Let stratosférickej sondy aj s HAM experimentmi

V polovici augusta, v noci z 12. na 13.augusta, počas maxima meteorického roja Perzeidy, technický tím Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), vypustil z letiska v Partizánskom stratosférickú sondu JuloX.

Stratosféricky balón okrem iného poniesol aj komunikačný modul prvej slovenskej družice skCUBE, pomocou ktorého sa realizovali rádioamatérske experimenty. Let stratosférického balóna je ideálny pre testovanie komponentov do družice, pretože v stratosfére sú podmienky veľmi podobné podmienkam , ktoré sú vo vesmíre ako nízky tlak, teplota a zvýšená radiácia.

Prvým rádioamatérskym experimentom bola obojsmerná komunikácia v rádioamatérskom pásme 70cm. Transceiver pracoval v režime digitálneho opakovača (digipeater), teda po príjme AX.25 rámca dekódoval volaciu značku a odpovedal spať. Digipeater sa v cykle opakoval s CW majákom, ktorý vysielal základnú telemetriu. Transceiver skCUBE vysielal s výkonom 1W – AX.25 a 100mW – CW do dipólovej antény. Na pozemnej stanici sa nachádzala 7-el yagi anténa, ktorá bola smerovaná na balónovú sondu vďaka Robovej OM1LD trekovacej platforme.

Druhým experimentom bol príjem CW v pásme 2.4GHz. Vysielač pracoval s výkonom 250mW a bol pripojený na nami vyvinutú patch anténu so ziskom 6dB.

Viac si môžete o lete JuloX a detailoch prečítať na svetelektro.com

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x