DIPLEXER 2m / 70 cm
Pred časom som na portál zaslal príspevok v ktorom bol popísaný spôsob použitia jedného TCVRa IC706MKIIG pre prácu cez rádioamatérsky satelit AO-40. Uvedený rig používa jeden spoločný anténny konektor pre VHF a UHF pásmo a je preto nutné použiť vhodné zariadenie pre oddelenie oboch pásiem na strane antén. V článku bolo spomenuté použitie profesionálneho duplexéru MFJ-916. Keď som sa bližšie zaujímal o tento doplnok ,zistil som že na jeho získanie je treba mať cca 40 USD (alebo u nemenovanej firmy na Slovensku čiastku 1800,- Sk). Keďže ide o zariadenie ktoré sa dá zhotoviť pomerne jednoducho a z ďaleko nižšími nákladmi ,hľadal som vhodné podklady pre jeho zhotovenie.
DUPLEXER – DIPLEXER
Názvy duplexér a diplexér sú veľmi podobné a často zamieňané. Duplexér je zariadenie ktoré oddeľuje dve odlišné frekvencie v rovnakom pásme. Diplexér je zariadenie ktoré oddeľuje dve rôzne pásma. Konštrukcia duplexéru vyžaduje použitie vysoko selektívnych obvodov, pri konštrukcii diplexéru vystačíme s použitím bežných horných a dolných priepustí.
Tento popisovaný DIPLEXÉR oddeľuje pásmo 2 m od pásma 70 cm na tom istom koaxiálnom vedení. Umožňuje použiť pripojenie dvoch antén cez ten istý kábel, umožňuje vysielanie na jednom pásme a simultánny príjem na druhom pásme, keď je pripojený na strane antén (resp. pri anténach). Alebo umožňuje použitie dvoch zariadení (jedno VHF a druhé UHF) ak je pripojený na strane transceiverov.
Premeraním zariadenia pri dodržaní vstupnej a výstupnej impedancie 50 ohmov boli autorom zistené nasledovné parametre:
– odstup medzi obidvomi pásmami je veľmi vysoký (vyšší ako 70 dB)
– straty na vstupe sú menšie ako 0,2 dB.
Konštrukcia DIPLEXERU
Konštrukcia nemá žiadne zvláštnosti, je potrebné dodržať bežné zásady pre vf konštrukcie. Diplexér je zhotovený ako samonosná konštrukcia do kovovej krabičky o rozmeroch 8cm x 4cm x 2cm. Krabička by mala byť z povrchovo upraveného plechu o hrúbke 0,5mm.
Rozpis súčiastok
L1 = 1 závit na priemere 6 mm , postriebrený vodič o priemere 1mm
L2 = tak ako L1 ( pri montáži orientovaná o 900 voči L1)
L3 = 3 závity na priemere 6 mm, postriebrený vodič o priemere 1mm
L4 = 4 závity na priemere 6 mm, postriebrený vodič o priemere 1mm
L5 = tak ako L3
C1 = kondenzátorový trimer 15 pF (3-15 pF)
C2 = tak ako C1
C3 = tak ako C1
C4 = kondenzátorový trimer 40 pF ( 4-40 pF)
C5 = tak ako C4
3 ks konektory – vhodné do panelu v prevedení pre VHF a UHF
Pri výbere vhodných kapacitných trimrov treba mať na pamäti ich dimenzovanie pre použitý výkon. Vhodné je použiť kvalitné vzduchové trimre na vyššie napätia. Autor použil kvalitné trimre s fóliovým dielektrikom ktoré pri testovaní obstáli pri výkone do 50 W, čo môže byť v praxi postačujúce.
Nastavenie DIPLEXERU
Pre nastavenie potrebujeme kvalitný SWR meter, použiteľný pre obe pásma VHF a UHF. Ako prvý krok pred samotným nastavovaním si urobíme jeho kalibráciu. SWR meter pred meraním v príslušnom pásme nastavíme na výchylku 1,0 pri napájaní transceiverom do umelej záťaže 50 ohmov.
Postup nastavenia
1. Pripojte 50 ohmovú umelú záťaž na vývod diplexeru – konektor 2m + 70 cm (záťaž musí byť samozrejme vhodná pre dané frekvencie).
2. Pripojte SWR meter medzi vývod diplexeru – konektor 70 cm a anténový konektor TX 70 cm. Nastavte C1, C2 a C3 na hodnotu 1,0 SWR , pri vysielaní malým výkonom . C1 a C3 nastavujte tak, aby na koniec dávali rovnaké hodnoty .
3. Pripojte SWR meter medzi vývod diplexeru – konektor 2 m a anténový konektor TX 2 m. Nastavte C4 a C5 na hodnotu 1,0 SWR , pri vysielaní malým výkonom. Opakujte postupne kroky 2. a 3. pretože nastavenie jednotlivých prvkov sa môže ovplyvňovať.
Váš DIPLEXER je teraz pripravený na použitie.
OM3WPL