Jednoduchý prijímač bez vlastného zdroja

Ide o konštrukciu, ktorú popísal pred rokmi Ing.Viliam Petrík, OK3WAO (OM3WAO). Dostupný materiál som upravil a dnes Vám ho predkladám. Nejde o žiadny prevratný vynález či perpetuum mobileje to kryštalka s jednotranzistorovým zosilňovačom. Zaujímavý je spôsob získavania energie pre zosilňovač: zo vzduchu. da, zo vzduchu. Využíva sa zachytená elektromagnetická energia silnej stanice v pásme stredných vĺn.

Signál z vysielača, ktorý chceme prijímať sa dostáva z antény A1 na obvod C2L1, ktorý naladíme na frekvenciu vysielača. Po detekcii sa signál privádza na bázu tranzistora. Jeho pracovný bod je vhodné nájsť pomocou trimrov (R2 a R3) torej, aby bol príjem najsilnejšízosilnenie tranzistora pri danom napájacom napätí je najväčšie. V kolektorovom obvode sú zapojené vysokoohmové slúchadlá.

Konštrukcia zemnej batérie Na napájanie prijímača slúži signál indukovaný na anténe A2. Tento signál určíme výberom z pásma SV pomocou obvodu C7C8L2. Napätie sa usmerní diódou D2 a vyfiltruje kondenzátorom C6. Ak sa chceme vyhnúť druhej anténe, alebo v mieste príjmu nie je dostatočne silná stanica, môžeme prijímač napájať z tkzv. zemnej batérie. Batéria týchto rozmerov nám dá približne 0,7V a 1mA, čiže na napájanie prijímača použijeme dve až tri batérie spojené do série. Medená aj železná tyč musí mať priemer aspoň 7mm.

Uvedený článok je skôr inšpiráciou ako je možné využiť ďalší zdroj elektrickej energie. Je zaujímavé, že nevyužíva prírodné (voda, vietor, slnečné žiarenie) ani elektrochemické zdroje (batérie, akumulátory). Ktovie ako sa bude v budúcnosti rozvádzať elektrická energia?

Seznam delov:

R1 10k
R2 47k
R3 470k
R4 470
C1 3-30pF trimer
C2 200 až 500pF, ladiaci
C3 1,5nF
C4 10uF
C5 10uF
C6 100uF
C7 100-470pF
C8 3-30pF, trimer
C9 220pF
D1 Ge/Sch dióda
D2 Ge/Sch dióda
T PNP ľub.
SL * slúchadlá 2×2000 ohm
0 0 glasovi
Ocena članka
Nastaviti
Nastavite opozorila
gost
0 Komentarji
Povratne informacije vstavljene
Oglejte si vse komentarje
0
Veseli bomo vaših komentarjev, Prosim, komentar!x