Anténa DL7KM na 144 MHz

Dnes Vám chcem predstaviť anténu, ktorá ma veľmi zaujala niekoľkými vlastnosťami: úspešnosťou (OM9M – MS/EME, pretekárske vybavenie TOP staníc v OK), vysokým ziskom, nenáročnou konštrukciou pri prijateľných rozmeroch (boom len 4,1m!). Žiadna iná anténa na 144 MHz ma nezaujala ako táto….

Článok pochádza opäť od Zoliho OM7AQ: väčšina našich staníc používa pri práci na VKV/UKV pásmach antény podľa F9FT a PA0MS. Zriedkavo sa vyskytujú quady GW4CQT alebo Cheng-Cheng, Cue Dee a len výnimočne antény podľa K1FO, DJ9BV, DL6WU alebo hybridný quad DL7KM. Antény YU0B, W2NLY, W1JR, W6QKI, quagi W5UN alebo hybridná loop-yagi podľa I3DLI sú takmer neznáme. Chcel by som postupne predstaviť aspoň niektoré z týchto antén.

Anténa DL7KM beam sa skladá z dvoch 10-prvkových antén hybrid YAGI usporiadaných nad sebou. Napájané sú spoločne dvojitým prvkom quad. Podľa literatúry má dvojitý quad zisk 2dB voči polvlnnému dipólu. DL7KM uvádza, že podľa meraní má celá anténa zisk 17dBd, predozadný pomer je 25dB a vstupná impedancia okolo 60 ohm. Vyžarovací uhol v horizontálnej rovine je 30 stupňov a vo vertikálnej 18. DL7KM beam má oproti systémom 2xYagi veľkú výhodu – nie je potrebný žiadny transformačný ani zlučovací člen. Tým odpadajú straty, problémy s impedančným prispôsobením a ťažkosti pri vlastnom vyhotovení transformačného a zlučovacieho člena. Ďalšou výhodu je aj fakt, že vzdialenosť medzi anténami je len 1,2m (vo vyžarovaciom diagrame sa to prejavuje zúžením vedľajších lalokov).

Náčrt antény DL7KM s rozmermi

Dva z možných spôsobov uchytenia pasívnych prvkov na rahno DL7KM Mechanická konštrukcia

Konštrukcia antény podľa DL7KM je na obrázku. Všetky pasívne prvky sú z Al alebo AlMgSi s priemerom 6mm. Rahná sú zo štvorcového profilu AlMgSi 20x20mm. Aby antény mali dostatočnú stabilitu, sú používané podpery z rovnakého materiálu dĺžky cca 3m. Prvky sú na rahno upevnené vodivo. Na druhom obrázku sú dva možné varianty. Žiarič (dvojitý prvok quad) je z materiálu Cu priemeru 5mm alebo Al (AlMgSi) priemeru 6mm. Rozmery sú na ďalšom obrázku. Žiarič vyrobený z medeného drôtu je potrebné chrániť proti korózii lakovaním. Je upevnený na rahno izolovane, najlepšie pomocou príchytiek z teflónu alebo textilbakelitu.

Žiarič DL7KM Napájanie antény DL7KM

Podľa konštruktéra môžeme anténu napájať priamo koaxiálom 50 alebo 75 ohm s menšou chybou prispôsobenia. PSV v rozsahu 144 – 146 MHz by malo byť 1,4 až 1,7. Ak bude PSV vyššie, môžeme vstupnú impedanciu antény nastaviť posunutím žiariča a steny reflektorov smerom k prvým direktorom. Vstup antény je symetrický, ale napájanie koaxiálom bez symetrizačného člena spôsobí len nepatrnú deformáciu v jednom vedľajšom laloku v horizontálnej rovine. Iné parametre (hlavný vyžarovací smer, zisk, predozadný pomer…) by mali zostať nezmenené.

Záver

Anténu DL7KM je výhodné použiť namiesto sústav s dvoma YAGI anténami, kedy odpadnú starosti s prispôsobením. Navyše aj rozmery sú veľmi „príjemné“.

R1, 2, 3 1055
D1 935
D2 930
D3 925
D4 920
D5 915
D6 910
D7 905
D8 890
a stožiar
b 4100
c 3000
d 1600
e 450

gye@isternet.sk
http://om7aq.host.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x