Potrebujete pomoc pri výbere nového alebo už používaného zariadenia?
Prečo chcete nové zariadenie?
Možno ste práve získali licenciu a chcete vysielať. Možno ste v súčasnosti získali licenciu s väčšími právami alebo ste len začali so starým zariadením, ktoré ešte funguje (ako ja… začal som s Heath HV-9) a chcete niečo dokonalejšie. Možno vám už vaše zariadenie nevyhovuje a možno práve chcete vlastniť to najlepšie zariadenie.
Na objasnenie situácie teraz prevezmem rolu klasického rádioamatéta, ktorý sa chce dostať na HF pásmo a robiť spojenia s využitím všetkých populárnych módov (SSB, CW a HF digitálne módy ako PSK31). V tejto situácii si nemôžem dovoliť najmodernejšie zariadenie, výkonné… stabilnú frekvenciu, kryštálové fitre, možnosť ovládania počítačom a dobrú citlivosťa selektivitu. Nové alebo používané?
Dnešné zariadenia na strednej úrovni ako Icom 746 Pro, Yaesu FT-920 a Ten-Tec Jupiter sú výkonnostne také dobré alebo lepšie ako zariadenia z 90. rokov. Sú dokonca odolnejšie voči QRM a vo všeobecnosti sa aj ľahšie používajú. Takže ak si chcete kúpiť úplne nové zariadenie a nechcete minúť viac ako $1500, je tu veľa dobrých možností. Na trhu môžeme nájsť použité zariadenia, ktoré sa v súčasnosti už v obchodoch nepredávajú, ale pred pár rokmi tvorili výkonnostnú špičku, a stále patria medzi tie lepšie čo sa dá zohnať. Hovoríme tu o Icom 756 Pro, Yaesu FT-1000 MP, Kenwood TS870, Drake TR-7, a Ten-Tec Omni VI a VI+. Tieto zariadenia sú bez pochýb také dobré, že je možné na nich uskutočniť všetky QSO ako na dnešných zariadeniach. Ak vám neprekáža kúpa používaného zariadenia, môžete ich získať za polovičnú cenu z ceny, za ktorú sa predávali ako nové.
Veľkou výhodou pri kúpe už používaného zariadenia je, že ak ho kúpite za dobrú cenu, budete ho pravdepodobme môcť o rok alebo dva predať za tú istú cenu. Veľa rádioamatérov takto kupuje použité zariadenie a potom ho predajú ak sa rozhodnú, že chcú niečo iné. Takto sa človek môže oboznámiť s rozličnými zariadeniami a zistiť ktoré mu najviac vyhovuje.
Aké vlastnosti?
Veľmi veľa rádioamatérov si vyberá zariadenia podľa toho koľko má ovládacích prvkov. Dôleźitý je však úžitok, nie len vlastnosti.
Ja by som si nekúpil zariadenie, ktoré nemá elektronické digitálne ladenie. Skoro všetky zariadnia strednej kategórie majú duálne VFO ( môžu vysielať na jednej VFO frekvencii a prijímť na inej frekvencii). To je veľmi dôležitá vlastnosť pre DX a kontesty, Ja by som si nevzal zariadenie, ktoré toto neumožňuje. Môžete aproximovať split mód prostredníctvom RIT a XIT, ale bude limitovaný váš frekvenčný offset. Napríklad, veľa európskych SSB operátorov bude vysielať pod 7100 kHz na 40 metrovom pásme, zatiaľ čo budú počúvať nad 7150 kHz a bez možnosti splitu resp. ďalśieho prijímača nebude možné s nimi pracovať.
Už som predtým spomenul selektivitu ako dôležitú vlastnosť. Selektivita je schopnosť vykopávania tažko počuteľných signálov na veľmi rušivom pásme. Selektivita a senzitivita umožňujú vykopať slabé signály (DX) v rušivom pásme kde sú silné lokálne signály. Mechanická a kryštalická fitrácia spolu s pásmovým ladením a DSP sú vlastnosti, ktoré vylepšujú selektivitu.
Kryštalická filtrácia sa môže použiť pre akýkoľvek typ, nie len CW. Je užitočná proti QRM keď beží PSK31 na USB. Ale nie veľa zariadení umožňuje použiť CW filter, ak to nie sú CW typy. Výnimkou je Ten-Tec line.
Pásmové ladenie je ďalší spôsob elimináce QRM. Uvediem príklad. Keď vystrihnete do papiera veľkosti vášho monitora obdĺžnik a priložíte ho k monitoru a budete ním pohybovať do prava a do ľava proti monitoru k obrazovke na jednu alebo druhú stranu… To je asi spôsob ako pásmové ladenie funguje. Veľmi efektívne môže byť v SSB.
NB nám umožňuje eliminovať pravidelne sa objavujúce QRM ako napríklad štartovanie auta, hoci s vynaložením určitej senzitivity. Ak žijete v oblasti s veľkým rušením, môže to byť nevyhnutné. NB obvody nefungujú dobre pri nesúvislom, nepravidelnom rušení ktorý je často počuteľný na nižších pásmach… ale DSP áno.
Notch filter je ďalšia vec na eliminovanie rušivých zvukov na špecifických frekvenciách. Pracuje skvele ak sa napríklad niekto rozhodne naladiť alebo vysielať úzko-pásmové signály blízke vašej frekvencii počas CW alebo HF digitálne QSO. Väčšina notch filtrov pracuje na audio-frekvenčnej časti rádio stanice, takže aj keď eliminujete rušivé zvuky, môže to stále ovplyvniť váš príjem signálu vďaka kolísaniu AGC (preto sú kryštalická filtrácia a pásmové ladenie želateľné vlastnosti).
DSP- redukcia rušivých vplyvov je nová vlastnosť kde možno zbadať rozdiely. Je to úžasné počuť nezreteľné CW signály z pozadia keď stlačíte DSP. Pre mňa by bolo veľmi ťažké vrátiť sa k zariadeniu bez DSP keď som to už raz vyskúšal, aj keď podľa môjho názoru to nie je až také dôležité pre HF digitálny typ alebo SSB operátor.
Kde sa dozviete viac
Moje prvé odporúčanie pre každého, kto nevie veľa o rádio staniciach je urobiť si malý prieskum. Ak rozmýšľate o novom zariadení keď čítate tento článok, tak ste bez pochýb zistili, že www.cq.sk je výborným zdrojom informácií. Pre tých, čo si chcú kúpiť použité rádio stanice odporúčam čítať recenzie. Pre informácie o cenách je dobrým zdrojom napr. Zahraničný eBay. Môžte tam nájsť zariadenia lacnejšie ako kdekoľvek inde (hlavne na Slovensku a aj v Čechách).
Takže… čo vlastnim ja?
Ešte stále mám HW-9, aj keď som ho už pár rokov nepoužil. Toto rádio pravdepodobne v budúcnosti predám aby som si kúpil niečo pre mňa vhodnejšie. Potom mám Elcraft K2, ktoré som si poskladal zo súpravy. Hlavným dôvodom prečo som si toto kúpil, je že som chcel naj-notch výkonnosť a chcel som si poskladať svoje rádio. Som tiež zástanca QRP.
Moje najlepšie zariadenie (aj keď použité) je Ten-Tec Omni VI/Option 1, ktoré som kúpil od človeka, ktorý sa rozhodol, že chce skúsiť nový Ten-Tec Jupiter (teraz už má nový Ten-Tec Orion). Som veľkým fanúšikom Ten-Tec, takže určite ho odporúčam. Z používaných zariadení by som si určite kúpil Omni VI/Option 1, keďže si myslím že je to najvýhodnejšie kúpa. Pracuje veľmi dobre pre akýkoľvek HF typ, najviac pre CW a HF digitálne typy. Dobrou kúpou je aj Icom 756 Pro, najmä pre SSB alebo HF digitálny operátor. Použité Icom 746/Pro, Kenwood TD-570SG, Yaesu FT-920 alebo Ten.Ten Jupiter (tu môžete aktualizovať firmware prostredníctvom internetu a mať tak rovnakú rádio stanicu, ktorá sa v súčasnosti predáva) si zaslúžia vašu pozornosť.
Na vyššej úrovni sú zariadenia ako Yaesu FT-847 (je dobré pre HF vysielanie ale pripúšťa VHF/UHF satelitné vysielanie), Kenwood TS-570DG (rovnaký ako –S model ale bez 6m), a Ten-Tec Pegasus (vyžaduje počítačovú kontrolu… ako Jupiter bez predného ovládacieho panelu… ale obyčajne dostupný za niekoľko sto dolárov menej ako Jupiter). Kachina (tiež vyžaduje počítačovú kontrolu… prvé zariadenie tohto druhu) je rovnako cenovo dostupná.
Zhrnutie
Rozhodnite sa, ktoré vlastnosti sú pre vás dôležité, oboznámte sa s tým, ktoré rádio stanice majú tieto vlastnosti, ako ich výrobcovia zdokonaľujú, a to prostredníctvom cq.sk, ARRL, eHam.net a iných recenzií. Potom už len vezmite ušetrené peniažky a postavte poriadnu anténu!
John Clifford (KD7KGX)
Translated by YL of MW3SDO, corrected and accepted by MW3SDO