Ako s N1MM denníkom v našich KV pretekoch?

Najprv si povedzme prečo N1MM. Väčšina pretekárov používa Atalantu Locator, zopár SD a papierový denník. N1MM je špičkový freeware contestový denník s množstvom funkcií a obrovskou variabilitou. Z funkcií zaujme ovládanie TCVR-a počítačom, dve bandmapy, voľne definovateľnú databázu údajov volačiek, dávač výzvy, …. Na jeho zlepšovaní sa neustále pracuje a prakticky každých pár týždňov je k dispozícii update. Nezanedbateľným plusom je, že všetky preteky, KV aj VKV, naše aj svetové, obsiahneme len s jedným programom.

Keďže N1MM nepodporuje naše KV preteky, ako napríklad SSB Ligu či OM Activity Contest, je nutné trocha improvizovať, ale po takmer ročnej skúsenosti s týmto denníkom môžem povedať, že sa to vyplatí.
Poznámka: Rovnakú službu vám poskytnú aj denníky TR Log a UCX Log a navyše bez zložitého konfigurovania. Konfiguračné súbory k tr logu najdete na www.om7ag.szm.sk

Po inštalácii N1MM logu je potrebné zadať osobné údaje nakonfigurovať denník podľa svojich predstáv. Odporúčam využiť ovládanie TCVR-a a prepojenie audiokáblom. Asi najviac času zaberie výber okien a nastavovanie pozícií aj ich veľkosti. Veľmi dobrou pomôckou je internet, kde sa dá inšpirovať viacerými usporiadaniami okien. Mne sa osvedčilo rozmiestnenie okien podľa obrázka:

N1MM screenshot

V ľavej časti vidno dve bandmapy – pre VFO A a VFO B. Strednú časť zaberá okno kontroly a nápovedy značiek, dve okná na vkladanie údajov a malé okno Telneru/Packetu. Vpravo je okno možných násobičov (pre naše KV preteky nepoužiteľné), štatistické a informačné okno a samozrejme okno s denníkom. Voľne umiestniteľné je okno skóre.

Konfigurácia N1MM pre OM Activity Contest

Konfigurácia N1MM pre OM Activity Contest

Využijeme preddefinovaný druh pretekov – DXSERIAL. Vyberte vytvoriť nový denník vo vašej databáze a položku Log Type nastavte na DX SERIAL. Na záložke Contest nastavte ďalšie údaje podľa seba a položku Sent Exchange na 001.

Ak chcete využiť nápovedu, napríklad mien operátorov, stiahnite si databázu, ktorú som zostavil .: TU :. a uložte súbor do zložky, v ktorej máte nainštalovaný N1MM log. Potom vyberte z menu File – Import – Import Call History a nalistujte daný súbor. Pokusne zadajte niektorú známu značku a ťuknite medzerník alebo tabulátor, napr. na OM8AA sa zobrazí „KURT POP“. Ak nie, skontrolujte či máte v menu Config zafajknuté Call History Lookup. V tomto menu zafajknite aj Show non-workable spots. A Activity Contest môže začať.

Pri logovaní tak vidíte v bandmapách rozmiestnenie staníc. Po zadaní minimálne troch znakov značky si môžete overiť či ste s danou stanicou už pracovali alebo nie. Nápoveda informuje o mene a okresnom znaku stanice. Samozrejme program počíta počet spojení, nevie však násobiče. Tie si môžete odškrtávať na papieri.

Konfigurácia automatického dávača výzvy skrýva jeden chyták. Ten je v tom, že súbor s výzvou musí byť uložený v 8-bitovom WAV súbore, pričom väčšina programov ukladá záznam implicitne v 16-bitovom formáte. N1MM ho síce prehrá, ale so skreslením a praskotmi. Odporúčam využiť zakľúčovanie TCVR cez ovládanie TCVR-a, tak vystačíte jen s jednoduchým audiokáblom. Svoj súbor N1MM nadefinujete kliknutím pravým tlačidlom na myši na tlačidlo F1 v okne VFO a z disku nalistujete svoj súbor. Nezabudnite ani na správne nastavenie úrovní, aby bola modulácia čo najvernejšia.

 

Konfigurácia N1MM pre SSB Ligu

Konfigurácia N1MM pre SSB Ligu

Na logovanie využijeme príbuzný typ preteku, v ktorom upravíme kontrolu okresov podľa našich. Ja som vybral QSO PARTY, podtyp 7QP (pôvodný pretek asi nikdy nevyužijete). V menu Config – Change Exchange Abbrevations vyberte Chage QSO Party Abbrevations. Do stĺpcov vpíšte naše okresy a kliknite OK. Hotovo.

V takejto konfigurácii funguje všetko až na správny výpočet skóre. Zobrazované skóre však stačí vydeliť číslom 2 a dostanete správny výsledok. Pozor ešte na zadávanie okresného znaku. Program nesprávny nepustí. Aby ste mohli spojenie neskôr opraviť, musíte ho zalogovať. Zadajte teda existujúci a spojenie zalogujete – aj keď s chybou.

 

Konfigurácia N1MM pre ďalšie OK/OM preteky

Je samozrejme tiež možná. Napríklad pre SNP pretek je možné využiť typ preteku DXSERIAL a do políčka Comment pri vkladaní údajov zapisovať časť kódu. Rovnaká konfigurácia dobre poslúži aj pre OM SSB preteky.

Pár rád ku N1MM

  • pravidelne robte upgrade, nielen denníka, ale aj ďalších súborov, napr. prefixov, databáz značiek
  • spojazdnite ovládanie TCVR-a denníkom
  • zhotovte audiokáble, aby ste mohli využiť dávač výzvy
  • používajte klávesové skratky, napr. najpoužívanejší je určite TAB (alebo medzerník), SHIFT+TAB (o pole naspäť), CTRL+D (vymazanie spojenia)
  • natrénujte si ovládanie N1MM ešte pred pretekmi, pozrite si manuál – aspoň časti, ktoré by mohli byť zaujímavé pre vás
  • odporúčam ihneď po pretekoch vykonať export denníka a načítať ho do vášho hlavného staničného denníka. N1MM je najmä contestový denník!

Otázky ku N1MM mi môžete adresovať emailom alebo cez skype. Prajem veľa úspešných contrestov s týmto denníkom!

N1MM si môžete stiahnuť zo stránok https://n1mmwp.hamdocs.com/mmfiles/categories/programn1mmclassic/

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Nastaviť
Nastaviť upozornenia
guest
1 Komentár
Najstaršie
Najnovšie Najviac hodnotené
Vložená spätná väzba
Zobraziť všetky komentáre
1
0
Budeme radi za vaše pripomienky, prosím, komentujte!x