Dom › Forum › Forum CQ HAMRADIO › Technika radiokomunikacji amatorskiej › ochrona przed ładunkami elektrostatycznymi › Odpowiedzieć do: ochrona przed ładunkami elektrostatycznymi
Ulohou spominanej tlmivky je to, aby tvorila skrat pre staticke indukovane jednosmerne napatie, ale aby netlmila vysokofrekvencnu energiu iducu z vysielaca do anteny, odpowiednio. vysokofrekvencnu energiu prijatu antenou a postupujucu koaxialom do prijmaca.
To znaczy, ze pre jednosmerne napatie by mala mat nulovy odpor, cize skrat ale pre vf signal by mala mat nekonecny “opór” (spravne, impedancja).
Impedancja (pre zjednodusenie ju stotoznime s induktivnou reaktanciou) x(L) = u * 2 * Pi * F * L, gdzie
ty – permeabilita materialu na ktorom je cievka navinuta
F – pracovna frekvencia
L – indukcnost cievky, ktora zavisi na pocte zavitov a jej rozmeroch
Pri navrhu tlmivky je este dolezite brat do uvahy aj jej parazitnu kapaciu, ktora spolu s jej indukcnostou vytvori rezonancny obvod, ktoreho rezonancna frekvencia by nemala lezat v pasme na ktorom je antena pouzivana.
Samozrejme situacia je omnoho zlozitejsia a konkretny navrh ochrany zariadenia pred ucinkami statiky, odpowiednio. blesku zavisi na konkretnom pripade. Kazda metoda ochrany ma svoje vyhody aj nevyhody a neda sa jednoznacne urcit, ktora je najlepsia. Vzdy ide skor o kombinaciu viacerych metod, no najjednoduchsia a najucinnejsia metoda je vzdy odojit antenu od zariadenia a pripojit ju k zemi.
Nikto Ti nanapise urob to tak, alebo tak a budes moct kludne spat…