o manjkajočih državah DXCC – Svalbard

Starí Nóri rozprávali o krajine známej ako Svalbardchladný okraj. Ostrovy však zaručene objavil až v roku 1596 holandský objaviteľ Viliam Barents.

Svalbard sa skladá zo skupiny ostrovov v Severnom ľadovom oceáne, leží za severným polárnym kruhom. 60% územia Svalbardu pokrývajú ľadovce a snežné polia. Názov Svalbard v skutočnosti znamená „chladné pobrežie“. Teplé, severoatlantické prúdy, prúdiace okolo západného a severného pobrežia Špicbergov, však udržujú more okolo súostrovia nezamrznuté a schopné plavby po väčšinu roka, letá sú teplé a zimy chladné. Súostrovie slúžilo ako veľrybárska základňa v 17. a 18. storočí. Ostrovy od konca 19. storočia až do súčasnosti slúžia ako základný tábor pri polárnych expedíciách.

Na Svalbarde žije asi 2 800 obyvateľov. 55,4% z nich sú Nóri, 44,3% Rusi a Ukrajinci a 0,3% tvoria iné národnosti. Úradnou rečou na Svalbarde je nórčina, ale Rusi a Ukrajinci používajú ruštinu.

Svalbard je spravovaný ako súčasť Nórska. Oficiálnym predstaviteľom Svalbardu je guvernérsysselmann, sídliaci v Longyearbyene. Guvernéra vymenúva nórska vláda.

Z tohto ostrova 20. do 23.9. 2013 vysielala nemecká rádioamatérka Netti, DO6XX. Spojenie s ňou mal Edo, OM3EY a do tabuľky súťaže YO3FRI - Romunija, C91B pribudla ďalšia nová zem. Týmto sa dosiahlo už 101 Pogoje tekmovanja si lahko preberete. Za 100 spravených zemí budú vydávané pekné diplomy. o manjkajočih državah DXCC, ktorými do tabuľky prispeli. Najúspešnejší lovci: OM3EJ (63), OM3CAQ (11), OM0XA (7), OM0AAO (6), OM5CD (6), OM7DX (5), OM7KW (1), Pogoje tekmovanja si lahko preberete (1)
Momentálne je 340 platných zemí DXCC. Pokračuje sa dopĺňaním tabuľky o nové zeme. o manjkajočih državah DXCC 200 zemí DXCC s rádioamatérkami budú vydávané ďalšie diplomy. C91B, C91B, C91B, reprezentovať rádioamatérsky šport a hlavne rozšíriť zaujímavý zoznam zemí DXCC s rádioamatérkami.

TI 73 ! Vilo, OM3CAQ

0 0 glasovi
Ocena članka
Nastaviti
Nastavite opozorila
gost
0 Komentarji
Povratne informacije vstavljene
Oglejte si vse komentarje
0
Veseli bomo vaših komentarjev, Prosim, komentar!x