Skúšky…

Tí, ktorí čítali článok o mne vedeli, že sa chystám na „D-éčko“. Minulý týždeň som dostal vytúženú pozvánku. Pri učení som vychádzal najmä z dvoch zdrojov: knihy „Požadavky ke zkouškám operátoru amatérskych rádiových stanic“ od Ing.Jaroslava Kadlčáka OK1BB a Ing.Miloša Prosteckého OK1MP a stránok TÚ SR http://www.teleoff.gov.sk. Keďže času bolo už málo a chcel som sa to naučiť čo najlepšie, na portále bolo troška pomenej článkov a na e-maily som odpisoval až dnes – SRI…

Moja púť za skúškami začala v pondelok večer – električkou cez Starý Smokovec do Popradu. Po 40 minútach čakania prichádza autobus. Ráno pred piatou prichádza na Nivy. To už vyzivujem tak, že by sa aj krokodíl zľakol. Na stanici čakám na rozvidnenie, potom skočím splašiť niečo pod zub a vydávam sa do mesta. TÚ SR sídli na Továrenskej 7 v peknej budove. Asi o pol ôsmej už sedím na vrátnici….

Ako také skúšky prebiehajú?
Všetci – to je siedmy (hanba!) sa odoberáme o ôsmej do zasadačky, kde nás víta predsedníčka skúšobnej komisie p.Kováčová. Predstaví nám členov skúšobnej komisie a povie, ako taká skúška prebieha. Treba ešte skontrolovať prihlášky, a môžeme začať!

Adepti na triedu C a B začínajú skúškou z morzeovky a prevádzky. Aby sme ich nerušili, odoberáme sa na chodbu, ale za dverami počúvame to pípanie. Na tvárach vidno sústredenie, nervozitu aj veľké očakávanie. Veď tak dlho sa na to pripravovali!

Potom sa dostávajú k slovu aj ostatní – prichádzajú na rad skúšky z predpisov a techniky. Z každej oblasti päť otázok. Nič zložité, ak to človek má preštudované. Ťažkosti robí hádam iba technika – každý uchádzač sa tam zdržal hádam najdlhšie.

Ja začínam skúškou z predpisov. Začínam otázkou: „Čo je to amatérska vysielacia rádiová stanica?“. „Za akých podmienok je možné vysielať z paluby lodí a lietadiel?“: ďalšia otázka. Nie som si celkom istý, ale zdá sa, že odpovedám dobre. „Čo nie je dovolené vysielať?“ Potom sa odoberám na chodbu, kde si porovnávame otázky…

Po krátkej pauze prichádzam na „prevádzku“. Tú hodnotili moji známi ako aj najťažšiu. Rozoberáme možnosti využitia 2m. EME, tropo, lokátorový systém, QSL lístky… Otázky sú skutočne ťažšie, tu nestačí iba nabifliť sa. Nad viacerými treba porozmýšľať. Hodil by sa žolík „Zavolám známemu“. Konečne sa objavuje tých vytúžených sedem písme: prospel.

Ihneď si sadám do kresla a začínajú otázky z techniky. „Za prvé – usmerňovače, typy, vlastnosti, využitie. Za druhé: čo je to predozadný pomer antény? Tretia: antény pre VKV. Štvrtá: vstupný zosilňovač prijímača a požiadavky naň. Posledná: bloková schéma TCVR-a.“ Kreslím jednocestný, dvojcestný, Graetzov usmerňovač… Na každú otázku si v duchu formulujem odpoveď: yagi, quad, quagi, paraboly, vertikály, zisk, polarizácia, výhody. Konečne mám všetko!

Na chodbe medzi účastníkmi vládne už uvoľnenejšia atmosféra – väčšina má už skúšky za sebou – a to úspešne. Čochvíľa sú hotoví všetci. Na pásme sa v dohľadnom čase objaví teda šesť nových operátorov plus jeden staronový. Mrzí ma len, že sufix by mal začínať písmenom „A“. Chcel som požiadať o značku „OM0WAO“, kvôli rodinnej tradícii…. Zdá sa mi nezmyslené, že existuje predpis o tom, že sufix musí začínať týmto písmenom.

Skúšky sa mi zdali ľahšie ako som si predstavoval. Alebo to bolo len šťastie na otázky? Neviem. Určite sú ale zvládnuteľné. Držím palce aj ďalším adeptom na skúšky a s Vami milý HAM-ovia sa teším dopočutia!

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x