QSL Maker 2.2 – lístok na kolene
Dostať QSL lístok znamená pre väčšinu rádioamatérov dôvod k radosti. HAM spirit hovorí, že na žiadosť o QSL treba 100% odpovedať. Pre začínajúceho rádioamatéra znamená tlač niekoľkých stoviek lístkov nezanedbateľné výdaje.
Určite každému kto má počítač s tlačiarňou, sa už prehnala hlavou myšlienka vytlačiť QSL lístky doma. Niektoré logy dokonca túto možnosť ponúkajú. Alternatívou je tiež navrhnúť si ich v textovom či grafickom editore…. To je ale pomerne časovo náročné. Čo tak špecializovaný program?
John WB8RCR jeden takýto program napísal – QSL Maker, momentálne vo verzii 2.2. Na spustenie bude postačovať akýkoľvek počítač s W95+ a tlačiareň. Inštalácia je bezproblémová, po jej dokončení Vám ubudne z disku asi 1,5 MB.
Po spustení sa môžete pustiť do vlastného návrhu. Že neviete ako? Ako inšpiráciu John pripravil niekoľko druhov QSL lístkov. Na začiatok je dobré vyskúšať si ich úpravu. Zmeniť značku, adresu, obrázok, farbu písma, premiestniť tabuľku….
V ľavom hornom rohu okna je toolbar:
- prvé tlačidlo „Page“ umožňuje nastaviť počet lístkov a ich orientáciu na jeden hárok papiera.
- tlačidlom „Card“ sa nastavuje pozadie – jednofarebné a lebo s obrázkom (formát BMP a DIB).
- „Call“, čiže značka, slúži na zadanie Vašej značky, písma, farby a jej umiestnenia na lístku.
- „Address“ vkladá štyri riadky, do ktorých sa odporúča zadať vlastnú adresu. Opäť je možné nastaviť písmo, jeho farbu a umiestnenie riadkov.
- „Block“ je tabuľka, do ktorej sa vpisujú údaje. Žiaľ dá sa zmeniť jedine písmo, jednotlivé kolónky sú prednastavené. Tabuľka môže byť priehľadná, alebo vyplnená farbou. Je možné aj vynechať miesto pre samolepku.
- „Greeting“ slúži na vloženie pozdravu a QSL statusu.
- „Extras“ umožňuje vložiť ešte dva ďalšie texty, napríklad informácie o zariadení, poznámku a pod.
- „Edit QSOs“ otvára okno na úpravu spojení. Zadané údaje sa vpisujú do QSL lístkov zvoleným písmom a farbou.
Zvyšné funkcie programu sú ukryté v menu. Nie je ich však veľa, sú to bežné veci ako uloženie/načítanie návrhu, tlač, kopírovanie/vloženie a podobne. Za zmienku však stojí import zdrojových údajov vo formátoch ADIF, YP Log label, TR Log label a Log EQF verzie 9.
A je tu finále! Do tlačiarne vložte tvrdý papier (výkres) a lístky vytlačte. Na jednu A4 sa zmestia až štyri QSL lístky. Tie treba samozrejme oddeliť. Mne sa osvedčil ostrý nôž, dlhé pravítko a podložka. Práve toto je najpracnejšia časť výroby….
QSL Maker 2.2 sa neustále zlepšuje. Niektoré časti nepracujú celkom dobre (zmena niektorých písiem, obrázok v pozadí je zobrazený nekvalitne, nemožnosť úpravy kolóniek tabuľky). Na jednorazové vytlačenie pár lístkov je však dostačujúci.
Program QSL Maker 2.2 nájdete v sekcii Download CQ.sk.