SDR TRX Ensemble
Získať stavebnicu SDR Ensemble si vyžaduje trpezlivosť a sledovanie internetu. Všetky stavebnice sú predávané cez web http://kb9yig.com/ , avšak ich dostupnosť je obmedzená. Cena SDR Ensemble je 74USD, čo je veľmi prijateľné. Minulý rok sa mi podarilo jednu stavebnicu zakúpiť, poskladať a sprevádzkovať.
Stavebnica je zasielaná v dvoch obálkach. Dôvod je zrejme vyššie poštovné za väčší alebo ťažší balíček. V mojom prípade bol niekoľkodňový posun v doručení, takže bolo treba čakať kým nedorazila aj druhá obálka. V nich sú súčiastky na všetky štyri skupiny pásiem 160m, 80m/40m, 30m/20m/17m alebo 15m/12m/10m, takže po dokončení vám časť zostane nepoužitých. Staviteľ sa však musí rozhodnúť, o ktoré pásma má záujem.
Koncepcia zapojenia SDR Ensemble používa USB AVR riadenie frekvenčnej syntézy si570. To znamená, že oscilátor je plynulo preladiteľný z počítača. Vstupné a výstupné I a Q signály sa vedú do zvukovej karty. Podľa typu zvukovej karty je tak možné spracovať až 192kHz frekvenčného spektra v jednom okamihu.
Zmiešavače v RX aj TX časti sú FST3253, PA je osadený dvoma tranzistormi BS170. Výhodou je, že frekvenčná syntéza a AVR sú napájané cez USB a od ostatnej časti SDR TRX izolované. Zmenšuje to vnikanie rušivých produktov do zariadenia.
Detail SDR TRX Ensemble
Celková konštrukcia vrátane prídavného relé na RX/TX PA a XVRT
Osadzovací a oživovací postup je k dipozícii na webstránke http://www.wb5rvz.com/sdr/ensemble/ . Určite ho je potrebné dodržať, lebo jednoduchosť zhotovenia je len zdanlivá. Náročnejšie je osadenie SMT súčiastok (blokovacie kondenzátory a IO) a navinutie cievok, resp. transformátorov. Obojstranný plošný spoj navyše je navrhnutý s veľmi malými plôškami na súčiastky čo sťažuje kvalitné zapájkovanie. Chce to vhodnú mikropájku, cín, držiak a istú ruku.
Osadzovanie plošného spoja tak súhrnne zaberie cca. 10 až 15 hodín čistého času. Na oživenie je nutné mať JS voltmeter a ampérmeter, a veľmi vhodný je osciloskop a druhá rádiostanica.
Zadný panel SDR TRX Ensemble
1, prepojovacie káble a konektory, audio aj USB, musia byť špičkové. T.j. káble s dobrým tienením a konektory precízne, najlepšie pozlátené. Káble by nemali byť dlhšie ako je nutné.
2, napájací zdroj pre SDR musí byť stabilizovaný s dobrou filtráciou
3, na zvukovej karte nešetrite. Zvukové karty na základnej doske síce „hrajú“ dobre, ale pre spracovanie SDR veľmi vhodné nie sú. Ak plánujte aj vysielať, vhodné sú karty podporované PowerSDR
4, Výber počítača záleží od nárokov, ktoré budete mať. V minimalistickej verzii môžete vyskúšať aj P-III/1GHz ale ak budete chcieť využiť filtre s lepšou strmosťou či zredukovať oneskorenie signálu, treba výkonný PC. Teda aspoň dvojjadro, niekoľko GB RAM, grafickú kartu. Operačný systém záleží od hardwaru, väčšinou sa používa Windows XP a Windows 7. Ak máte novší hardware, dajte prednosť Sedmičke, má lepšiu prácu so zvukovým zariadením ako predošlé verzie OS.
5, SDR software sa delí na PowerSDR (vrátane klonov) a ostatné. Programy ako Rocky, KGKSDR, WinRad sú jednoduché a určite funkčné, ale sú s nimi spojené určité obmedzenia. Pre solídnejšiu prácu treba PowerSDR, ktorý je síce zložitejší, ale ponúka lepšie možnosti. Do pozornosti dávam GSDR http://genesisradio.com.au/GSDR/new/, ktorý v aktuálnej verzii už umožňuje riadenie si570 a podľa mojich skúseností je výrazne rýchlejší a stabilnejší ako PowerSDR
Ak teda máte záujem o experimentovanie na KV a zručnosť v skladaní stavebníc, vyskúšajte SDR TRX Ensemble. Nevýhodou je náročné zhotovenie a nemožnosť dosiahnutia optimálneho nastavenia, výhodou je cena. Pokiaľ to SDR myslíte skutočne vážne, priplaťte si rovno za nový Genesis G11 http://www.genesisradio.com.au/G11/ .