Stavebnica LCD SWR metra Fox Delta

Fox Delta je skupina ľudí, ktorú sformoval pred pár rokmi Dinesh VU2FD. Zaoberá sa vývojom stavebníc pre rádioamatérske potreby. Celá dokumentácia je k dispozícii na webových stránkach a tak sa každý môže inšpirovať či zostaviť si stavebnicu z vlastných súčiastok. Ceny sú vskutku ľudové, výber zaujímavý a kto nie je celkom zdatný v zostavovaní stavebníc si môže za príplatok objednať hotový výrobok.

Jednou z ponúkaných stavebníc je aj dvojkanálový LCD SWR Meter s PIC16F877A. Autormi projektu sú Antonio I2TZK, Frank K7SFN a Dinesh VU2FD. Umožňuje meranie výkonu, odrazeného výkonu a PSV v rozsahu určenom senzorom (KV/144MHz, 1-100W, 10-2000W). Namerané údaje sa zobrazujú na dvojriadkovom LCD displeji alebo na počítači pripojenom cez sériový port (verzia SWM3 cez USB).

Stavebnicu som si cez internet objednal aj zaplatil, a približne o týždeň som už mal balíček doma. Cena bola cca. 83EUR: SWM2 + senzor Dual scale bridge + poštovné. A mohlo sa skladať…

Prvý dojem zo stavebnice veľmi kazí mechanické prevedenie krabičiek. Senzorová krabička má po hranách krytu medzery, rovnako pri konektoroch a hlavná krabička má pomerne veľké diery na LED, tlačidlá a konektory. Aj biela farba viac pristane kuchynským spotrebičom ako rádioamatérskemu zariadeniu. Toto som vyriešil čiernym sprejom a gumenými priechodkami a výsledok vyzerá lepšie. Senzor je možné umiestniť mimo dohľad alebo vyrobiť si vlastnú krabičku.

Senzor Mojím požiadavkám najviac vyhovoval dvojrozsahový KV senzor. Je to klasický PSV mostík s toroidom a rozsahmi prepínanými relé. Linearizácia je realizovaná zavedením predpätia diód. Principiálne je však možné použiť akúkoľvek konštrukciu meracieho senzoru.

Osadzovanie plošného spoja je pomerne jednoduché, plôšky sú dostatočne veľké a tak sa spájkuje ľahko. Najprácnejšie je tak navinutie toroidu. V dokumentácii však chýba údaj o počte závitov! Skúmaním fotografií senzorov som odhadol počet závitov na 25, čo je pomerne reálne číslo. Toroidom prechádza kúsok tenkého teflonového koaxiálu. Výrobca síce deklaruje rozsah až 2kW, ale nie som si istý, či je to reálne.

Zostavenie hlavného plošného spoja je taktiež jednoduché. Stačí sa držať osvedčeného osadzovacieho postupu – od najmenších súčiastok k najväčším, ako posledné osadiť tranzistory a IO. K hlavnému plošnému spoju sú cez ploché prepojovacie káble s konektormi pripojené dva menšie – displej a ovládanie+LED.

Na zariadeniach zostavenými vlastnými rukami je najzaujímavejší okamih prvého zapnutia. SWM2 vyšiel, po pripojení napájacieho napätia sa displej rozsvietil. Trimrom na hlavnom plošnom spoji stačilo dostaviť kontrast a SWM2 bol nachystaný na kalibráciu. Tá je popísaná dokumentácii a je podobná ako pri bežnom PSV metri.

Software I2TZK doplňajúci remote station
Screen remote station vrátane merania výkonu a PSV softwarom I2TZK
Zaujímavou funkciou je prepojenie s PC. To umožňuje zaznamenávať (logovať) namerané údaje pre ďalšie spracovanie a samozrejme zobrazenie aktuálne nameraných údajov na virtuálnych meracích prístrojoch (jednoručičkový, dvojručičkový či digitálny bargraf). Ukážkové video si môžete pozrieť na www.youtube.com

Túto funkciu je možné využiť aj pre remote station, kde sa sériový port „predĺži“ cez LAN alebo internet.

Kalibrácia je popísaná v dokumente dostupnom na stránke FoxDelta. Krokov sa zdá byť pomerne veľa, ale nastavenie je rýchle a zaberie len pár minút. Presnosť merania som neoveroval, ale je zrejme daná najmä snímačom (frekvenčnou závislosťou). Pri porovnávaní s wattmetrom zabudovanom v transceiveri som odchýlku na žiadnom pásme ale nezistil.

LCD SWR Meter FoxDelta je užitočným doplnkom do ham shacku rádioamatéra a pokiaľ sa privrie jedno oko nad vyhotovením, ponúka za malý peniaz funkcie niekoľkonásobne drahších meračov. Poskladanie zo stavebnice zvládne aj nie veľmi technicky zdatný HAM.

Info:
http://www.foxdelta.com/products/
www.i2tzk.com

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x