Podstawy obsługi VHF / VHF

Podstawy obsługi VHF / VHF to kolejny artykuł Zoli, OM7AQ. Jest to przegląd metod działania DX w tych pasmach, ich charakteristika a využitie. Pôvodný článok som doplnil zmienkou o nových druhoch prevádzky WSJT a JT44. K týmto mimoriadne progresívnym technológiám sa v budúcnosti vrátime ešte v samostatných článkoch.
DX prevádzka na VKV/UKV pásmach je náročná nielen z technického hľadiska , ale kladie veľké nároky i na prevádzkové kvality operátora. Na VKV/UKV pásmach na DX prevádzku využívame nasledujúce módy:

Anténa 2x16el. F9FT na 2m Troposférické šírenie
Najčastejšie sa vyskytuje v jesenných mesiacoch. Od ostatných druhov šírení sa líši tým, že niekedy trvá aj niekoľko dní. Signály DX staníc sú obvykle stabilné, ale nie sú extrémne silné. Toto šírenie môžeme využiť na VKV a UKV pásmach – 2m, 70cm, 23cm, 13cm…

Spojenia odrazom od sporadickej vrstvy E (ES)
Fyzikálnu podstatu mechanizmu tohoto druhu šírenia sa ešte nepodarilo dostatočne objasniť. Vyskytuje sa väčšinou v jarných a v letných mesiacochod mája až do augusta. Es môžeme využiť v pásmach 6m a 2msamozrejme na vyšších frekvenciách menej častonie sú zriedkavosťou spojenia s dosahom nad 2000 km. Počuteľnosť signálov je veľmi dobrá, avšak veľmi často kolísavá, niekedy od 0 S až do extrémnej sily nad S 9. Šírenie niekedy trvá veľmi krátkoniekoľkohodinové otváranie pásma je zriedkavosťou. Požiadavky na technické vybavenie stanice nie sú vysoké.

Zorza polarna - Zorza Polarna Spojenia odrazom od polárnej žiary (Aurora)
Polárna žiara je atmosferický úkaz, ktorý sa odohráva vo výške 100 do 1000 km nad zemským povrchom. Ide o ionizovanie hornej vrstvy atmosféry pôsobené preletom nabitých častíc počas slnečnej búrky. Častice súzachytenéa usmernené zemským magnetickým poľomtakže sledujú magnetické siločiary Zeme k magnetickým pólom. Ionizované miesta odrážajú rádiové vlny VKV a UKVvšetky stanice pritom musia mať antény nasmerované na toto miestona sever. Signály, ktoré sa odrážajú od polárnej žiary majú charakteristický zvukpri CW nepočujeme tón, pri SSB je signál zachrapčaný.

MS prevádzka Spojenia odrazom od mateorických stôp (SM)
Jeden z najnáročnejších druhov DX prevádzky na VKV pásmachrádiové vlny sa odrážajú od ionizovaných stôp, ktoré vznikajú po vznietení meteoritov pri ich prelete hornou vrstvou atmosféry. Odrazy trvajú len krátky čas, preto pri telegrafnej prevádzke sa vysiela veľkou rýchlosťou, aby sa dalo preniesť počas krátkeho času čím viac informácií. Toto šírenie môžeme využiť v pásmach 50MHz, 144MHz a 432MHz. *V poslednom čase sa veľký počet VKV DX-manov venuje MS prevádzke módom WSJT. Umožňuje aj minimálne vybaveným staniciam nadväzovať spojenia na veľké vzdialenosti.

Anteny W5UN na 2m EME Spojenia ZemMesiacZem (EME)
Určite najnáročnejší druh prevádzky, používa sa od 50 MHz až po 24 GHz. Pri EME spojeniach musia byť antény korešpondujúcich staníc nasmerované s veľkou presnosťou na Mesiac. Na nižších pásmach sa používajú anténne systémy z niekoľkých antén, na vyšších pásmach sa obvykle používajú paraboly. Pri spojeniach sú signály zvyčajne slabé, len niekoľko špičkovo vybavených staníc má silný signál. Pri prevádzke je nevyhnutné používať nízkošumový predzosilňovač a čo najväčší výkon. *Vďaka novému módu JT44, ktorý umožňuje príjem extrémne slabých signálov nároky na vybavenie staníc poklesli.

gye@isternet.sk<BR
http://Oprócz satelitów w amatorską komunikację kosmiczną zaangażowane są również kompleksy orbitalne

0 0 głosy
Ocena artykułu
Ustawiać
Ustaw alerty
Gość
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej oceniane
Dodano opinię
Zobacz wszystkie komentarze
śledzić
1 rok temu

[…] druhy šírenia, co możesz przeczytać w starszym, ale stále aktuálnom článku OM7AQ Základy VKV/UKV prevádzky . Rozproszenie meteorów (SM) operacja jest popularna w przypadku HAM VHF. Väčšinou sa využíva […]

1
0
Będziemy wdzięczni za Twoje komentarze, Proszę, komentarz!x