia je Opera, najviac doplnkov má Firefox, väčšina webových stránok je písaná pre Internet Explorer. Vzhľadom k najmasovejšiemu rozšíreniu Internet Explorer-a má aj problém s tým, že o to viac sa záškodnícky software sústreďuje na lámanie jeho ochrany.

E-mailová schránka
Určite každý, kto má pravidelné pripojenie do internetu má emailovú schránku. Viacero serverov poskytuje možnosť bezplatnej emailovej schránky. Dôležitá je nielen jej kapacita, ale aj spoľahlivosť a doplnkové služby ako antivírusový a spamový filter, resp. intuitívnosť a možnosti webmailu či poštové servery.

Veľmi zlé skúsenosti mám so schránkami na serveroch post.sk a seznam.cz. Na prvom sa občas strácajú prílohy, na druhom aj emaily.

Minimálny počet emailových schránok sú dve. Jednu využívajte len ako spamový kôš – túto emailovú adresu používajte pri vyplňovaní formulárov na internete.

Windows a Linux
S emailovými adresami sa často spája ešte jeden problém – ich tvar. Veľká časť serverov v internete totiž využíva Linux, ktorý však rozlišuje medzi veľkými a malými písmenami. Ak mám na linuxovom serveri emailovú schránku napr. Jan.Novak@xyz.sk a napíšte mi email na jan.novak@xyz.sk, email sa vám vráti ako nedoručiteľný. To isté platí o prístupových menách a heslách, ak v nich využívate aj veľké písmená, pamätajte si ich v tvare, aký ste zadali – väčšinou totiž neviete, či beží server na Linuxe alebo Windowse.

Mená a heslá
Ukladanie prístupových mien a hesiel v počítači povoľte len ak vám na ich možnosti zneužitia nezáleží. Radšej si ich poznačte na papier a po týždni používania, keď ich budete mať v hlave, papier vyhoďte. Dobré prístupové meno je kombinácia písmen a čísel, napr. „5onovak“ je lepšie ako „petonovak“. Snáď netreba hovoriť, že meno a heslo majú byť rôzne….

Výsledky vyhľadávania vo Firefox-e s doplnkom náhľadov stránok Správne hľadáme
„Všetko je na webe“, znie reklamný slogan. Všetko možno nie, ale je toho dosť. Najrýchlejšie sa k požadovanej informácii dopracujeme cez vyhľadávače a katalógy – ak ich vieme používať.

Človek uvažuje takto: „Chcel by som ísť na dovolenku do Vysokých Tatier, niekde sa budem potrebovať ubytovať“.

Najlepšie výsledky vo vyhľadávači prinesie dvoj-troslovná fráza v prvom páde. Zadanie „ubytovanie vysoké tatry“ presne opisuje čo chcete a dopracujte sa k množstvu stránok s ponukami, z ktorých si môžete vyberať.

Ak však výpis zoznamu stránok nezodpovedá vašej predstave, zrejme ste nezadali správne kľúčové slová. Napríklad na slovné spojenie „vysoké tatry“ sa zobrazia aj stránky s turistickým sprievodcami, mapami, geografickými údajmi.

Vyhľadávačov a katalógových stránok je veľa. Prečo? Je to z dôvodu špecializácie. Všeobecné vyhľadávače ako Google, Yahoo, Zoznam, Seznam atď sú vhodné na všeobecné veci. Mnohokrát sú špecializované, napr. regionálne vyhľadávače oveľa presnejšie na náš dopyt.

Naučiť sa správne hľadať v mori internetových stránok je jedna z najpodstatnejších vecí a zároveň najťažších. Vyžaduje si teda trpezlivosť.

Záver
Internet je skvelá vec. Prajem všetkým jeho užívateľom mnoho pekných chvíľ, ale nezabudnite, že nielen počítačom je človek živý, HI.

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x