Vertikálna anténa na 80m vytiahnutá balónom

Vyprodukovať poriadny signál v pretekoch na spodných pásmach je zážitosť koncového stupňa a antény. Štyridsaťmetrový vertikál vyprodukuje signál ako má málokto, snáď iba tí fanatici, čo investujú do stožiarov státisíce.

Myšlienka využiť balóny na vytiahnutie vertikálnej antény nie nová. Dá sa využiť na jednorazové akcie ako je napríklad CQ WW Contest za predpokladu že bude bezvetrie alebo len slabý vietor.
Táto myšlienka sa dočkala oprášenia vďaka tomu, že aj u nás sa dá kúpiť potrebné hélium a balóniky. Môžeme si vybrať buď väčší počet menších balónikov (10 – 15) a malú bombu s héliom alebo veľký reklamný balón. Tie by vám mohla zapožičať aj firma, ktorá ho má zakúpený na reklamné účely.

Vzhľadom na to, že sa jedná o anténu dočasnú, javí sa najvhodnejšie anténa lambda/2, čím si ušetríme námahu so zakopávaním radiálov. Táto anténa má v päte vysokú impedanciu, takže na pripojenie ku koaxiálnemu káblu bude potrebný transmatch. Šírka pásma pre PSV<2 je asi 80kHz v pásme 80m.


V mieste päty zabijeme do zeme uzemňovaciu tyč, ktorá bude zároveň kotviť anténu. Drôt s ohľadom na váhu volíme tenší, postačí CuL s primerom 0,5 – 0,7mm. Okrem toho budeme potrebovať dva izolátory (pozor, tým že je v päte vysoká impedancia, bude tam aj vysoké napätie!) a silonový vlasec. Ten sa vinie popri žiariči a jeho úlohou je zachytiť anténu ak by došlo k prelomeniu medeného žiariča. Nikdy nevypúšťajte anténu bez tejto poistky!

Žiarič je vysoký asi 40m, presné doladenie môžeme urobiť pomocou GDO. Vzhľadom k tomu, že anténa nikdy nebude úplne stabilná, bude sa meniť aj PSV. Vhodné je anténu nastaviť na nižšiu frekvenciu, lebo vietor ju bude stláčať dolu, čím ju bude skracovať. Postaviť tak vysokú anténu je možné len v dostatočnej vzdialenosti od stromov, stožiarov VN aj iných obydlí.

V prípade, že sa bude meteorologická situácia zhoršovať (búrka, vietor), anténu stiahneme. Drôtový žiarič sa veľmi dobre zvíja na bubon záhradnej hadice, v núdzi aj vedro. Zvinutím na lakeť či dosku by sme deformovali medený vodič a pravdepodobne by nám vzniklo neforemné klbko.

Literatúra:
[1] Dva příspěvky k anténní problematice, RZ 9/1985
[2] http://www.hard-core-dx.com/nordicdx/antenna/special/baloon.html

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x