Rádiový orientačný beh
Rádiový orientačný beh spája požiadavky na rýchly beh otvoreným terénom, presnú orientáciu v krajine, rýchle a samostatné rozhodovanie a taktické riešenie problémov, schopnosť ovládať zameriavací prijímač a v neposlednom rade schopnosť koncentrácie a pevnú vôľu. Na Slovensku aj Čechách a predtým Československu má dlhoročnú tradíciu.
Čo je rádiový orientačný beh
V priestore pretekov (najlepšie zalesnenom) je ukrytých 5 vysielačov, ktoré vysielajú postupne vždy 1 minútu v päťminútovom cykle. Šiesty vysielač, ktorý vysiela nepretržite na inej frekvencii, sa používa na navedenie súťažiaceho na cieľ.
Pretekár je vybavený zameriavacím prijímačom a v prípade potreby aj mapou oblasti pretekov. Jeho úlohou je nezávisle lokalizovať všetky vysielače a dosiahnuť cieľ v čo najkratšom čase. Súťažiaci si sám zvolí poradie hľadania vysielača na základe svojho pozorovania po štarte, odhadu vzdialenosti a konfigurácie terénu. Súťažiaci si vyberá svoj postup terénom na základe mapy a odhadovanej polohy vysielača.
Technické parametre vysielačov a antén pre rádiový orientačný beh, ako aj parametre trate sú medzinárodne štandardizované.
Súťaž ROB sa zvyčajne skladá z dvoch samostatne vyhodnocovaných súťaží v pásmach 3,5 MHz a 144 MHz. Vzhľadom na výrazne odlišný charakter šírenia rádiových vĺn v týchto dvoch pásmach a technické vybavenie je aj celkový charakter oboch súťaží výrazne odlišný. Súťažiaci sú rozdelení do 15 kategórií podľa veku a pohlavia. Dĺžka trate sa pohybuje od 2 do 10 km, počet vyhľadávacích vysielačov od 2 do 5 v závislosti od kategórie pretekára.
Videopredstavenie rádiového orientačného behu
Kde hľadať ďalšie informácie o rádiovom orientačnom behu?
Na Slovensku skúste http://rob.sk , v Čechách http://www.ardf.cz