Recenzja Kenwooda TM-271E

Kenwood TM-271E przyciąga wzrok na pierwszy rzut oka. Na rynku jest wiele urządzeń, które przyciągają wiele przycisków, potencjometry, kolorowe wyświetlacze… TM-271E je však výnimkou. Na prednom paneli sú iba dva otočné gombíky, päť podsvietených tlačidiel, LCD displej so zeleným podsvietením plus reproduktor. Možnosť ovládania však rozširuje dodávaný DTMF mikrofón so šestnástimi tlačidlami.

Kenwood TM-271E

Parametre Kenwood TM-271E

Kenwood TM-271E
OGÓLNIE
Zakres częstotliwości TX:144-146 MHz
RX:144-146 MHz
Modulacja F3E (FM), F2D
Autorem tego bardzo udanego projektu jest Mak 13.8V DC ±15%, zem na kostre
Obecne zużycie
pri vysielaní
pri príjme
Menej ako 13,0 A (CZEŚĆ), mejej ako 8,0 A (Sean Smith KG4WSS)
Menej ako 1,0 A
Zakres temperatury pracy -20° C ~ +60° C
Impedancja anteny 50 ohm
Impedancja mikrofonu 600 ohm
Frekvenčná odchýlka ±2.5 ppm (-20°C ~ +60°C)
Wymiary (SxWxG)
(s výstupkami)
160 x 43 x 137 mm
(161 x 43 x 169 mm)
Waga 1,2 kg (około)
Są jednym z nich
Moc wyjściowa HF (około)
Vysoký (CZEŚĆ)
Nízky (NISKI)
60 W
25 W
Modulačný spôsob reaktančný
Maximálny zdvih ±5 kHz
Modulačné skreslenie Menšie ako 3% (300 Hz ~ 3 kHz)
Są jednym z nich
Uwikłanie Superhet s dvojitou MF
Częstotliwości pośrednie
1.MF
2.MF
49.95 MHz
450 kHz
że czułość była słaba przed regulacją (12dB SINAD) Mepšia ako 0.18 μV (Po zúžení MF: lepszy niż 0.22 μV)
Citlivosť squelchu Minimálne 0.1 μV
Tłumienie harmonicznych
-6 dB
-60 dB
Viac ako 12 kHz (So zúženou MF: więcej niż 10 kHz)
Menej ako 30 kHz (So zúženou MF: mniej niż 24 kHz)
Audiovýkon Viac ako 2 W (pri 5% skreslení)

Kenwood TM-271E

Tranceiver je primárne konštruovaný pre mobilné použitie. TM-271E spĺňa podmienky amerického ministerstva obrany MIL-STD 810 C, D, E a F, ktoré sa týkajú odolnosti proti vibráciám a nárazom. Okrem toho má certifikát zhodnosti s direktívou EU 95/54/EC týkajúcej sa elektromagnetickej kompatibility.

Detail tlačidiel Ako bolo spomenuté hneď na úvod, na TM-271E nenájdeme mnoho ovládacích prvkov. Čo všetko však potrebujeme pre FM prevádzku na 2m? Takže stroho vyzerajúce zariadenie môže byť pre mnohých výhodou, najmä ak neradi hľadajú v záplave gombíkov ten správny.

Detail displeja Jednou z najčastejšie používaných funkcií pri prevádzke cez prevádzače je REVERSE, čiže posluch prostistanice na vstupnej frekvencii prevádzača. Kenwood TM-271E môže automaticky kontrolovať signál na vstupe prevádzača. Ak je v dostatočnej sile, na displeji sa rozbliká písmeno R, čím dáva na známosť, že je možné aj simplexné spojenie.

Nastavenie jasu displeja v menu Ďalšie tri tlačidlá (MR, VFO a CALL) slúžia na zvolenie frekvencie. TM-271E má až 200 pamäťových kanálov. Ak chceme využiť alfanumerické pomenovanie (max.6 znakov), ich počet sa redukuje na sto. Po prepojení s počítačom ich môžeme zadávať, meniť a mazať s programom MCP-1A, ktorý je voľne šíriteľný. Ten nájdete na stránkach firmy Kenwood a má približne 1,5 megabajtu. Prepojovací kábel je zakončený 25-pinovým Canon konektorom, ktorý sa zapája na sériový port.

Uvítací text Tieto štyri tlačidlá majú aj druhú funkciu, ktorou sa dostaneme do nastaveniu squelchu, ukladáme do pamäte, presúvame z pamäte do VFO a aktivujeme 1750 Hz tón. Piatym tlačidlom s ikonou kľúčika zablokujeme tranceiver pred nechceným prepnutím. Množstvo ďalších menej dôležitých funkcií je skrytých v menu, ktoré je veľmi prehľadné.

Program MCP1A TM-271E je vo veľkej miere ovládateľný z klávesnice mikrofónu. Cez ňu máme tiež možnosť zadávať priamo frekvenciu. Aj tlačidlá na mikrofóne sú podsvietené.

Už samozrejmosťou je viacero spôsobov skenovania. TM-271E môže skenovať: celé pásmo, všetky pamäte, frekvenčný rozsah, skupinu pamätí, hlavnú (call) częstotliwość, frekvenciu DCS a CTCSS subtónu (zabodovaný kodér aj enkodér so 42 CTCSS subtónmi a 104 DCS subtónmi) a prioritný kanál každé tri sekundy. Skenovanie môže pokračovať po určitom čase (Montaż tribandera KV – time operated), alebo po zmiznutí nosnej (W miarę możliwości będzie współpracować z jedną lub dwiema stacjami równolegle – carrier operated).

Zadný panel Pod krytmi sa skrýva veľkoryso dimenzovaný liaty chladič tvoriaci zároveň šasi. Nakoniec pri výkone 60W určite nezostane studený. Na zadnom paneli je N konektor na anténu, výstup na externý reproduktor a napájací kábel. Na paneli už asi nebolo miesto, pretože dátový konektor umožňujúci pripojiť externé TNC visí vo vzduchu. Vnútorne je TM-271E spracované veľmi čisto SMT technológiou.

Na pásme sa TM-271E chová presne podľa predpokladovako príjemný a kvalitný tranceiver. Pri prienikoch z okolitých kanálov je možné aktivovať funkciu Narrow, ktorá sa prejaví zúžením pásma pri príjme a zároveň znížením modulačného zdvihu pri vysielaní. Dobrý dojem pri príjme dopĺňa oválny reproduktor s rozmermi 58×35 mm na prednom paneli. Vysielané audio hodnotili protistanice tiež ako výborné s vyrovnanou frekvenčnou charakteristikou.

Doplnky:

Ručný mikrofón KMC-30 Ručný DTM mikrofón KMC-32 Stolový mikrofón MC-60A Napájací kábel PG-2N
Napáajcí kábel s filtrom do auta PG-3B Dátový kábel PG-5A Napájací zdroj PS-33 (20,5A) Heavy duty napájací zdroj PS-53 (22,5A)
Externý reproduktor SB-50B Mikrofónna redukcia
0 0 głosy
Ocena artykułu
Ustawiać
Ustaw alerty
Gość
0 Uwagi
Dodano opinię
Zobacz wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za Twoje komentarze, Proszę, komentarz!x