Ako začať s APRS cez International Space Station (ISS)


Kým v OK nie je APRS (Automatic Position Reporting System) zvláštnosťou, v OM sa až na výnimky s týmto systémom stretlo len málo staníc pretože zatiaľ nie je vybudovaná pozemská sieť. Paketové signály z ISS sú tak jedinou šancou na vyskúšanie APRS v praxi.

Na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS je už od prvých chvíľ amatérske vybavenie. Počas ideálneho obletu je v dosahu pozemskej stanice maximálne 13 minút, pričom na downlink frekvencii 145,800 MHz je možné zachytiť hlasovú prevádzku pod značkami RS0ISS, RZ3DZR (ruský team) alebo NA1SS (americký team). Oveľa častejšie je možné na tejto frekvencii zachytiť paketový signál RS0ISS-11 (mailbox), RS0ISS-3 (keyboard).

Nastavenie TNC v UI-View pre spoluprácu s AGW PE Na príjem vystačíme s akoukoľvek FM rádiostanicou (prijímačom) na 145 MHz a všesmerovou anténou so ziskom aspoň 3 decibely. Výrazne lepšie výsledky však dáva malá smerová anténa (4 el.yagi, DL7KM) s predzosilňovačom. Na vysielanie je vhodný výkon aspoň 15W, s 5W je šanca oveľa menšia.

Na APRS prevádzku je potrebný bežný 1200 Bd modem, alebo zvuková karta s driverom a APRS program. Driver AGW Packet Engine však potrebuje veľmi dobrý signál, preto je výhodnejšie použiť modem a AGW PE využiť iba ako TNC. Na rozdiel od klasického paketenia, ktoré je textové, APRS je z väčšej časti obrazové. Samozrejme všetky údaje je možné vyvolať aj ako textové, nie je to však potrebné.

UI-View po jednom prelete ISS
 

UI-View s odlišným zobrazením mapy po inom prelete ISS

Ako nadstavbu na AGW odporúčam program UI-View. Šesnásťbitová verzia je dostupná ako shareware, tridsaťdvabitová len pre registrovaných užívateľov. Existujú však aj ďalšie programy, napr.DOSAPRS, WinAPRS či PacketAPRS. Po inštalácii nakonfigurujte program na seba. Najdôležitejšie je správne nastavenie TNC (Comms setup). Ak to nebudete mať správne, program nebude fungovať. Nakonfigurovanie privátnych údajov je potrebné až keď budete chcieť vysielať. To je popísané v dokumentácii programu veľmi dobre a keďže je toho dosť veľa, nejdem tým zamotávať článok.

Oblety ISS je možné on-line sledovať na stránke http://www.issfanclub.com, ale oveľa výhodnejšie bude, ak si predikcie spočítate sami. Na to potrebujete satelitný trackingový program, napr. SatScape, NOVA ai. Oblety s maximálnou eleváciou pod desať stupňov nie sú vhodné na prvé pokusy. Vyberte si radšej oblet s vyššou eleváciou.

WX info OE5RPP Pred začiatkom obletu nalaďte 145,800 MHz a na počítači spusťte AGW Packet Engine aj UI-View. Správne dekódovanie paketového signálu zobrazuje AGW PE blikaním zeleného svetielka na obrázku modemu. UI-View zobrazuje pod mapou textovým výpisom obsah paketov. Dlhší výpis získate stlačením kombinácie kláves Ctrl+Z. Ak je medzi paketmi aj APRS rámec, program vyhláskuje volačku stanice, ktorá ho vyslala a na mape zakreslí ikonku. Tá je rôzni podľa druhu stanice (KV/VKV, WX, mobilná, portablová,…). Kliknutím na ňu sa otvorí malé okno s údajmi, ktoré stanica vyslala.

Paketová prevádzka cez ISS sa vyznačuje vysokou aktivitou. „Suché“ paketenie dostane tak s APRS novú šťavu. Vyskúšajte!

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x